לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נפטר מנהיג כיכר הלחם
ישראל טוויטו, האיש בו תלו אלפים את תקוותיהם, כי הוא זה שיביא לפרוץ מלחמת המדוכאים נמצא מת, ב־8 בספטמבר, באוטובוס הישן ששימש במשך שנים כביתו בגבעת שמואל. בן 41 במותו
2,897

2,897

16 שנים הרגיש טוויטו על צווארו את סכין המדיניות הממשלתית על כל מפלגותיה, על שלל הקיצוצים, ההפרטות, האבטלה והעוני הגואים.

ב־1990 הוא גורש מביתו ונאלץ לעבור עם בנותיו להתגורר באוטובוס נטוש. שירותי הרווחה מצאו לו דירה בקומה החמישית, ללא מעלית. מדובר בתנאים בלתי אפשריים בשביל פגוע רגליים עקב תאונת דרכים, אישה חולה, תינוקת ושתי ילדות קטנות. על הסירוב לקבל את הדירה והעדפת אוהל מחוסרי הדיור, שילם טוויטו באיומים מצד שירותי הרווחה. אז החליט כי הגיע הזמן להתחיל להיאבק.

באוגוסט 2002 הקים את "כיכר הלחם", מאהל מחוסרי דיור שמוקם בכוונה בין החנויות היקרות ביותר בישראל, וגרר זעם רב הן מבעלי הקרקע והן מעיריית ת״א. הכיכר סימלה את מאבקו של מחוסר הדיור, המובטל, העני. כיכר הלחם זכתה לתמיכה רחבה מצד נדפקי השיטה, קורבנות הקיצוצים ופעילים חברתיים נחושים. המאהל התקיים כשנה ומשך אליו גם תלמידים וסטודנטים, שהגיעו לתמוך ולדבר עם שוהי המקום. גם תנועת מאבק סוציאליסטי היתה שותפה לאורך חלק מהדרך.

דרישות המאהל לדיור הוגן וחיים בכבוד היו צודקות ביותר. השלט שאסר את כניסתם של פוליטיקאים, העיד על חוסר האמון במפלגות הקיימות ובהבטחותיהן. טוויטו עצמו היה תומך ליכוד עד גיל 33, אך הבין שאין תקווה במפלגות הממסדיות ועזב. זאת אחת הסיבות שהוא הושמץ פעמים רבות בכלי החדשות הממסדיים. כמו תנועת ה"אוהלים" בעבר, נבנה כאן פוטנציאל למאבק רחב וגורף. לשם כך היה צורך לפנות למגזרים נוספים וגם לעובדים מאורגנים ולהתחבר למאבקים קיימים. עם הזמן נוסחה רשימת דרישות שנועדו להרחיב את המאבק. מנהיגי המאהל טעו כשקראו לגירוש מהגרי עבודה וכשטענו שזהו הפיתרון לבעיית האבטלה. הדרישה צריכה היתה להיות לביטול העבודה הזולה, כלומר להשוואת תנאי העבודה. טעות נוספת היתה הימנעות מיציאה תדירה לפעילות בשכונות ובמקומות נוספים — דבר שהקל לבסוף על הממסד לחנוק את המאבק. ב־2003 הרסה עיריית תל־אביב את המאהל ופינתה את הנאבקים. טוויטו וחבריו לא ויתרו ועברו להתמקם מול קריית הממשלה בירושלים. מהר מאוד למד טוויטו כי גם משם לא תבוא הבשורה. ב־2004 פונו גם משם. יחד עם פעילים נוספים הוא ניסה לקחת את המאבק גם לכנסת ע״י הקמת מפלגת "לוחמי חברה מאוחדים" (לח״מ). המפלגות הגדולות התאמצו לחסל את לח״מ. ברגע האחרון אף התפתתה ההנהגה למו״מ עם הליכוד. עובדה זו, יחד עם מחסור בחיבור עם מאבקים אחרים ובאסטרטגיה לטווח ארוך, לא איפשרו ללח״מ להגיע להישג האלקטוראלי של "הגימלאים", שביטאו באופן מסויים גם הצבעת מחאה חברתית. למרות זאת, עד יומו האחרון ייצג ישראל טוויטו את הזעם המצטבר ברוב שכבות החברה כלפי הירידה בתנאי החיים וכלפי המערכת הרקובה. יום לפני מותו, עוד הספיק להגיש לבג״צ עתירה הדורשת להעביר כספים מהרזרבות של הביטוח הלאומי למען העניים.

ישראל טוויטו היה, ללא ספק, אחד הפעילים החברתיים החשובים ביותר בשנים האחרונות, שנתן דוגמה ל"איך מקימים צעקה"!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.