הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מלחמה בהומופוביה — מלחמה בימין הקיצוני
כבר חמש שנים מתקיים מצעד הגאווה בירושלים. על מה קמה פתאום החזית המזויפת של כל אויבי החברה לקיום "מלחמת קודש" ולשיגור מחבלים כנגד הצועדות והצועדים?
1,865

עבור הימין הקיצוני המצעד הוא רק תירוץ

מהומות ההומופוביה המאורגנות הן תוצאה של קמפיין הסתה לרצח, שהיה ארוך וחסר תקדים בעוצמתו. מאז פיגוע הדקירה בשנה שעברה, הצטרפו בהדרגה אל קומץ הפאשיסטים כל אירגוני הימין הקיצוני שמרגישים שזוהי שעתם ומעוניינים להשתמש באירוע כדי לחזק את כוחם. הברית "היהודית־ערבית" הצבועה שהציגו מנהיגי "התנועה האיסלאמית" וחברי מפלגתו של טיבי יחד עם אנשי כהנא, מועצת יש״ע והמפלגות החרדיות, מוכיחה עד כמה רקוב הבוץ בתחתית החברה. הכוחות הסוחפים את האזור כולו עמוק יותר ויותר אל תוך מרחץ הדמים משתמשים בכל האמצעים כדי לכפות את "החזון החברתי" אותו הם מציעים: דיכוי המוני, מלחמות ועוני.

הקשר בין ההסתה נגד המצעד לעלייתו של ליברמן הדוק ומהווה תמרור אזהרה מפני הבאות: הסלמה במלחמה כפי שראינו השבוע בבית חנון, חיזוק הדיכוי מצד הקבוצות הכי חשוכות בחברה, ומתקפה על זכות ההתארגנות וההפגנה של קבוצות מדוכאות. הימין הקיצוני מעז להרים את הראש היום, כי עדיין לא נבנה כוח חברתי רציני שיבעט אותו למזבלה הקרובה. המגזרים החזקים והלוחמניים בקרב השכבות המדוכאות בחברה מיואשים. אנחנו כאן כדי לצעוק: די לייאוש! זמן לקום נגד הדיכוי! גם ברוסיה, לאטוויה, פולין ורומניה היה קיום המצעד השנה מאבק של ממש. בווארשה כורי פחם הגנו בגופם על המצעד נגד בריוני הימין.

המצעד הצודק נגד הומופוביה בישראל חשוב מאין כמוהו נוכח ההתקפות. כיום חשוב להדגיש שזהו גם מצעדן של הנשים המוכות, של קורבנות הגזענות והאפליה, של נפגעי אלימות הרחוב, עובדי הקבלן ועובדים הנלחמים על עתידם — של כל מי שמעז להרים את הראש נגד הדיכוי

הוויתור על המצעד הוא כניעה לדיכוי

הוויתור על המצעד והמעבר לעצרת סגורה פירושם נסיגה מהישגי העבר וניצחון (לפחות זמנית) לימין הקיצוני. בעתיד נצטרך להילחם מחדש עבור הזכות לצעוד בכול מקום שבו אנחנו חיים. בתגובה להסלמת קמפיין ההסתה, מיהרו שלל ליברלים מהמעמד הבינוני הגבוה, דוגמת האקדמאי עוזי אבן (מרצ) והזמר עברי לידר, לגנות את המצעד באופן חצוף — הם מנפנפים בסיסמאות חלולות על "דמוקרטיה" ומסכימים בשורה התחתונה עם הטענה המגוחכת שהמצעד הוא פרובוקציה (האם צעדה לזכויות שחורים בארה״ב היא גם פרובוקציה?). למה? כי המעמד המרופד שלהם בחברה מרחיק אותם מהדיכוי המאסיווי המופעל ביומיום — כמו משאר בעיות החברה. זה לא ישנה את העובדה שההומופוביה קיימת במשפחה, ברחוב, בבתי־הספר, בשכונות ובמקומות העבודה. דיכוי מיני הוא אחד הגורמים השכיחים להתאבדות בקרב נוער.

כל ההצעות לבטל את המצעד בתגובה לאיומים רק מחזקות את הימין הקיצוני. משמעות ההצעה של נציגים מטעם מפלגת מרצ לביטול המצעד בתמורה ל"חוק ברית הזוגיות", היתה יכולה להיות הרחקתו מהעיר הגדולה בישראל לעוד שנים רבות. מי שמציע להתחשב בהומופוביה, בסקסיזם או בגזענות — רק מטפח אותן. אסור להתקפל. זאת היתה טעות להסכים לבטל לחלוטין את המצעד העולמי וזאת טעות להסכים להיפגש עם השליט החדש, המיליארדר גיידמאק, שמעוניין להביס את המאבק העקרוני באמצעות שוחד.

התשובה לזוועות החברתיות ולדיכוי היומיומי בכול תחומי החיים היא לא רק חקיקה, אלא היא מצריכה מאבק רחב למען שינוי החברה מן היסוד. על מי נסמוך שיביס את אנשי ימי־הביניים ואת ההתקפות הבאות של ממשלת אולמרט־פרץ־ליברמן? מזוז הוא לא נציג המדוכאים, ובסך הכל חושש מהאיום של הימין הקיצוני על המערכת. אפשר לסמוך רק על עצמנו!

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת ל:

 • קיום מצעד מאורגן בירושלים בהקדם ומצעדי מחאה נוספים (ולא ממוסחרים) בשאר הערים המרכזיות נגד קמפיין ההומופוביה ואיומי מחנה האינקוויזיציה, כחלק מהתארגנות למאבק מאורגן בימין הקיצוני ובליברמן
 • הגנה עצמית שמאורגנת מראש על־ידי המפגינים במצעדים שעוד יבואו
 • נישואים וגירושים אזרחיים לכול הזוגות, ללא אפליה מטעמי נטייה מינית, דת, לאום או קבוצה אתנית. שוויון זכויות מוחלט בכול התחומים, כולל בעבודה ובאימוץ ילדים
 • קמפיין של ההסתדרות נגד הומופוביה וסקסיזם במקומות העבודה
 • מלחמה באלימות בתוך המשפחה ועל רקע "כבוד המשפחה" — מימון של המדינה למקלטים לקורבנות ולשיקומם/ן
 • הפרדת הדת מהמדינה. למען חופש פולחן וחופש מדת.
 • הפסקת ההסתה נגד כלל האוכלוסייה החרדית, שסובלת מדיכוי חריף של חירויות הפרט ונפגעת מהמשחקים הציניים של המפלגות הדתיות
 • חיסול העוני — גם בשכונות החרדיות
 • פירוק כל המאחזים וההתנחלויות האידיאולוגיות
 • הקמת מפלגת עובדים שתבנה אלטרנטיבה אמיתית לשיטה שמנצלת ומדכאת את כולנו
 • בניית חברה סוציאליסטית דמוקרטית שתשים קץ לעוני, לאפליה ולדיכוי
 • *   הפלאייר שחולק בעצרת בירושלים ב־10 בנובמבר.  תנועת מאבק סוציאליסטי
  ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
  [email protected]
  054.818.44.61 | 054.818.44.62
  מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.