לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ההפרטה מסוכנת לבריאות
ראיון עם חבר ועד עובדי המינהל והמשק באחד מבתי החולים הממשלתיים, הפעיל ב"מאבק סוציאליסטי"
1,619

1,619

נורות אזהרה לגבי מצבה של מערכת הבריאות הציבורית נדלקו בתקופה האחרונה, כשברקע מאבק חולי הסרטן להרחבת סל התרופות, והתפרצויות של חיידקים קטלניים בבתי החולים בישראל. בעלי הממון לא זקוקים לרפואה הציבורית כמטופלים (אלא רק כמקור לרווחים לחברות התרופות ולקבלני האבטחה והניקיון). אבל רובנו עדיין תלויים במערכת הציבורית. מה עושה לה ההפרטה?

לפני כמה זמן, וכיצד החלה ההפרטה בבית החולים בו אתה עובד?

ההפרטה החלה בערך לפני 7 שנים, החליטו להעביר חלקים ניכרים מהניקיון לידיים פרטיות, ומשם זה התפשט כמו נגע סרטני. זה גרם לירידה דרסטית בתנאי ההיגיינה, לזיהומים והתפשטות של מחלות. עובדי קבלן, המועסקים בשכר רעב, חטפו זיהומים וצהבת B, וכל זה נעשה ללא שום פיקוח מצד בית החולים או משרד הבריאות.

כמה מחלקות מופרטות קיימות, נכון להיום, בבית החולים?

כ־15 מחלקות ניקיון שונות, וכמו כן מחלקת הגינון, הכניסו עובדי קבלן. ישנם למעשה ארבעה מעמדות של עובדים בבית החולים: עובדים קבועים; עובדים זמניים - — כל עובד חדש שנקלט מועסק בתנאים זעומים, כמעט מינימליים; עובדי "קרנות מחקרים" (דרך נוספת לשבור את העבודה המאורגנת); ועובדי קבלן.

לאחרונה החליטה הממשלה על הקמת ועדה שתבחן את הפרטת בתי החולים הממשלתיים. מה תהיה ההשפעה של זה על מערכת הבריאות?

מערכת הבריאות תהיה לעשירים בלבד. בהתחלה בתי החולים יעברו תאגוד ומטרתם תהיה להרוויח, למרות שבריאות זה לא דבר רווחי. ראינו כבר מה קרה בבתי חולים שהופרטו. כבר היום חלק מהתכשירים הרפואיים הם בתשלום. רופאים שואלים את החולים, האם אתה רוצה שסתום חינם של משרד הבריאות או שסתום יותר איכותי בתוספת תשלום ניכרת. כך גם לגבי קפיצים לצינתור.

ההפרטה גרמה לזיהומים, בגלל שהקבלן שרוצה רק רווח חוסך בחומרי ניקוי ובכוח אדם, וכך קורה שכל עובד שיוצא מחדר הניתוח יוצא עם זיהום.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.