הגירוש הוא אסון בשירות שלטון ההון
מאפיית בלפור ומאפיית הטייקונים
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪25,530
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


ההפרטה מסוכנת לבריאות
ראיון עם חבר ועד עובדי המינהל והמשק באחד מבתי החולים הממשלתיים, הפעיל ב"מאבק סוציאליסטי"

הדפסה

נורות אזהרה לגבי מצבה של מערכת הבריאות הציבורית נדלקו בתקופה האחרונה, כשברקע מאבק חולי הסרטן להרחבת סל התרופות, והתפרצויות של חיידקים קטלניים בבתי החולים בישראל. בעלי הממון לא זקוקים לרפואה הציבורית כמטופלים (אלא רק כמקור לרווחים לחברות התרופות ולקבלני האבטחה והניקיון). אבל רובנו עדיין תלויים במערכת הציבורית. מה עושה לה ההפרטה?

לפני כמה זמן, וכיצד החלה ההפרטה בבית החולים בו אתה עובד?

ההפרטה החלה בערך לפני 7 שנים, החליטו להעביר חלקים ניכרים מהניקיון לידיים פרטיות, ומשם זה התפשט כמו נגע סרטני. זה גרם לירידה דרסטית בתנאי ההיגיינה, לזיהומים והתפשטות של מחלות. עובדי קבלן, המועסקים בשכר רעב, חטפו זיהומים וצהבת B, וכל זה נעשה ללא שום פיקוח מצד בית החולים או משרד הבריאות.

כמה מחלקות מופרטות קיימות, נכון להיום, בבית החולים?

כ־15 מחלקות ניקיון שונות, וכמו כן מחלקת הגינון, הכניסו עובדי קבלן. ישנם למעשה ארבעה מעמדות של עובדים בבית החולים: עובדים קבועים; עובדים זמניים - — כל עובד חדש שנקלט מועסק בתנאים זעומים, כמעט מינימליים; עובדי "קרנות מחקרים" (דרך נוספת לשבור את העבודה המאורגנת); ועובדי קבלן.

לאחרונה החליטה הממשלה על הקמת ועדה שתבחן את הפרטת בתי החולים הממשלתיים. מה תהיה ההשפעה של זה על מערכת הבריאות?

מערכת הבריאות תהיה לעשירים בלבד. בהתחלה בתי החולים יעברו תאגוד ומטרתם תהיה להרוויח, למרות שבריאות זה לא דבר רווחי. ראינו כבר מה קרה בבתי חולים שהופרטו. כבר היום חלק מהתכשירים הרפואיים הם בתשלום. רופאים שואלים את החולים, האם אתה רוצה שסתום חינם של משרד הבריאות או שסתום יותר איכותי בתוספת תשלום ניכרת. כך גם לגבי קפיצים לצינתור.

ההפרטה גרמה לזיהומים, בגלל שהקבלן שרוצה רק רווח חוסך בחומרי ניקוי ובכוח אדם, וכך קורה שכל עובד שיוצא מחדר הניתוח יוצא עם זיהום.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.