לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לאחד את מאבקי השכונות נגד הפינויים וההריסות
עיריית ת״א מתכננת לגרש מאות משפחות מיפו, כפר שלם ופלורנטין - — התושבים מאחדים כוחות ומתארגנים למאבק משותף
1,227

1,227

עיריית ת״א מגרשת מאות משפחות מיפו, כפר שלם ופלורנטין למען אינטרסים של כרישי נדל״ן. השיטה, שנקראת בלשון קבלני הנדל״ן "פנה ובנה", היא אינה המצאה חדשה. זה שנים שחברות הבנייה הגדולות מפקיעות שטחים בנויים בעזרת העירייה והרשויות מידי התושבים המקוריים, לפעמים תמורת פיצוי מינימלי ולפעמים ללא פיצויים כלל. לאחר הגירוש, בתי המשפחות נהרסים ועל חורבותיהם נבנים מגדלי יוקרה לעשירים בלבד.

צווי הריסה לשכונה שלמה ביפו

באזור שכונת ע׳גמי ביפו הוצאו צווי פינוי לכ־500 משפחות. חלקן אפילו נתבעות לשלם מאות אלפי שקלים עבור "השימוש" בדירותיהם. מדובר במשפחות ערביות ותיקות, שגורשו מבתיהן ביפו ב־48' ויושבו מחדש על־ידי הממסד באזור עג׳מי. הן שילמו במשך כל אותן שנים שכר דירה לעמידר, ועכשיו, כשסוחרי הנדל״ן התחילו להתעניין בשטח, פתאום נזכרת העירייה בקיומן של "חריגות בנייה" המצדיקות לטענתם את גירוש המשפחות. המטרה בפינוי היא הרחבה של שכונת היוקרה גבעת אנדרומדה — אחד המקומות עם מחירי הדירות היקרים ביותר בארץ. ביום שישי, 27 באפריל, התקיימה עצרת מחאה בהשתתפות מאות תושבי יפו ופעילים חברתיים במחאה על הפינוי, כחלק מהפעילות של הוועד נגד הריסות בתים ביפו שהוקם לאחרונה.

משפחות שגרות 60 שנה בבתיהן מוגדרות כפולשות

גם בשכונת כפר שלם נתבעות 400 משפחות לפנות את בתיהן, כשרק 300 מתוכן יקבלו איזשהו פיצוי. הפיצוי שנקבע בחוק עלוב לעומת הרווחים שיעשו כרישי הנדל״ן שיזכו בקרקע. מה גם שחברת "חלמיש" האחראית לפינוי מנסה להפחית גם ממנו, ולכן רק 10 משפחות הסכימו להתפנות מרצונן בעשר השנים האחרונות! למאה משפחות המוגדרות כ"פולשות" על־ידי העירייה הוצאו צווי גירוש ללא פיצוי כלל. את גבולות החלקות בכפר שלם הגדירה העירייה מחדש בכדי שהן יהיו נוחות למכירה לבעלי ההון. החלוקה מאפשרת גם "הפרד ומשול" בפיצויים בין התושבים.

דודי בלסי, אחד מתושבי כפר שלם שקיבל צו גירוש, מספר שמשפחתו הגיעה לכפר בסביבות 1948, לאחר שהאוכלוסייה הערבית גורשה על־ידי השלטונות. עכשיו, כמעט 60 שנה אחרי, דודי מספר שאיזה עשיר טוען שחלקת האדמה של המשפחה שלו שייכת בעצם לו. כנראה שהוא השיג את הבעלות על הקרקע באמצעות טריק מלוכלך עם העירייה, כשגם בית המשפט נתן יד לעניין.

דודי מעלה כמה שאלות שחושפות את השקרים והשחיתות של העירייה. אם מדובר באדמה פרטית, שואל דודי, איך זה שאיפשרו לו לגור שם עד עכשיו? סגן מנהל "עמידר" האזורי אמר לו: "האדמה לא שלנו!" –"אם האדמה לא שלכם, אז איך אתם שולחים לי תלושים לתשלום? איך זה שאני משלם [לעמידר] צ׳קים על 2007?" שואל דודי. ואומר לגבי תושבי עג׳מי: "איך אתה יכול לקרוא להם פולשים? הרי הם היו פה מלפני 48'"! דודי מספר שמתקיימים מגעים לשיתוף פעולה במאבק נגד הגירוש.

פלורנטין היא שכונה נוספת בדרום תל אביב בה מתכננת העירייה גירוש של מאות משפחות מבתיהן. לפי תוכנית בנייה חדשה שפורסמה באחרונה, רחובות שלמים (אברבנל, מטלון, וולפסון) ייהרסו כליל לטובת רבי קומות עם דירות במחירים מופקעים.

בכל אחת מהשכונות ישנה התנגדות פעילה של התושבים לתוכנית של הנדל״ניסטים ועושי דברם בעירייה. גם ביפו, גם בכפר שלם וגם בפלורנטין ישנן התארגנויות עצמאיות של תושבים המקיימים הפגנות ופעולות הסברה בשכונתם. כמו כן, ישנו תיאום ושיתוף פעולה בין ההתארגנויות השונות. ההפגנה המשותפת הראשונה כבר נערכה ב־16 ביוני מול סינמטק תל אביב. רק הקמה של חזית רחבה של תושבי השכונות תוכל לבלום את הפיכת תל אביב לעיר לעשירים בלבד.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.