לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
‫איך ניבנה איגוד עובדים לוחמני –‬ ‫סיפורם של עובדי ג׳נרל מוטורס‬
‫כדי לשפר את תנאי העובדים אין‬ ‫פיתרון אחר מלבד התארגנות עובדים. תנאי העבודה, שנשחקים בשנים האחרונות, הושגו כתוצאה ממאבקי‬ ‫העובדים הלוחמניים בעבר. אחת‬ ‫הדוגמאות למאבק היסטורי שכזה היא‬ ‫המאבק במפעלי "ג׳נרל מוטורס" בשנות ה־1930‬ בארה״ב
1,943

1,943

‫גם במדינה העשירה בעולם העובדים נדחפים לחיי‬ ‫עוני. באחרונה פורסם כי ב־2005 הפער בין העשירון‬ ‫העליון בארה״ב לבין העשירונים התחתונים היה‬ ‫הגדול ביותר מאז תקופת השפל הכלכלי הגדול בסוף‬ ‫שנות ה־1920. את רוב המפעלים מעבירים בעלי־ההון‬ ‫ל"עולם השלישי". מאות אלפי העובדים שפוטרו‬ ‫בשנים האחרונות עברו מעבודה מאורגנת למקומות‬ ‫עבודה דוגמת "וול־מארט", שם שואפים להחזיר את‬ ‫תנאי העבודה לנורמות של אמצע המאה ה־19.‬

‫כך כתבו עובדי "פיצה האט" שנאבקו בשנת 2003 ‫להקמת איגוד מקצועי:‬

‫"מעמד העובדים בארה״ב הוא באופן פוטנציאלי‬ ‫הכוח החזק ביותר בחברה. איגודים לוחמניים‬ ‫השיגו את כל ההטבות שעובדים נהנו מהם במשך‬ 50 השנים האחרונות. מנהיגי איגוד מסורים‬ ‫ומיליטנטיים היו מסוגלים להכריח הנהלות לוותר‬ ‫על חלק מהרווחים שלהם ולחלקם חזרה‬ ‫לעובדים... כך הביסו את ג׳נרל מוטורס, והם הביסו‬ ‫אותם על ידי 44 ימים של שביתה ב־1936... זה סוג‬ ‫האיגוד שאנחנו מתכוונים להקים" (Fast-food workers' manifesto).

‫המאבק החל בתקופת השפל הכלכלי הגדול, שהייתה הקשה ביותר מבחינת‬ ‫העובדים בארה״ב במאה הקודמת. עשרות אלפי עובדים נשלחו הביתה בתקופה זו, ואת‬ ‫המשכורות של בני המזל שלא פוטרו קיצצו ב־65%. הראשונים להבין את הכוח שיש לעובדים היו‬ ‫עובדי מפעלי הרכב. בשנת 1933 הם החלו‬ ‫להתארגן עצמאית בוועדים חדשים, ובכך עקפו את‬ ‫האיגודים הישנים שלא עשו למענם כלום. העובדים אירגנו תחילה משמרות־שביתה והפגנות.‬ יוזמות אלה נרמסו באמצעות צווי בתי משפט‬ ‫שהורו לעובדים לחזור לעבודה, ובאמצעות מחוסרי־עבודה שנשכרו כדי לשבור את השביתה.‬ ‫שוברי־השביתה הגיעו לעבודה בליווי משטרתי,‬ ‫כדי שהמפגינים לא יוכלו לחסום אותם.‬

‫ב־1934 בעיר טולדו שבמדינת־המחוז אוהיו, נרשם ניצחון ראשון‬ ‫לעובדים. ראשי הוועד החדש במפעל הרכב‬ ‫בעיר הפרו צו בית משפט כדי לעצור את‬ שוברי־השביתה. הניצחון בשביתה בטולדו‬ ‫דחף את המאבק קדימה. ב־1935 הוקם‬ ‫"איחוד עובדי הרכב" (UAW) ‬על־ידי‬ ‫העובדים במפעלי הרכב. זה היה איגוד העובדים ‫הדמוקרטי ביותר באותה תקופה, ומנהיגיו‬ נבחרו בצורה דמוקרטית על־ידי העובדים.‬

‫ב־1936 פרצה שביתה ראשונה מסוגה‬ ‫במפעלי ג׳נרל מוטורס בעיר פלינט שבמדינת־המחוז מישיגן.‬ ‫העובדים התיישבו בספונטניות במקומות‬ ‫העבודה שלהם, ולא היו מוכנים להתפנות‬ ‫משם. בצורה זאת שיתקו העובדים את כל‬ ‫העבודה במפעל. להנהלה לא הייתה שום‬ ‫דרך להכניס שוברי שביתה ולחדש את‬ ‫הייצור. השביתה התפשטה למפעלי ג׳נרל‬ ‫מוטורס נוספים בפלינט, והונהגה בתחילה‬ ‫רק על־ידי עובדים מן השורה, שאליהם הצטרפו לאחר מכן ראשי האיחוד‬, והציגו לג׳נרל מוטורס מספר‬ ‫דרישות עיקריות שכללו הכרה באיגוד, 30‬ ‫שעות עבודה בשבוע והחזרת העובדים‬ ‫שפוטרו בגלל חברותם באיגוד.

ההנהלה‬ ‫ניסתה לשבור את השביתה בכול כוחה: צווי‬ ‫בתי משפט כנגד השביתה, תביעות אישיות‬ ‫נגד מנהיגי השובתים, מחסומים שייצרו מצור‬ ‫פיזי על המפעל. לבסוף איימה ההנהלה‬ ‫בקריאה למשמר הלאומי של ארה״ב כדי‬ ‫לשבור את השביתה.‬ ‫האיומים לא עזרו, והשביתה התפשטה. ברחבי‬ ‫ארה״ב מפעלים נכבשו בידי העובדים. הייצור‬ ‫של ג׳נרל מוטורס כמעט והופסק לחלוטין.‬ ‫בעלי־ההון נפגעו בכיסם ללא שום אפשרות‬ ‫להגיב.

הנהלת ג׳נרל מוטורס חתמה לבסוף על‬ ‫הסכם עם איחוד עובדי הרכב שבו היא הכירה‬ ‫באיגוד ובדרישות שלו, ואף החזירה לעבודה‬ ‫את כל העובדים שפוטרו בעקבות השביתה.‬ ‫העבודה במפעלי הרכב בארצות הברית‬ ‫נחשבה במשך עשרות שנים לעבודה מסודרת ‫עם ביטחון כלכלי. את מה שנראה כיום כמעט‬ ‫כחלום, הגשימו בזכות מאבק חסר פשרות:‬ ‫התארגנות עצמאית ודמוקרטית במקום‬ ‫העבודה, שביתה כללית וחזקה, ועמידה ללא‬ ‫פחד מול ניסיונות הבוסים לשבור את ‫השביתה, גם אם באמצעות בתי־המשפט‬ ‫והמשטרה. בתקופה בה תנאי העבודה דוחפים‬ ‫עובדים אל עבר העוני — כדאי שנזכור ונלמד‬ ‫את לקחי השביתה בג׳נרל מוטורס.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.