לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עם קיצוצים לא מכבים שרפות
שרפות הענק ביוון בקיץ האחרון היו מהקטלניות ביותר במדינה אי־פעם. הכבאים היוונים נאלצו להתמודד בשטח לא רק עם הלהבות אלא גם עם מחסור חמור בציוד, בכוח־אדם ובתקציבים
2,775

2,775

השאיפה של הממשלה היוונית לצמצם את ההוצאה הציבורית על שירותי הצלת חיים למינימום גבתה חיי עשרות. ממשלת אולמרט־ברק־ליברמן נוקטת באותה מדיניות בדיוק וגוזרת את גורל הקורבנות הבאים.

משבר שירותי הכבאות

ב־10 באוקטובר נקטו הכבאים ברחבי הארץ שוב בעיצומים במחאה על כוונת מרכז השלטון המקומי לקצץ 800 שקל מכל משכורת. כבאי מתחיל משתכר כ־4500 שקל נטו עבור 220–240 שעות עבודה בחודש. זה כולל עשר משמרות חודשיות של 24 שעות. בעבודה מסכנת חיים, ללא הציוד והתנאים המתאימים, נאלצים כעת הכבאים להיחנק גם משכר רעב. על־פי התקן העולמי (ISO) יש צורך במינימום כבאי אחד פר 1000 תושבים, בעוד שבישראל יש כבאי אחד פר 6000 תושבים! נכון: זה קורה בזמן שיש צמיחה כלכלית...

בשנים האחרונות שירות הכבאות בארץ סבל מקיצוצים נרחבים במשרות ובתקציבים וכתוצאה מכך הלנת השכר היא תופעה שכיחה בו. בתקופת הקיץ הועסקו בתחנות הכיבוי עובדים זמניים. הם פוטרו במהרה כאשר לא היה בידי התחנות התקציב הדרוש לצורך הכשרתם והחזקתם.

במהלך מלחמת לבנון השנייה נחשף פעם נוסף עד כמה תיקצוב נאות של שירותי הכבאות הוא קריטי. מחסור חמור בכוח־אדם, משמרות בלתי־הגיונות של 48 שעות, ציוד מיושן — כל אלה סיכנו את חייהם של תושבי הצפון והכבאים עצמם. אולמרט דאג להודות לכבאים באופן צבוע על מאמציהם, בשעה שהממשלה ממשיכה לפגוע בשירות הכבאות דרך הפגיעה האנושה בתקציבי הרשויות המקומיות. הייבוש התקציבי גובה חיי אדם לא רק בעת מלחמה. בשריפה בבניין מגורים בצפת ביוני, נספו שני פעוטות כתוצאה מהידרדרות מצב התחנות.

כל כך דומה שבא לצעוק

באוגוסט 2007 ניתן היה לראות את התוצאות ההרסניות של אותה המדיניות בדיוק ביוון. בשריפות ענק נהרגו 75 תושבים, ונהרסו 150 כפרים ובהם למעלה מ־1500 בתים. שריפות דווקא נפוצות ביוון בקיץ. מספר הדלקות בקיץ 2007 היה אפילו נמוך יחסית — פחות ממחצית מזה של קיץ 2000. הייבוש התקציבי המתמשך של שירותי הכבאות הוא האחראי לאסון. ביוון, בדומה לישראל, מחצית מכוח העבודה בשירותי הכבאות מורכב ממתנדבים וכשליש מהמשרות בשירותי הכבאות כלל אינן מאוישות. הציוד ישן ובהרבה מקרים כלל אינו ראוי לשימוש. בחלק מהאזורים שני כבאים נאלצים להפעיל כבאית המיועדת לארבעה.

ממשלת יוון מיהרה להאשים באסון הנורא גורמים רבים, למעט עצמה. הנציגים השונים של מפלגת השלטון, טענו כי מדובר בקונספירציית הצתות. גם אם בחלק מהמקרים באמת היה מדובר בקפיטליסטים שהציתו שטחים מיוערים במטרה לאפשר את שינוי ייעוד השטח למטרות בנייה, ברוב המוחלט של המקרים לא היתה כל ראייה להצתה מכוונת. מפלגות אופוזיציה, אירגוני טרור, שירותי ביון טורקיים, אנרכיסטים — כולם הואשמו על־ידי הממשלה וזו שילמה על חוצפתה בבחירות כחודש לאחר מכן: המפלגות הממסדיות — "דמוקרטיה חדשה" ו־PASOK — איבדו כ־625 אלף קולות ואילו המפלגות המתנגדות לניאו־ליברליזם התחזקו.

רבים מאסונות הטבע אכן מהווים תוצאה עקיפה של ההרס הברוטאלי של הסביבה על־ידי הכלכלות הקפיטליסטיות בעולם. אבל, בכל מקרה בלתי־אפשרי לחזות רבים מהם. כן אפשר להתמודד איתם בצורה טובה יותר. ההתמודדות עם אסונות הטבע שימשיכו להכות — ובכלל זה רעידת האדמה הקשה הצפויה בישראל בשנים הקרובות — מצריכה היערכות מקסימלית ברמת התשתיות והשירותים: פיתוח של שירותי הכבאות, שירותי הבריאות וכדומה, יחד עם אכיפה של תנאי בטיחות של מבנים, גשרים ותחנות כוח. צעדים אלה לא משתלבים בשום צורה עם מדיניות ההתקפות על השירותים הציבוריים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.