ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מרד ביוון
הרצח של נער בן 15 ע״י המשטרה מצית מהומות המוניות
1,884

בשבת האחרונה בערב (06.12), חבורה של תלמידים שבילתה בבית קפה במרכז אתונה קיללה ניידת משטרה שעברה במקום. הנערים גם זרקו לעבר הניידת שני בקבוקי פלסטיק ריקים בנפח של חצי ליטר. שני השוטרים בניידת (יחידה מיוחדת) עצרו את הרכב, יצאו ממנו והתקרבו לעבר הנערים. אחד השוטרים שלף אקדח, ירה לעברם, והרג את אחד הנערים. לאחר מכן השוטרים פשוט פנו לאחור ועזבו את הזירה!

החברה היוונית נמצאת, באופן טבעי, בהלם. באופן מיידי התקהלו אלפי אנשים במרכז אתונה במחאה על המקרה. למחרת, ביום ראשון, כבר התקיימו הפגנות בכל הערים המרכזיות ביוון, והפגנות נוספות כבר החלו להתארגן לקראת הימים הבאים, לבקרים ולאחרי־הצהריים. קיים זעם וכעס עצום! יש כל כך הרבה מתח בחברה — תוצאה של אבטלה ועוני, של 23 שנים של מדיניות כלכלית מתמשכת של גזרות וקיצוצים, תוצאה של סקנדלים ושחיתות שלטונית אינסופית, ועכשיו גם כתוצאה מרצח בדם קר, ההוצאה להורג של נער בן 15 ע״י המשטרה. זה פתח את הסכר ושחרר כמויות אדירות של זעם.

הממשלה מנסה להיאחז בטיעון הרגיל כאילו זהו 'מקרה מבודד'. אנשים לא מוכנים להקשיב. עבור הרוב העצום של העובדים והנוער ביוון, השוטרים נוהגים בדיוק כפי שמאמנים אותם. הם נתפסים כגזענים, ימנים קיצוניים ושקרנים, אשר שונאים תנועות חברתיות ומדכאים בברוטליות שביתות והפגנות. רשימת המקרים שמוכיחים זאת כל כך ארוכה שאין ממש צורך לשכנע מישהו בזה.

הממשלה היוונית נמצאת בשיתוק מוחלט. עם רוב קואליציוני של חבר פרלמנט יחיד (151 מתוך 300), הממשלה מתאפיינת בחוסר יציבות כללי. ההתפתחויות האחרונות עלולות בהחלט להיות הטריגר להפלתה.

"להפיל את ממשלת הרוצחים" היא הסיסמא המרכזית שמעלה מפלגת "קסקינימה" (CWI יוון — המפלגה־האחות של תנועת מאבק סוציאליסטי) במהלך האירועים. אנחנו קוראים להתבצרויות בכל בתי־הספר והאוניברסיטאות, ולשביתות כלליות, במטרה להפיל את הממשלה. במקביל אנחנו קוראים להקמת ממשלה שמאלית [ביוון המונח "שמאל" מתאר מסורתית את תנועת העובדים ומאבקים חברתיים], שתורכב מהכוחות שב- SYRIZA (התארגנות שמאלית חדשה שמורכבת מכ־11 ארגונים ומפלגות, שקסקינימה נמנית עליהם) ומהמפלגה הקומוניסטית של יוון, ושתחל במדיניות סוציאליסטית שתשרת את האינטרסים של העובדים, הנוער והאיכרים העניים ביוון.

תנועה המונית תוכל להביא שינוי אמיתי

ניתן להפיל את הממשלה הזאת באמצעות תנועה המונית של עובדים וצעירים, אבל לא בדרך של מהומות והרס המוני מהסוג שראינו בימים האחרונים בכל עיר גדולה ביוון, ושנגרמו ע״י קבוצות אנרכסיטיות שונות. הקבוצות האלה (שבתוכן פועל מספר לא מבוטל של פרובוקטורים) הרסו בחופשיות מה שהן רק יכלו ברחבי העיר. אבל אם הדבר ימשך, הוא ישחק דווקא לידי הממשלה והרשויות. בשלב הראשון, עובדים עובדים היו מוכנים לקבל כמה הפרזות מצד אותן הקבוצות, אבל ככל שההתפרעויות וההרס ימשכו, כך ישתנה גם מצב־הרוח. הקולות הקוראים ל"חוק וסדר" יתגברו. לכן, הקבוצות האלה, שמתייחסות באפס כבוד לתנועה ההמונית, ובמיוחד לתנועת העובדים, יספקו למעשה את גלגל ההצלה הטוב ביותר לממשלה המשותקת ולמנגנוני המדינה כדי לנסות להחזיר לידיהם את השליטה.

רק תנועה המונית, ובמיוחד של מעמד העובדים, יכולה להפיל את הממשלה דרך פעולות המוניות. רק מעמד העובדים יכול לספק אלטרנטיבה אמיתית לממשלה ולשיטה הקפיטליסטית.

כבר עכשיו כל מערכת החינוך משותקת. ישנן הרבה התבצרויות במוסדות לימוד. המרצים כבר קראו לשביתה בת שלושה ימים, והמורים לשביתה בת יומיים. ביום רביעי, ה־10 בדצמבר, מתוכננת שביתה כללית של ה־GSEE (התאגדות העובדים היוונים). היא אורגנה במקור נגד התקציב, אבל בעקבות האירועים היא תלבש צורה אחרת לגמרי.

השאלה המרכזית עכשיו היא לאיזה כיוון צריכה התנועה הרחבה להתקדם אחרי יום רביעי? נוער וסטודנטים יכולים להיות גורם מכריע — הם יכולים לקחת את היוזמה וכך לסייע למעמד העובדים להיכנס באופן מכריע לתוך המאבק הזה. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא שסיריזה, על כל הגורמים השותפים בה, אימצה את הסיסמא "להפיל את הממשלה!"... זה יכול לתת כיוון לתנועה כולה ולחברה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.