לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עימות גאורגיה־רוסיה ממיט אסון על האנשים העובדים בקווקז
הצהרה על המלחמה בדרום אוסטיה — פורסמה במקור ברוסית ב־9 באוגוסט, ע״י התנועה התאומה של תנועת מאבק סוציאליסטי בחבר העמים (בריה״מ לשעבר).
1,411

1,411

בשעה שפתיחת המשחקים האולימפיים בסין משכה את עיקר תשומת־הלב של התקשורת ההמונית ברחבי העולם, התפרץ הסכסוך סביב ההכרה ברפובליקה של דרום אוסטיה בגאורגיה (גרוזיה) לכדי עימות צבאי גלוי. הנשיא הפרו־אמריקאי של גאורגיה, מיכאיל סקאשווילי, שלח חיילים לתקוף את צחינוואלי, עיר הבירה של דרום אוסטיה, כמו גם יעדים נוספים. על־פי ממשלת דרום אוסטיה, נהרגו בהתקפה למעלה מ־1000 איש. לפחות 15 "חיילי שמירת־שלום" רוסיים שהוצבו בדרום אוסטיה נהרגו. בתגובה, שלחה רוסיה טנקים והחלה בתקיפות אוויריות, לא רק על חיילים גאורגים, אלא, ע״פ ממשלת גאורגיה, גם על שדות תעופה, נמלים, ואזורים אזרחיים המרוחקים מדרום אוסטיה. סקאשווילי הכריז כעת שגאורגיה מצויה ב"מצב מלחמה" והורה על גיוס כוחות מילואים.

אין ספק שרבים בדרום־אוסטיה יראו בהתערבות החיילים הרוסיים אמצעי להגנת האוכלוסייה השלווה של דרום אוסטיה מפני התוקפנות של הצבא הגאורגי. אבל, כפי שמעיד הניסיון מהסכסוכים האתניים המדממים ביוגוסלביה־לשעבר ובמקומות נוספים, השימוש בחיילים אינו יכול לערוב לביטחון של אזרחים שלווים. "כוח שמירת־השלום" הרוסי שהוצב בדרום אוסטיה נכשל. העימות הנוכחי מאיים לגרור לתוכו רפובליקות בלתי־מוכרות נוספות מהסביבה, כמו אבחזיה ונגורנו־קרבך. מלחמה אזורית מאיימת על אזור הקווקז, וזו עלולה לכלול גם התערבות של מעצמות אחרות.

גם ברוסיה וגם בגאורגיה ישתמשו השלטונות בעימות זה לצורך קידום מטרותיהם. הקרמלין יאשים גאורגים מהשורה, ושלטון סקאשווילי יאשים רוסים מהשורה, ומי שיסבלו, כמו תמיד, יהיו אנשים מהשורה, אוסטים וגאורגים. בתקופה הקרובה ייפתח קמפיין גזעני חדש נגד הגאורגים ברוסיה. שלטונות אלה בדיוק הם האשמים במוות ובהרס. השלכות העימות ישמשו כדי לזרוע פירוד בין העמים בגאורגיה, רוסיה ודרום אוסטיה, על בסיס קווים אתניים. אסור שניתן להם להגן על האינטרסים שלהם על חשבון אנשים מהשורה.

אנו קוראים לכל האנשים העובדים, פעילי האיגודים ופעילי השמאל ברוסיה, גאורגיה ודרום אוסטיה — וכמובן גם במדינות אחרות — לדרוש את העצירה המיידית של כל הפעולות הצבאיות. האנשים העובדים לא יכולים לסמוך על הפעולות הבלתי־נשלטות של ממשלותיהם, או על התערבות כוחות חיצוניים כלשהם כדי לפתור את הסכסוך; הם יכולים לסמוך רק על הכוחות של עצמם.

• למען העצירה המיידית של כל הפעולות הצבאיות ולמען נסיגת החיילים מדרום אוסטיה
• למען הזכות של דרום אוסטיה, ורפובליקות בלתי־מוכרות אחרות, להגדרה עצמית — ללא התערבות צבאית
• למען פעולות מאוחדות של ההמונים העובדים בגאורגיה, רוסיה ודרום אוסטיה, להפלת הממשלות המנהלות מלחמה נגד האנשים מהשורה
• למען הקמת ממשלות שיגנו על האינטרסים של האנשים העובדים, יגברו על העוני ויבטיחו שלום באזור; למען פדרציה סוציאליסטית דמוקרטית של אזור הקווקז

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.