לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הממשלה מציגה
רגיעה לצורך הסלמה
בעקבות פיגוע הדריסה בירושלים הערב (יום ב', 22.09), אנו מביאים כאן מאמר רלוונטי בנושא ה"רגיעה", מתוך עיתון המאבק, אוגוסט 2008
1,834

1,834

כמה זמן תחזיק ה"רגיעה" בין ממשלת ישראל לממשלת החמאס? לא הרבה — זה מה שהממשלה והגנרלים יכולים להבטיח לתושבי שדרות, אשקלון ועזה. על הרקע של שני הפיגועים האחרונים, והתקיפות הרבות נגד פלסטינים, הסכסוך הישראלי־פלסטיני מגיע שוב למצב נפיץ במיוחד.

השקט היחסי באזור רצועת עזה מתקבל במידה רבה של חשדנות על־ידי התושבים משני צדי הגדר. הם ממשיכים להתמודד עם העוני, האבטלה, ובמקרה של עזה גם עם המצור המתמשך, שמדרדר את האוכלוסייה כולה לתנאי עוני ומחסור קשים. הצהרות ממשלת השחיתויות לא משאירות מקום לאופטימיות. הרגיעה הזאת היא לא הפסקת־אש, אלא סיכומים הדדיים להפחתה זמנית בעצימות ההתנגשות. המצור על רצועת עזה לא הופסק, ובמקביל גם הפעילות הצבאית היומיומית בגדה המערבית נמשכת כרגיל. אלה גוררים מפעם לפעם כנקמה ירי קסאמים על היישובים שמסביב לרצועה, או פיגועים, למרבה הצער. הממסד הישראלי ממשיך לחתור להתנגשות עם החמאס, במטרה להחזיר את השלטון ברצועה לידי הביריונים של פת״ח, שדווקא הם שממשיכים בירי הקסאמים. מכיוון שמדיניות זו נתקלת במבוי סתום, גם הממשלה נאלצה לבסוף — למרות ההצהרות האינפנטיליות לפיהן היא לא "תכיר בחמאס" כל עוד הוא לא "מכיר בישראל" — להגיע איתו להידברות באמצעות מתווכים. האיוולת הפוליטית נמשכת והרגיעה משמשת כעת את הצבא לצורך התחמשות והכנה לקרב הבא, שיעלה בדם של מאות מתושבי הרצועה, היישובים העוטפים אותה, וחיילים שיישלחו לשמש כבשר־תותחים.

מציאות של עוני, אבטלה וייאוש

ההמונים בעזה לא ראו שום שיפור משמעותי בתנאי חייהם מאז תחילת הרגיעה. חידוש אספקת הדלק והמזון לרצועה הוא מינימלי ומופסק בכול עת על־ידי הממשלה בתירוצים שונים. בינתיים, המצור הביא את מרבית המשפחות בעזה לפשיטת־רגל. יותר מ־95% מהמפעלים נסגרו בעקבות המצור, 150 אלף איש ואישה איבדו את פרנסתם. הרוב המוחלט של התושבים חיים בעוני מוחלט ונאלצים להתמודד עם מחסור חריף במזון, מים וחשמל. טענות הממשלה לפיהן זה לא תפקידה לספק חשמל ומים לעזה, מגוחכות — המעמד השליט הישראלי הוא שמנע פיתוח תשתיות עצמאיות מאז 1967, גם באמצעות הפצצות. המונופול על התשתיות החיוניות נשמר גם לטובת בעלי־הון ישראלים, וגם כדי לשלוט באוכלוסייה. כך ממשיכה הממשלה לחנוק את הרצועה מבחינה כלכלית, בניסיון כושל לפגוע פוליטית בחמאס.

האם התנאים הבלתי־נסבלים איתם נאלצים הפלסטינים להתמודד כתוצאה מהחנק הכלכלי והצבאי, אמורים לגרום להמונים ברצועה לחשוב שהבעיה הגדולה היא השלטון הזעיר של החמאס? הרי הם אלה שמצמיחים את תחושת הסכנה הקיומית ומחזקים לאומנות ותמיכה בפעולות ייאוש, ממש כשם שירי הקסאמים מחזק את הייאוש בשדרות וכתוצאה מכך גם את התמיכה בצעדים צבאיים נגד הרצועה.

בניית אלטרנטיבה

רבים מתושבי עזה מאוכזבים קשות מממשלת החמאס. הבטחות החמאס בבחירות, למאבק בשחיתות ובעוני ולהתנהלות שונה בתכלית מהביריונים של פת״ח, אינן ממומשות. רוב האוכלוסייה הפלסטינית, שקיווה לשינוי בבחירות, מרגיש שמפלגה מושחתת אחת, פת״ח, התחלפה באחרת שהתנהלותה לא שונה בהרבה, חמאס. ממשלת החמאס ממשיכה לטעון שאינה מסוגלת לעשות דבר באשר לתנאי החיים ברצועה, מכיוון שידיה כבולות על־ידי המצור. המגבלה שמטיל המצור ברורה, ובכל זאת, המיליציות של החמאס דיכאו במספר הזדמנויות הפגנות חברתיות ושביתות של מורים עובדי המגזר הציבורי, ואף הפגנות מול מעבר רפיח — בדומה להתנהלות הפת״ח בגדה. גם החמאס וגם הפת״ח, על כל ההבדלים הרבים ביניהם, מבססים את השליטה שלהם בשטח על שילוב של דיכוי, ושורדים בגלל היעדר אלטרנטיבה פוליטית בשלב הזה (התחושה של "אין למי להצביע", מוכרת היטב גם בישראל). מנגד הראתה פריצת הגבול עם מצרים בינואר — שבמהלכה ירי הקסאמים היה מינימלי — שכוח המוני יכול לגרום לשיפור במצב, ובהשוואה אליו הקסאמים נראו בעיני פלסטינים רבים כחסרי תכלית.

החמאס כלל לא מציע פתרון להמונים הפלסטינים, ולכן יוחלף לבסוף על־ידיהם. יש צורך בבנייה של כוח פוליטי אלטרנטיבי, סוציאליסטי, על בסיס המוני, גם בישראל וגם בשטחים הפלסטיניים, שיציע פיתרון משותף של האנשים העובדים לסכסוך, ויקרא להידברות ישירה בין תושבים משני צדי הגדר (ויש תושבים מעזה ושדרות שמנסים להציב דוגמה כזאת - gaza-sderot.blogspot.com). מפלגות עובדים עצמאיות וסוציאליסטיות, יוכלו להוביל מאבק משותף לשיפור תנאי החיים של כל תושבי האזור והתנגדות לכיבוש ולטרור.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.