לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ארה״ב
מקהיר לוויסקונסין
ניסיון של הרפובליקנים לחסל את הזכות לקיום מו״מ קיבוצי במגזר הציבורי במדינת וויסקונסין, הוציא עד עכשיו עשרות אלפים לרחובות במסגרת מאבק העובדים הגדול ביותר בארה״ב בשנים האחרונות. נמרוד פינסקי מדווח מניו־יורק
1,804

1,804

בחירות המחצית שנערכו בנובמבר האחרון לסנאט, לבית הנבחרים ולמושלי מדינות ברחבי ארה״ב התבטאו באכזבה גדולה מאובמה ובגידול משמעותי בהצבעה לרפובליקנים — הם הבטיחו מצידם התקפה על העבודה המאורגנת, על זכויות המהגרים, הלהט״ב, הנשים והצעירים.

המושל הנבחר בוויסקונסין, סקוט ווקר, פתח בתחילת פברואר במתקפה חסרת תקדים על העובדים המאורגנים. בין היתר, הוא פועל לביטול הזכות למו״מ קיבוצי במגזר הציבורי, ולהעלאת שיעור ההשתתפות העצמית של העובד בפנסיה ובביטוח הבריאות בשיעור השקול לקיצוץ של 8% בשכר.

המאבק פורץ בוויסקונסין

העובדים בוויסקונסין החליטו שהגזרות האלה הן קו אדום, בייחוד בשעה שהמיליונרים שנושאים באחריות לפרוץ המשבר מקבלים הקלות מס. ב־15 בפברואר החלו ההפגנות הראשונות, והן כללו יציאה של אלפי סטודנטים ותלמידים מהכיתות באמצע יום הלימודים. מורים הודיעו על "יום מחלה" והרופאים, מתוך הפגנת סולידריות, רשמו להם אישורים.

איגודי המשטרה, הכבאים, מורים, עובדי עיריות, ארגוני סטודנטים, תלמידים ותנועות שמאל — כולם התקבצו להפגנות של עשרות אלפים בכיכר המרכזית של בירת וויסקונסין, מדיסון, בקריאה: "לא לקיצוצים, לא לחקיקה נגד האיגודים! שהעשירים ישלמו על המשבר שהם יצרו!"

הרפובליקנים מבצעים מחטף

לפי חוקי הסנאט, נדרשת בכל הצבעה שקשורה לתקציב השתתפות של לפחות 20 סנאטורים. 14 סנאטורים 'דמוקרטים' בוויסקונסין, בהשפעת לחץ עצום מהמחאה שהתעוררה בשטח, נמלטו למדינת אילינוי השכנה בניסיון לטרפד את ההצבעה.

בצעד של מחטף, הצליחו הרפובליקנים ב־9 במרץ להעביר את החקיקה הנוגעת להגבלת הזכות למו״מ קיבוצי ללא סעיפים תקציביים. אם האיגודים לא יוותרו ויסלימו את המאבק, ניתן בהחלט עוד להפוך את התמונה.

המפלגה הדמוקרטית והנהגות האיגודים

רבים מהמפגינים מזדהים עם ה-"14 מוויסקונסין" (WI-14), אבל חשוב להצביע על כך שבכל המדינות שבהן הדמוקרטים שולטים, חקיקה דומה נמצאת על השולחן.

במדינת ניו־יורק, המושל ה"דמוקרטי" אנדרו קואומו מציע חקיקה שנועדה לצמצם את כוחם של האיגודים, לבטל רפורמות חברתיות, להפריט שירותים ממשלתיים ולהעלות את שכר־הלימוד ומחירי התחבורה הציבורית.

הנשיא אובמה שותף להתקפות אלה ולמעשה אלו הדמוקרטים שמובילים בשלב הזה את ההתקפות נגד מעמד העובדים בארה״ב.

הנהגות האיגודים בוויסקונסין, מצידן, הודיעו באופן הרסני מהרגע הראשון על הסכמה לקבלת כל שאר הגזרות שהציעו הרפובליקנים, כביכול בתמורה לביטול האיסור המתוכנן על מו״מ קיבוצי. משמעותית העובדה שלמרות הגישה התבוסתנית וההרסנית הזאת, העובדים המאוגדים ותומכיהם יוצאים לרחובות ומחפשים דרך להיאבק.

מקהיר למדיסון

ההשפעה של ההתקוממויות המהפכניות בצפון אפריקה ובמזרח התיכון על המפגינים בולטת. הם מתייחסים למושל בתור "הדיקטטור ווקר" ו"חוסני ווקר" (ברמיזה למובארכ). שלטים רבים נושאים את הכתובות "אתמול תוניסיה ומצרים — היום ארה״ב".

ההמונים בצפון אפריקה הוכיחו שעם עקביות ועם מאבק רחב ונחוש אפשר להפיל אפילו דיקטטורים מהסוג השפל ביותר. תושבי וויסקונסין מבינים שעם גישה כזאת למאבק, גם הם יוכלו להפיל חוקים אנטי־דמוקרטיים ומושל ריאקציונר.

כבר בימים הראשונים של ההפגנות, השתלטו ברוח כיכר תחריר עשרות אלפי המפגינים, בהובלת מורים ועובדים מאורגנים, על בניין הממשל של וויסקונסין ושיתקו כל פעולה בו (המפגינים אפילו זכו להודעת סולידריות מטעם התאחדות איגודי העובדים העצמאיים החדשה במצרים).

סולידריות הכבאים והשוטרים

הרפובליקנים הבהירו שחבילת החוקים החדשה תשפיע על כל העובדים המאורגנים — חוץ מאיגודי השוטרים והכבאים.

ישנן שתי סיבות לכך. הסיבה הראשונה היא פיצול מעמד העובדים המאורגן לשני מחנות אשר לכאורה אין להם עניין משותף במאבק, ובכך להחליש את המאבק.

הסיבה השנייה היא חוזקם של איגודי הכבאים והשוטרים אשר לא ייתנו בשום אופן לשבור את כוחם המאורגן.

אבל לשוטרים והכבאים היו תוכניות אחרות. "שוטרים למען העובדים" נכתב על שלטים רבים שהחזיקו שוטרים שסירבו לפנות את הכיכר והצטרפו להפגנות. בנוסף, הם לקחו חלק פעיל, נשאו נאומים הנאמנים למאבק והבהירו את הסולידריות המוחלטת עם האיגודים האחרים, משום ש"היום זה אתם — מחר זה אנחנו". למושל ווקר נותר להסתמך רק על "המשמר הלאומי" של ארה״ב לשבירת המאבק.

יום סולידריות ארצי

ה־26 בפברואר הוכרז כיום סולידריות ארצי. בכל רחבי ארה״ב, בערים הגדולות ובערי הבירה הפגינו בין עשרות לעשרות אלפים נגד ההתקפות על העובדים בוויסקונסין וגם אצלם במדינה. יותר ממאה אלף מפגינים נרשמו במדיסון.

אך מעבר ליום הסולידריות, הפגנות קבועות כבר התפשטו למדינות נוספות: אילינוי, מישיגן, איידהו, אוהיו ועוד. תנועת "מסיבת התה" הימנית מצליחה לגייס רק עשרות בודדות של תומכים בהפגנות־נגד והם מבודדים לחלוטין אל מול המפגינים.

שביתה כללית להפלת התוכנית

פעילי ארגון Socialist Alternative (אלטרנטיבה סוציאליסטית — ארגון האחות האמריקאי של תנועת מאבק סוציאליסטי) היו מעורבים באופן פעיל בהפגנות בוויסקונסין ובמדינות אחרות בארה״ב.

אנחנו קוראים להמשיך ולהרחיב את המאבק לביטול החוק ונגד כל הגזרות שעל הפרק. אנחנו דורשים לבטל את חבילת החוקים שמטיבה עם העשירים; לבטל את כל הקיצוצים, הפיטורים וההתקפות על עובדים; מיסוי של העשירים לצורך מימון תוכנית רחבת היקף ליצירת מישרות במשכורות טובות — לכלל העובדים.

אנחנו קוראים לארגן פגישות חירום של פעילי האיגודים כדי לתכנן את הצעדים הבאים וללחוץ על מנהיגי האיגודים לאפשר שימוש בכל הכלים הארגוניים, כולל שביתות והכרזה על צעדי מרי אזרחי. שביתה כללית בת יממה במגזר הציבורי בוויסקונסין תוכל לסייע למאבק להתרחב ברמה הכלל־ארצית כדי להצליח להדוף את הגזרות.

העובדים בארה״ב לומדים שבמאבק מאוחד וצודק, אפשר לנצח כל אחד! אנחנו קוראים להקמתה של מפלגת עובדים כאלטרנטיבה לשתי מפלגות שלטון ההון, אשר תורכב ותייצג את רוב החברה — מעמד העובדים, ותנהיג מאבק מאוחד בכל ארה״ב נגד הקיצוצים, ההפרטות והפיטורים; נגד אלימות משטרתית; נגד גזענות; למען העלאת מיסים לעשירים ולהלאמת תאגידי הענק... למען השקעה מאסיווית ביצירת מישרות בתנאים טובים, דיור, בריאות וחינוך איכותיים לכולם.


הקליקו להורדת הפלאייר שמפיצים עמיתינו בארה״ב בעקבות המחטף...

אחד מנציגי הכבאים מסביר בעקבות המחטף מדוע צריך לפתוח בשביתה כללית בוויסקונסין ולהרחיב את המאבק לכל רחבי ארה״ב:

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.