לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כך יש להילחם בהעסקה קבלנית
שביתת עובדות הקבלן הראשונה בישראל שקיים ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת באר־שבע הצליחה להביא להסכם קיבוצי ראשון מסוגו והיא צריכה לשמש דוגמא לעובדי ועובדות קבלן בכל הארץ, וגם להסתדרות
2,064

2,064

בשנה שעברה התאגדו עובדות הניקיון באוניברסיטת בן־גוריון בבאר־שבע והקימו, במסגרת ארגון כוח לעובדים, את ועד עובדות הקבלן הראשון בישראל. העובדות דרשו לשפר את תנאי עבודתן ולעבור להעסקה ישירה על־ידי האוניברסיטה.

ב־16 במאי האחרון הן קיימו שביתת אזהרה בת 8 שעות, במהלכה הפגינו יחד עם סטודנטים, מרצים ותומכים נוספים. מדובר היה באירוע היסטורי. זו הפעם הראשונה בישראל שעובדות קבלן יוצאות לשביתה. והתוצאה: בחודש יולי נחתם הסכם קיבוצי ראשון מול קבלני הניקיון באוניברסיטה! קיומו של ועד העובדות יאפשר לאכוף את ההסכם בשטח, בניגוד להסכמים ענפיים שונים שאינם נאכפים בפועל במקומות עבודה רבים.

המאבק הזה מסמל היפוך מגמה חשוב מול הניסיונות לדחוק יותר ויותר עובדים בישראל לסטאטוס של עובדי קבלן לא מאורגנים וחסרי זכויות.

כמה מעבידים באותו מקום עבודה

עד לפני כשני עשורים, כאשר עובד או עובדת היו עובדים באוניברסיטה, במפעל או בסופרמרקט, היה נדיר שהם יועסקו באמצעות מעסיק "מתווך". בסה״כ העובדים התמודדו מול אותו המעסיק, ואם מקום העבודה היה מאורגן, היה להם גם את אותו ועד עובדים ואותו הסכם עבודה קיבוצי, שהבטיח פעמים רבות את אותם השכר והתנאים עבור אותה העבודה.

כיום המצב שונה לחלוטין. באותו מקום עבודה ישנם עובדים שמחולקים בין מעסיקים שונים ובתנאים שונים לגמרי. כך למשל ישנם מקומות עבודה רבים שבהם קבוצה של עובדים קבועים תחת הסכם עבודה קיבוצי, לעיתים תוך חלוקה מפלה בין "דורות"; בנוסף אליהם, ישנם עובדים בחוזה אישי מול ההנהלה, שבמקרים מסויימים נהנים מתנאי שכר עדיפים על עמיתיהם, אך הם אינם מאוגדים וביטחונם התעסוקתי נפגע.

במקרים אחרים מדובר בעובדים "זמניים" שמשתכרים לפי שעה, אינם זכאים לימי חופשה וזכאים לתנאים נוספים רק על פי המינימום בחוק. מצבם של עובדים "זמניים" הוא כמובן גרוע עוד יותר כשהם מועסקים באמצעות חברת כוח־אדם או קבלן שירותים.

חברות קבלן הן פשע מאורגן

ידוע כי כיום ברוב מקומות העבודה הגדולים והבינוניים, עובדי הניקיון והאבטחה הם עובדי קבלן. במקומות רבים גם אנשי המחשבים ועובדים מקצועיים אחרים מועסקים למעשה בשיטה זו.

אין זה תהליך מקרי. הוא נועד להחליש את העבודה המאורגנת, ובייחוד את יכולת ההתארגנות והמיקוח של העובדים והעובדות ואת תחושת הסולידריות ביניהם. לכן פעמים רבות מעבידים מוכנים לשלם יותר לקבלן "מתווך" מאשר הסכומים שהיו משלמים בהעסקה ישירה.

בעלי חברות הקבלן אפילו אינם מתיימרים לעשות דבר מלבד לגזור באופן ציני קופון על גב העובדים, שמשלמים על הניצול הכבד מחיר עצום, שבתורו מדרדר את שוק העבודה כולו.

מלחמה בהעסקה הקבלנית

ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון מראה את הדרך לפיתרון הבעיה (ובעקבותיהן התארגנו כבר גם המאבטחים באוניברסיטה).

מהלך ההתארגנות של העובדות לא היה קל ונתקל בניסיונות חבלה מצד הנהלת האוניברסיטה וחברות הקבלן. הנהגת ההסתדרות, במקום להציע שיתוף פעולה וצעדי סולידריות, שלחה את נציגיה לנסות להפחיד את העובדות כאילו מאבקן מוביל לפיטורים וקנסות, וזאת כחלק מניסיון להעבירן להסתדרות. אלו פעולות הרסניות שתומכות בקבלנים ופוגעות במאבק נגד ההעסקה הקבלנית בישראל.

מההסתדרות יש לדרוש לקחת דוגמא מוועד עובדות הניקיון, להיאבק באופן אפקטיווי נגד העסקה קבלנית — ולהקיא מתוכה גורמים שמנסים לחבל במאבק כזה!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.