לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חיפה כימיקלים
ההנהלה מסרבת לחתום, העובדים מסרבים להיכנע
אחרי קרוב לחצי שנה של שביתה מפרכת נכנס המו״מ לישורת האחרונה, אך ההנהלה בכל זאת מושכת זמן
1,583

1,583

בתחילת ספטמבר הגיעו נציגי עובדי חיפה כימיקלים צפון להסכמות בע״פ לגבי עיקרי הסכם העבודה החדש שדורשים 240 העובדים המאורגנים, אשר שובתים כבר קרוב לחצי שנה.

כעת, כפי שעולה מדברי נציגי הוועד, אף שהמו״מ הגיע לשלב הניסוח המשפטי של סעיפי ההסכם הקיבוצי, ההנהלה מעלה דרישות חדשות, כולל ניסיונות לפגיעה במעמדם של עובדים וחברי ועד שלקחו חלק פעיל במאבק והיא חוזרת בה מסעיפים שכבר סוכמו.

צמיגים בוערים בשער המפעל

ב־27 בספטמבר, ימים ספורים לפני ראש השנה העברי, התקיימה אסיפת עובדים סוערת, בה נידונו הצעות לפעולות מחאה עקב הסחבת וסירוב ההנהלה לחתום על ההסכם. בנוסף מחו העובדים על האופן שבו התבצעו עבודות האחזקה במפעל.

העבודות התבצעו עד אז בהסכמת העובדים לשם השבת היתר הרעלים למפעל בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה, תוך שהן מספקות בינתיים ימי עבודה בתשלום לשובתים. אך העובדים מחו על כך שלמרות ביצוע עבודות האחזקה וערב החג, עדיין נותרו מספר עובדים שלא זומנו לימי העבודה, בעוד חבריהם עובדים וזוכים לתשלום.

האסיפה החליטה להשבית את כל עבודות האחזקה במידה ולא יחול שינוי וייחתם ההסכם. לאחר שההנהלה הסכימה לדרישת העובדים לשלב את כל העובדים בעבודות האחזקה, ובנוסף להעביר לכל עובד את השי לחג וחלק מ"מענק החתימה", הסכים ועד העובדים להשהות את הפעולה למספר ימים, אך הסחבת נמשכה.

ב־6 באוקטובר, רגע לפני יום הכיפורים, הורה ועד העובדים על הפסקת כלל עבודות האחזקה. יותר מ־100 עובדים, ואיתם פעילי כוח לעובדים ותנועת מאבק סוציאליסטי, חסמו את שערי המפעל באותו היום, הבעירו צמיגים ומנעו קיום עבודות כלשהן.

היתר הרעלים

בפגישת המשא ומתן שהתקיימה ב־13 באוקטובר המשיכה ההנהלה בסחבת. יוזמה של קבוצת עובדים להמשיך ואף להסלים את פעולת המחאה בשער, עוכבה תחילה על־ידי ועד העובדים, אך העיכוב נענה בהפגנת שרירים מצד ההנהלה, שהכריזה במינשר שהפיצה לעובדים כי היא מבטלת את כל עבודות האחזקה וכי היא תנכה את סכום "מענק החתימה" ממשכורות עתידיות.

פרויקט שיקום נחל הקישון החל השנה לאחר עיכוב של עשור. לפי נתוני רשות נחל הקישון, חיפה כימיקלים אחראי ל־80% מזיהום המתכות בקרקעית הנחל. לא רק שכלל המפעלים המזהמים נדרשו לשלם 60% בלבד מעלות פינוי הקרקעית המזוהמת, הנאמדת ב־200 מיליון שקל, אלא שחיפה כימיקלים עצמו נדרש לשלם בסה״כ 28 מיליון שקל, ועד כה ההנהלה אף סירבה לשלם יותר מ־3 מיליון שקל.

maavak.org.il

נראה שניסיונותיה של ההנהלה לשדר מראית עין של התקדמות במו״מ לקראת הסכם היו קשורים במידה רבה להערכתה שתוכל להשיב לידה היתר רעלים חלקי בתוך ימים ספורים. אולם דוח של המשרד להגנת הסביבה קבע שההנהלה אינה עומדת בדרישות. אנשי ההנהלה העלו טענות כי מדובר בניסיון להפעיל לחץ על המפעל להעביר כספים לפרויקט שיקום נחל הקישון (ראו מסגרת).

לא לתת להנהלה רגע של שקט

בינתיים ממשיכים העובדים למנוע את ביצוע עבודות האחזקה ומקיימים שורה של פעולות מחאה המשגרות מסר צלול להנהלה כי היתר הרעלים לא יושב למפעל ללא חתימה על ההסכם וחזרתם של כלל העובדים לעבודה מלאה.

חשוב שכל ניסיון מצד ההנהלה לנצל באופן ציני את מצוקת העובדים כדי לסגת ברגע האחרון מהסכמות שהושגו ולהרע עוד יותר את תנאי ההסכם הבא, ייתקל בתגובה נחרצת במידת האפשר מצד העובדים להכבדת הלחץ על ההנהלה, בין היתר באמצעות המשך ואף הגברת ההפגנות והמשמרות לגיוס תמיכה וכספים ע״י העובדים והציבור התומך.

סכסוך העבודה הכללי שהכריזו ההסתדרות, כוח לעובדים וארגוני הסגל האקדמי הזוטר בנושא עובדי הקבלן צריך לשמש כרוח גבית למאבק בחיפה כימיקלים, כדי לוודא שמספר מקסימאלי של עובדים ייכלל תחת ההסכם הקיבוצי וכדי לסכל העברת עובדים ומחלקות נוספות לידי קבלנים בעתיד. כל הכוח לעובדי חיפה כימיקלים!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.