הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"צעדת השרמוטות"
נשים נאבקות בסקסיזם
בהשראת עשרות אירועי מחאה דומים ברחבי העולם, התקיימו בתל־אביב ובחיפה ב־22–23 במרץ צעדות מחאה נגד התפיסה המעוותת לפיה קורבנות אונס מביאות את זה על עצמן ■ שרה ווראק כותבת על המחאה הבינלאומית, נקודות החוזק והחולשה שלה, וגם על המאבק הרחב יותר נגד אפליית ודיכוי נשים
2,118

מאות נשים וגברים השתתפו בצעדות המחאה האנרגטיות שהתקיימו בתל־אביב ובחיפה נגד תופעת הטלת האחריות במקרי אונס על הקורבן ובכלל נגד הסקסיזם בחברה. המחאה בישראל, תחת הכותרת "צעדת השרמוטות", אורגנה בהשראת צעדות מחאה דומות ברחבי העולם.

למחאה החיובית הצטרפו גם סניפי מרכז וחיפה של תנועת מאבק סוציאליסטי, על אף הסתייגות מהכותרת "צעדת השרמוטות", שבעינינו מרחיקה מהמחאה נשים רבות ומקשה על העברת המסר החשוב. פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו עם מסר של מאבק נרחב נגד האפליה והדיכוי של נשים בכל תחומי החיים, נגד הפגיעה בשירותי הרווחה, נגד השיטה הקפיטליסטית שהופכת נשים לסחורה ומדרדרת נשים לעוני, ולמען שינוי סוציאליסטי של החברה.

המאמר הבא נכתב על־ידי שרה ווראק, חברת המפלגה הסוציאליסטית באנגליה־וויילס, מפלגת־אחות של תנועת מאבק סוציאליסטי.

maavak.org.il


ב־24 בינואר 2011, שוטר ממשטרת טורונטו בקנדה אמר בכנס שהתקיים בנושא בטיחות בקמפוס כי אחת הדרכים שנשים יכולות להקטין באמצעותן את הסיכוי להיאנס היא "להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות".

סטודנטים וסטודנטיות וחברי וחברות סגל זועמים דרשו מיד שהשוטר יפרסם התנצלות בכתב. אז אורגנה הפגנה של אלפים בטורונטו תחת הכותרת "צעדת השרמוטות" (SlutWalk) נגד אונס ונגד התפיסה הכוזבת שהקורבנות מביאות את זה על עצמן.

מאז התארגנו הפגנות דומות בעשרות ערים ברחבי קנדה, ארה״ב ובריטניה. עד כה אורגנו כבר כמאה הפגנות דומות ברחבי העולם.

הערות כדוגמת זו שהשמיע השוטר מטורונטו אינן ייחודיות. כך למשל, סקר של אמנסטי אינטרנשיונל מ־2005 מצא כי 26% מתושבי בריטניה חושבים כי אישה שנאנסה נושאת בעצמה באחריות לכך באופן חלקי או מלא אם היא התלבשה באופן חושפני או "סקסי".

כתוצאה מכך, לפי משרד המשפטים האמריקאי, פחות מ־5% ממקרי האונס בקמפוסים ברחבי ארה״ב מדווחים, וזאת למרות העובדה שאחת מכול חמש נשים תחווה תקיפה על רקע במיני במהלך שנותיה באוניברסיטה. באופן דומה, 15 מתוך 16 אנסים לעולם לא יבלו אפילו יום אחד בכלא (rainn.org). אין כזה דבר קורבן אונס טיפוסי: אנשים מכול הגילאים, הגזעים, וכל סוגי מבני הגוף, נאנסים או נאנסות. כ־75% ממקרי האונס מתוכננים מראש.

מחקרים הראו כי חלק מרכזי מאחורי מעשה אונס נסוב סביב כוח ושליטה, ולא סביב מין. העובדה שמישהי מתלבשת בצורה "פרובוקטיבית" אינה שייכת כלל לעניין ואינה קשורה לסיבה שבגינה היא הותקפה.

מצוין שאלפי אנשים, בעיקר נשים צעירות, יצאו לרחובות כדי להביע זעם על הצורה המהופכת שבה חלק מהאנשים מסתכלים על אונס. המחאה הזאת יכולה לסמן התעוררות מחודשת של תנועת מחאה גדולה של נשים, דבר שלא נראה כבר כמה עשורים.

אולם שחרור זעם בלבד לא יספיק בשביל לשנות דברים. הכרחי לתעל את הזעם הזה לעבר תנועה המונית מתמשכת ומאורגנת. חיובית העובדה שהאתר של "צעדת השרמוטות" בטורונטו מדגיש שהצעדה פתוחה לכל אחת ואחד, מכל מגדר, כל גיל ובכל לבוש. כדי להצליח לאתגר את הגישות הרווחות בחברה, התנועה תהיה מוכרחה למשוך את הציבור הרחב של מעמד העובדים והעובדות.

האתר של צעדת טורונטו מציין כי: "היסטורית, המילה 'שרמוטה' (slut) נשאה קונוטציה שלילית בעיקרה... ובין אם השימוש בה נעשה כדי להטיל ברצינות דופי באופייה של מישהי, או סתם כעלבון קל־דעת, הכוונה מאחוריה היתה תמיד לפגוע, אז אנחנו לוקחות את המילה בחזרה. אנחנו נותנות למילה 'שרמוטה' משמעות חדשה" (slutwalktoronto.com).

אלא שלא סביר שהשימוש במילה "שרמוטה" בניסיון "לקחת אותה חזרה" יוכל לפנות לרוב הנשים.

הצד החיובי בעניין הוא שקריאה הזאת מראה איזה מרחק רב נשים הצליחו לעבור בחמישים השנים האחרונות. נשים צעירות רבות מרגישות כעת נוח עם המיניות שלהן וגם מתגאות בכך. חשוב להראות שהביטחון הגובר הזה אינו קשור למקרי אונס בשום צורה. עם זאת, "שרמוטה" תמיד היתה מילה סקסיסטית ומשפילה עבור נשים, ורובן לא מרגישות בנוח עם הרעיון שלקבל את המילה ולומר שאנחנו "גאות" בה ישנו בדרך כלשהי את הגישה שמאחוריה. בנוסף לכך, זהו אינו ביטוי שיתחבר עם תודעתן של מרבית הנשים המהגרות, המוסלמיות, האפרו־אמריקניות או הלטיניות.

בדיון שהתפתח ברשת בין תומכות של "צעדת השרמוטות" לגבי פמיניזם, חלקן הבהירו מפורשות שהן מתנגדות לדבר על התנאים איתם מתמודדות נשים באופן כללי יותר. אך לקמפיין נגד אונס שיהיה מבוּדד משלל ההיבטים האחרים של דיכוי נשים בחברה תוכל להיות תמיד רק השפעה מוגבלת. חיוני להתייחס גם לבעיות החומריות שנשים מתמודדות איתן בכל תחומי החיים.

מספר הולך וגדל של מקלטים לקורבנות של אלימות במשפחה נמצאים בסכנת סגירה בעקבות קיצוצים בתקציבי ממשלה. וקיצוצים במישרות ובקצבאות, כדוגמת אלו שניתנות לאמהות חד־הוריות, עשויים להביא לכך שנשים רבות יותר יחושו שהן נדחפות לעבודות מסוכנות במועדוני חשפנות או אפילו לזנות, היכן שתקיפת נשים היא עניין תדיר במיוחד. כל הגזירות הכלכליות האלו יגדילו למעשה את הסיכון למקרי תקיפה מינית ואונס וחובה להתנגד להם.

אונס מיני, כמו אלימות במשפחה והטרדות מיניות, הוא סימפטום של חברה מעמדית, מאוד בלתי שוויונית, שמובילה גברים מסוימים לחשוב שהם יכולים לשלוט בנשים, גם מבחינה מינית.

אי־השוויון החומרי של נשים ומעמדן הנמוך יותר בחברה מחריפים את הבעיה. עלינו לאתגר את הסקסיזם ולדרוש סיוע לקורבנות וגם חינוך אודות המיתוסים והעובדות הקשורים באונס.

בשנים האחרונות ראינו קיצוצים מסיביים בשירותי רווחה. רוב הקיצוצים הללו פוגעים בנשים. ישנה צמיחה בהיקף המאבקים נגד קיצוצים, פעמים רבות בהובלת איגודים במגזר הציבורי שמייצגים בעיקר עובדות. מגמה זו תוכל לדחוף מיליוני נשים וגברים להטיל ספק בחברה הקפיטליסטית הסקסיסטית להחריד והנצלנית שבה אנו חיים, ולחפש לה אלטרנטיבה סוציאליסטית.

*   המאמר, שמובא כאן עם התאמות עריכה קלות, פורסם במקור במאי־יוני 2011 בעיתון השבועי "סושיאליסט" של המפלגה הסוציאליסטית באנגליה־וויילס, ובאתר SocialistAlternative.org של תנועת האלטרנטיבה הסוציאליסטית בארה״ב.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.