יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


ההתחממות הגלובלית
מהירה מכפי שהוערך
מאמר לרגל יום כדור־הארץ ■ העיוורון של השיטה הקפיטליסטית מכשיל את פתרון משבר האקלים, ובינתיים חל גידול נוסף בפליטות הפחמן הדו־חמצני שמוביל לשינויי אקלים קיצוניים וגובה מחיר אנושי כבד

הדפסה
מקור: ויקימדיה.

שנת 2010 נחשבת כעת לשנה החמה ביותר שנרשמה עד כה.

קודם לכן נראה היה שהתחממות הקרחונים לא נלקחה מספיק בחשבון במדדי טמפרטורות עולמיים. כעת, מידע חדש מאיר תמונה דרמטית של כוכב־הלכת המתחמם שלנו: עקב גידול חד בפליטת דו־תחמוצת הפחמן (CO2) מפעילות תעשייתית בשני העשורים האחרונים, העולם מתחמם עוד יותר מהר מכפי שחשבנו. ועדיין, לאזהרות קודרות וראיות מדעיות חד־משמעיות לא הייתה השפעה על ממשלות קפיטליסטיות המסורות לבעלי המאה, ובייחוד לתאגידי הנפט הגדולים.

כיום מתבטאות השפעות ההתחממות הגלובלית בשיטפונות קטלניים ובבצורות בממדים שלא ניתן היה להעלות על הדעת לפני כן. השיעור העולמי של פליטות CO2 זינק בכמעט 50% בין השנים 1990 ו־2010, כאשר בין שנת 2009 ל־2010 נשבר שיא חדש עם גידול של 5.8% בהיקף הפליטות.

חום כה רב התווסף לכדור־הארץ עד שבשנת 2010 גובה פני הים, שבדרך כלל עולה בשלושה מילימטרים בשנה כתוצאה מהתרחבות תרמית ומהמסת הקרחונים, ירד בחמישה מילימטרים, משום שהאטמוספרה החמה יותר שלנו סופחת יותר לחות מהקרקע ומשחררת אותה בדמות משקעים כבדים המובילים לשיטפונות.

כתוצאה מכך, לאורך 2010 ו־2011, שיטפונות חסרי תקדים הכו בפקיסטן, אוסטרליה, ארה״ב ותאילנד. רק בחודש מרץ דיווח ה־BBC שבפקיסטן, שבה 18 מיליון בני־אדם נפגעו ישירות משיטפונות שיא בשנתיים האחרונות, מיליונים עדיין שרויים במחסור חמור ומרחפת מעליהם סכנה של תת־תזונה.

בינתיים, מצב הבצורת שהוביל לאיסור על שימוש בצינורות השקיה בדרום ובמזרח אנגליה הוא רק השתקפות חיוורת למציאות שאיתה מתמודדים רבים בעולם הניאו־קולוניאלי.

הרעב בסומליה הסתיים רשמית בשעה טובה, אף שיותר משני מיליון בני־אדם עדיין נתונים בסיכון גבוה לתת־תזונה וחוסר ביטחון תזונתי.

דוגמאות לבצורות חמורות בעת האחרונה ניתן היה לראות במקסיקו, סוריה, ארגנטינה ופורטוגל. הבצורת המתמשכת במדינת טקסס בארה״ב, שם נמדדה בשנת 2011 כמות המשקעים הנמוכה ביותר מאז 1917, פוגעת באופן קשה בייצור המזון.

ארה״ב, ערש לידתה ומקום משכנה של הכחשת שינוי האקלים, סובלת בשנים האחרונות מכל־כך הרבה תופעות של מזג־אוויר קיצוני — כדוגמת סופות הטורנדו של חודש מרץ האחרון שהרגו 39 — עד כדי כך שלפי מחקר עדכני, ארבעה מכול חמישה אמריקאים חיים כיום באזור שהושפע מאסונות שהתרחשו מאז שנת 2006 בהשפעת מזג־האוויר.

אין זה מפתיע שלמרות תעמולת ההכחשה של ערוצי טלוויזיה אמריקאיים דוגמת פוקס ניוז, רוב הולך וגדל בארה״ב מאמין כעת שההתחממות הגלובלית היא תופעה אמיתית, וקיים רוב ששולל את טענותיהם של המכחישים בשירות עשירי הנפט כאילו ההתחממות הגלובלית היא חלק ממחזור טבעי כלשהו שעוד טרם התגלה.

מהי האלטרנטיבה?

תוכנית ייצור סוציאליסטית תוכל להיפטר ממניע הרווח הפרטי שמונע מהתעשייה הקפיטליסטית לנטוש את דלקי המאובנים, וגם בו־זמנית לבנות את התשתית הנחוצה כדי להתמודד עם האקלים המעורער שלנו. תחת הקפיטליזם, כמו תמיד, הפגיעים ביותר על פני כדור־הארץ נעזבים לסבול ולמות.

*   פורסם במקור בעיתון "סושיאליסט" של המפלגה הסוציאליסטית אנגליה־וויילס (CWI)
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.