לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"די ל'הפרד ומשול' – הכיבוש חייב ליפול"
כאלפיים בני־אדם, יהודים ופלסטינים מכול רחבי הארץ, השתתפו במוצ״ש בהפגנה השנתית במלאות 45 שנה לכיבוש השטחים. המפגינים והמפגינות קראו לחבר בין המאבק לצדק חברתי למאבק נגד הכיבוש ולמען השלום
1,896

1,896

כאלפיים בני־אדם, יהודים ופלסטינים מכול רחבי הארץ, הפגינו במוצ״ש ה־9 ביוני בתל אביב נגד הכיבוש, ההתנחלויות, הגזענות והסכסכנות הלאומנית של ממשלת ההון במלאות 45 שנה למלחמת 1967 והשלכותיה ההרסניות.

ההפגנה, שמתקיימת כבר כמה שנים ברציפות בתל אביב, הייתה שונה הפעם על רקע המחאה החברתית של הקיץ שעבר, התסיסה החברתית נגד ממשלת ההון הגזענית והתפתחות המהפכות ברחבי האזור.

ההפגנה אורגנה על־ידי קשת רחבה של ארגונים ומפלגות, בהם גם תנועת מאבק סוציאליסטי, והמפגינים צעדו ברחובות תל אביב תחת המסר "אין צדק חברתי בלי סיום הכיבוש", שבוע לאחר הפגנות המחאה החברתית ברחבי הארץ. בין השאר השתתפו בהפגנה גם פעילים ופעילות חברתיים, תושבים פלסטינים ממזרח ירושלים, ותושבי הכפר אל־עראקיב בנגב שנהרס יותר פעמים מכול יישוב אחר בהיסטוריה.

הצעדה התקיימה בתום שבוע שבו אישרה ממשלת נתניהו בנייה של 850 יחידות דיור בגדה המערבית כפיצוי ללובי המתנחלים על העתקת חמישה בתים משכונת גבעת האולפנה בהתנחלות בית־אל למקום סמוך. "במקום הקטנת בית־אל — הרחבת בית־אל", כפי שהסביר נתניהו בעצמו.

למרות זאת, פעילי הימין הקיצוני ניצלו גם את האירוע הזה לביצוע של פעולות טרור וונדליזם חדשות תחת הכותרת "תג מחיר", בין השאר ביישוב היהודי־ערבי נווה שלום. פעולות אלו של הימין הקיצוני מצטרפות להתקפות נגד פליטים ולליבוי מלחמה בין שכבות מרוששות בשכונות בדרום ת״א. פעולות הימין הקיצוני זוכות לרוח גבית מההסתה הלאומנית של הממשלה, שנמשכת בד בבד עם הכנת תקציב של גזירות נגד כלל העובדים. כל אלה רק חידדו את הצורך במפגן כוח סולידרי ובמאבק להפלת ממשלת ההון הגזענית.

לאורך הצעדה האנרגטית קראו פעילי מאבק סוציאליסטי, יחד עם עשרות יהודים וערבים שצעדו יחד איתנו: "אין שלום, אין רווחה — להפיל את הממשלה", "רוצים שלום ופרנסה — לא כיבוש והפרדה" ו"די ל'הפרד ומשול', הכיבוש חייב ליפול" וכדומה.

לאחד את המאבק

שבוע לאחר שכמה דוברות ודוברים יהודים ופלסטינים קראו מעל בימת העצרת של המחאה החברתית ב־2 ביוני בת״א לחבר בין המאבק לצדק חברתי למאבק למען השלום ונגד הכיבוש וה"הפרד ומשול", קראו הדוברות היהודיות והפלסטיניות לחבר את המאבק נגד הכיבוש לתנועת המחאה.

את העצרת הנחתה יעל בן יפת, לשעבר חברת מועצת העיר ת״א־יפו, ילידת ותושבת דרום ת״א, ובין הנואמות היו גם עביר קופטי מקואליציית נשים לשלום, אסמה אגברייה ממפלגת דעם, מונא חבאנין ממפלגת בל״ד, נועה לוי ממפלגת חד״ש, נורית פלד אלחנן מפורום המשפחות השכולות ונטע מוסט ממאבק סוציאליסטי.

בתחילת העצרת הקריאה ג׳והיינה סיפי כמה מכתבים של פעילי שמאל מחברון שנכתבו במיוחד עבור העצרת שהתקיימה בתל אביב. את המכתב המרגש ביותר כתב דווקא בנו של אחד הפעילים. הילד תיאר במכתב כיצד בתקופה האחרונה פגש פעילים יהודים ופלסטינים שהגיעו מישראל כדי להצטרף להפגנות נגד הכיבוש וההתנחלויות בחברון, וכי המוטיבציה שלהם להיאבק היתה לא פחותה משל תושבי חברון עצמם. הילד ציין במכתב כי לאחר המפגש עמם הוא החל להאמין כי הכיבוש באמת יסתיים, היות שגם בצד השני של הגדר יש ישראלים שנחושים להיאבק נגדו.

נטע מוסט, פעילת מאבק סוציאליסטי שנאמה בעצרת, הדגישה בדבריה כי למרות המדיניות הדכאנית, ממשלת ההון הגזענית מפחדת מהתקוממות של ההמונים הפלסטינים נגד הכיבוש, היא מפחדת מהתחדשות המחאה החברתית בארץ ובעיקר מפחדת מהחיבור ביניהן. בהמשך קראה נטע לפעילות השמאל להמשיך לפעול במאבקים במקומות העבודה, בקמפוסים ובשכונות ולהמשיך לשכנע במאבקים אלה כי מול המדיניות של ה"הפרד ומשול", הימין הקיצוני וצעדי הדיכוי של הממשלה, המחאה החברתית חייבת להשמיע קול ברור נגד הגזענות והכיבוש. עוד התייחסה נטע לתפקיד הקריטי של ארגוני העובדים וארגוני הסטודנטים במערכה נגד ה"הפרד ומשול" ולצורך הבוער להיאבק להפלת ממשלת ההון הגזענית, וחתמה את דבריה בקריאה לבנות התארגנות מפלגתית חדשה — "שמאל של עובדים, שמאל של שכונות, שמאל סוציאליסטי" כחלק מהמאבק לצדק חברתי, לסיום הכיבוש, לשלום ולסוציאליזם בכל רחבי האזור.

צפו בנאום:


הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.