לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"הרווחים הכלואים"
בעלי ההון משלמים פחות
הכנסת אישרה את חוק "הרווחים הכלואים" שפוטר את התאגידים הגדולים מתשלום מסים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים, אותם נידרש אנחנו לשלם
2,387

2,387

בזמן שהממשלה היוצאת מבטיחה מראש קיצוצים של 14 מיליארד שקל לאחר הבחירות, מעלה מסים עקיפים — שנופלים בעיקר על מעמד העובדים ומעמד הביניים — שר האוצר שטייניץ מחליט לצ׳פר את בעלי ההון ולוותר להם על כמעט 30 מיליארד שקלים.

מדובר בצ׳ופר על צ׳ופר. החברות הכי גדולות שפועלות במשק, כדוגמת טבע או אינטל, קיבלו מתנה מהמדינה. במסגרת תיקון לחוק "לעידוד השקעות הון" (תיקון שהיה בתוקף בשנים 2004–2011) הן אמורות היו להשקיע בישראל ולגרוף רווחים עצומים, והכול פטור ממס חברות, כל עוד הן לא מחלקות דיבידנדים ולא מוציאות את הכסף לחו״ל. המטרה המוצהרת היתה שהן ימשיכו להשקיע את הכסף בישראל. אלא שהן "ישבו על הכסף" והעדיפו לא לחלק דיבידנדים ולא להשקיע — שאנחנו נשלם יותר מסים. ואיך הם קוראים לרווחים האלה — "רווחים כלואים" — הלב נקרע...

חוק "הרווחים הכלואים" שאושר סופית בכנסת ב־5 בנובמבר אמור, באמצעות הפחתה של 40%–70% במס, לעודד את החברות המדוברות לחלק מאותם הרווחים דיבידנדים, לכאורה כדי שתתאפשר גביית מס מהם.

החוק לעידוד השקעות הון

מחקר של בנק ישראל משנת 2009 אישש את המסקנות כי על אף שהמדינה העבירה מאות מיליוני שקלים בשנה לתאגידים פרטיים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, הדבר לא היווה תמריץ לבעלי ההון לייצר מישרות בהיקף משמעותי בפריפריה הגיאוגרפית. למעשה, במקרים החריגים שבהם כן היתה השקעה ניכרת במישרות, הדבר נעשה בסבסוד אדיר מצד המדינה. סוציאליסטים תומכים בביטול החוק לעידוד השקעות הון, ששודד את כספי הציבור לצורך תמיכה ביצירת רווחים לבעלי הון ולא ביצירת מישרות. השקעה ישירה ביצירת מקורות פרנסה בתנאים טובים תהיה יעילה הרבה יותר.

מכול ה"תיקונים על תיקונים" של החוק, בסופו של דבר המדינה אמורה לשלשל לכיסה בסך־הכול 3 מיליארד שקל מתוך רווחים עצומים של 120 מיליארד שקל — 2.5% מס בלבד!

אחרי שממשלת נתניהו הפגינה זחיחות ביחס למצב הכלכלי במשך השנים הראשונות לכהונתה, היא מגלה את מה שנציגי ההון בעולם העדיפו לא לראות: שהמשבר הכלכלי העולמי שפרץ בסוף 2008 היה רק הגל הראשון, וכעת אנחנו בפתחו של גל שני שצפוי להיות חמור יותר. התרופה של הממשלה הקפיטליסטית הן בתקופות של צמיחה והן בתקופות של משבר היא אותה התרופה: לצ׳פר את בעלי ההון ולהטיל עלינו את החשבון.

בכל המדינות שבהן המשבר הקפיטליסטי היכה בחוזקה, הממשלות לקחו על עצמן את חובות התאגידים הגדולים וגזרו על המונים חיי עוני. כעת הממשלות עצמן בפשיטת־רגל, אך הן ממשיכות בשלהן. טריליוני דולרים, בהם כספים שהגיעו מחסכונות הציבור, שוכבים בכספות של הבנקים והתאגידים הגדולים שממאנים להשקיע אותם בכלכלה. הכספים האלה צריכים לחזור לציבור — יש לגבות אותם במלואם מידי בעלי ההון ולהשקיע אותם ביצירת מקומות עבודה חדשים, ברווחה, בבריאות, בחינוך, לתועלת האנשים העובדים ולא הרווחים של בעלי ההון.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.