הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סטודנטים
מאות השתתפו ביום הפעולה הארצי נגד הקיצוץ בהשכלה הגבוהה
פעילי מאבק סוציאליסטי מדווחים מאסיפות הסטודנטים ■ צעדים נוספים נחוצים להמשך המאבק בתוכניות האוצר ■ קיראו את הפלאייר שהפצנו בקמפוסים
1,527

ביום שלישי השבוע, 12 במרץ, התקיים יום פעולה ארצי נגד הקיצוץ המסתמן בתקציבי ההשכלה הגבוהה והאיום בהעלאת שכר הלימוד בכ־30%–40%. אסיפות הסברה, כנסים, מעגלי דיון והשבתות מחאה בהשתתפות מאות סטודנטים אורגנו בעשרות קמפוסים ברחבי הארץ על־ידי התאחדות הסטודנטים, ארגוני הסגל האקדמי וראשי האוניברסיטאות.

פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי לקחו חלק באסיפות שנערכו בחיפה, ת״א וירושלים והפיצו פלאייר, שמצורף כאן, עם הצעדים הבאים הנחוצים לדעתנו לקידום המאבק.

באותו היום, ועדת הכספים של הכנסת אישרה פה אחד הצעת החלטה של ח״כ דב חנין (חד״ש) הקוראת "להתנגד לכל קיצוץ בהשכלה הגבוהה ולכל סטייה מהמתווה הרב־שנתי עליו סוכם עם המדינה". הצעת ההחלטה של חנין מבורכת, אך בעוד שבהודעה שפירסם בפייסבוק הוא טען שההחלטה מונעת בפני עצמה את הקיצוץ, לדעתנו כדאי להיזהר כרגע מלהשמיע מסרי הרגעה לפני שחוק התקציב וחוק ההסדרים אושרו בכנסת. מדובר בהחלטה הצהרתית, שמעידה בין השאר על הפחד של מפלגות הממסד מעימות עם הסטודנטים, אך בפני עצמה היא אינה מבטיחה אפילו שהוועדה עצמה תתנגד בהמשך לכל סוג של קיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה או בתוספות המובטחות, והיא כמובן לא מבטיחה דבר לגבי האיום להעלות את שכר הלימוד.

הדרך היחידה להבטיח שתוכניות האוצר ייגנזו, ושתהיה חזרה למתווה להורדת שכר הלימוד, היא להצליח לארגן מאבק משמעותי עם שיניים. חשוב לפעול בכל המרץ כבר בשבועות הקרובים, ועוד לפני חופשת הפסח, כדי לקיים אסיפות הסברה ופעולות מחאה נוספות בקמפוסים, להקים ועדי פעולה בכל קמפוס, לחתור לשיתופי־פעולה בין הוועדים ועם ארגוני המרצים, להתארגן לקראת הפגנת מחאה ארצית, לקרוא למטה מאבק רחב נגד הגזירות הכלכליות, ולהיערך לאפשרות של שביתת סטודנטים במידת הצורך כבר בסמסטר הנוכחי.

פעילי מאבק סוציאליסטי מדווחים מאסיפות ההסברה שהתקיימו:

סמינר הקיבוצים, ת״א

עשרות סטודנטיות וסטודנטים השתתפו בכנס הסברה שאורגן על ידי אגודת הסטודנטים בסמינר הקיבוצים. סיון זלוטר, פעילת מאבק סוציאליסטי ונציגה נבחרת באגודה הייתה בין הדוברות בכנס. סיון הדגישה בדבריה כי מאבק נחוש מצד הסטודנטים יכול לבלום את העלאת את שכר הלימוד והתייחסה למסקנות ממאבק הסטודנטים הסוער של 2007, שהצליח לבלום את התוכנית להעלאת שכר הלימוד, אף שלא הצליח להשיג חזרה למתווה ההפחתה. סיון מקדמת כעת בין השאר, יחד עם נציגים נוספים, את ההקמה של ועד פעולה בקמפוס. ההיענות נרחבת מאוד וכ־150 סטודנטים נרשמו כבר לקחת חלק בוועד הפעולה, וביניהם חלק מהסטודנטים קראו להיערך לשביתה. פגישה ראשונה של ועד הפעולה נקבעה ליום שני הקרוב, 18 במרץ.

פעילי המאבק

האוניברסיטה העברית, ירושלים

כ־200 סטודנטים, חברי סגל אקדמי ועובדי מנהלה הגיעו לאסיפת הסברה בקמפוס הר הצופים. המסר של יו״ר אגודת הסטודנטים, יעל סיני, באסיפה היה שיש קודם כל למצות את המשא ומתן עם האוצר ואם זה ייכשל "ניקח אחריות משותפת על עתידנו ונצא לרחובות". חבל שבתום שלב הנאומים לא ניתן מספיק זמן לשאלות ודיון. מי שכן הספיק לשאול מה הם הצעדים המיידיים המתוכננים כנגד הקיצוץ הצפוי, לא קיבל תשובה קונקרטית. אנחנו לקחנו חלק באסיפה והסברנו שיש להתארגן להפגנה ארצית נגד הקיצוץ כבר עכשיו, ולא לחכות עד לסיום המשא־ומתן עם האוצר. הדרך האפקטיבית להפעיל לחץ על לאוצר היא להתניע מאבק בקיצוץ מיומה הראשון של הממשלה.

נדב אהרוני

אוניברסיטת חיפה

בכנס שיזמו ההנהלה ואגודת הסטודנטים נכחו כ־200 סטודנטים וחברי סגל אקדמי ומינהלי. פאנל הדוברים הורכב מנשיא האוניברסיטה, הרקטור ויו״ר אגודת הסטודנטים, יוסי מזרחי, שטען כי הקיצוץ בהשכלה הגבוהה יפגע בצמיחה במשק ובביטחון ויביא להגדלת הפערים בין עשירים ועניים. אחת המשתתפות שאלה את מזרחי האם מתוכננת עצרת גדולה מול הכנסת? מזרחי ענה לה כי אם יהיה צריך לצאת לרחובות או להשבית את הלימודים, כך ייעשה. אולם לא פורט כל צעד פרקטי, למעט הזמנה להשתתף במעגלי דיון שתכננה האגודה לקיים בדשא בסיום הכנס, שבסופו של דבר לא התקיימו.

גם אנחנו שאלנו מה הם הצעדים הבאים שמתכננת האגודה? נאמר לנו שנכון לעכשיו מדיניות האגודה היא לחכות להשבעת הממשלה, להמתין עד שזהותו של שר החינוך הבא תתברר, ומידע נוסף על התוכנית התקציבית המיועדת ייחשף. אלא שבהתחשב בכוונה הברורה לקצץ, השתהות בקידום המאבק פועלת לרעת הסטודנטים, ועל כן יש לנקוט צעדים רציניים לארגון אסיפות וצעדי מחאה נוספים כבר בשבועות הקרובים.

יעל אברהם


הפלאייר שהפצנו ביום הפעולה:

הזכות ללמוד — היא זכות יסוד

קיצוצים? גירעון? קחו מבעלי ההון!

ממשלת ההון הבאה והאוצר מתכוונים לקצץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה ולהעלות את שכר הלימוד, כבר בשנה הבאה, ב־30%–50%, כלומר ל־15,000 ₪ בשנה. אחרי עשור של יבוש תקציבי וסגירת חוגים, הקיצוץ הולך לתת מכה נוספת להשכלה הגבוהה שתשלול את הזכות ללימודים אקדמיים מצעירים וצעירות רבים.

על הפרק גם תקציב גזירות שיכלול קיצוצים אכזריים בהיקף 30 מיליארד ש״ח, לצד המשך של העלאות המסים וגלי ההתייקרויות, שיחריפו את העול הכלכלי עלינו הסטודנטים וגם על שאר הצעירים, העובדים והעניים.

מול התקפות הממשלה דרוש מאבק נחוש

אנחנו צריכים להתארגן לפעילות מחאה בכל קמפוס ולהקמת ועדי פעולה רחבים של סטודנטים, כהמשך ליום הפעולה שכבר הוכרז, יחד עם האגודות, ארגוני הסגל זוטר, ועובדי המינהלה ועוד. בפגישות נוספות נוכל לא רק לקבל עדכונים מלאים על כוונות האוצר אלא גם לדון ולהחליט על צעדים להמשך המאבק. המו״מ עם האוצר צריך להיות שקוף וכל הפרטים שלו נגישים לכל הסטודנטים בכל שלב. כל הסכם צריך להיות מובא לאישור בקרב כלל הסטודנטים.

התארגנות להפגנת סטודנטים ארצית

כפי שהוכיחה שביתת הסטודנטים ב־2007, יש לנו יכולת גם לבלום תוכניות להעלות את שכר הלימוד. יש לפעול לקיום הפגנת סטודנטים ארצית כצעד בדרך לשביתת אזהרה של יום אחד באוניברסיטאות ובמכללות בשביל להבהיר לאוצר שאנחנו לא מתכוונים לוותר. התאחדות הסטודנטים והאגודות יכולות וחייבות להשתמש בכל המשאבים שעומדים לרשותן לקידום המאבק.

יש כספים — קחו מהטייקונים

הממשלה רוצה שאנחנו ולא הטייקונים נשלם את מחיר הגירעון. במקום התוכניות להעלאת שכר הלימוד ולקיצוצים תקציביים, להפרטה ולייבוש תקציבי של שירותים ציבוריים — אנחנו אומרים: השקעה מאסיבית בחינוך איכותי ובחינם מגיל אפס ועד האוניברסיטה ובתקציבי הרווחה, שתמומן על ידי מיסוי מוגבר על בעלי ההון והלאמת הבנקים ומשאבי הטבע.

להיאבק יחד נגד כל הגזירות שעל הפרק

בגלל שהעלאת שכר הלימוד היא חלק מהתקפה כוללת על העובדים, הצעירים והעניים, שתגיע לשיא בתקציב הקרוב, נחוץ מאבק מאוחד ויש צורך בהקמת מטה מאבק משותף לארגוני הסטודנטים, המרצים, סגל זוטר, ארגוני המורים, ההסתדרות וארגוני המחאה החברתית במטרה לארגן מאבק מאוחד בכל הגזירות שעל הפרק. מטה כזה צריך להיאבק גם למען דיור ציבורי והורדת יוקר המחיה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.