הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האחד במאי 2013
מאבק בגזירות ממשלת ההון וההתנחלויות, מאבק לסוציאליזם
המונים מציינים בכל העולם את יום העובדים הבינלאומי, ומסרבים לשלם את מחיר המשבר הקפיטליסטי
1,356

תנועת מאבק סוציאליסטי שולחת ברכות סולידריות לעובדים ולעובדות בישראל, בשטחים הפלסטיניים הכבושים וברחבי העולם לרגל האחד במאי, יום הסולידריות הבינלאומי של העובדים והעובדות.

האחד במאי מציין את השביתה הכללית הארצית הראשונה שהתקיימה בארצות־הברית ב־1 במאי 1886, בדרישה להגבלת יום העבודה ל־8 שעות, ומנציח את אלו שנפלו במאבק הזה ואת המאבק הגלובלי המתמשך של מעמד העובדים לשחרור מניצול ומדיכוי.

כיום, במאה ה־21, אנחנו עדיין נאלצים להיאבק בחוסר ביטחון תעסוקתי ולמען שכר ותנאי עבודה שמאפשרים לסגור את החודש, וגם למען שירותים ציבוריים מתקדמים ונגישים לכל. למרות העושר העצום בחברה והטכנולוגיה המתקדמת, המונים נזרקים באופן אבסורדי למחוזות האבטלה והעוני גם בכלכלות המפותחות, שירותים חברתיים מרוסקים והמשבר הסביבתי מחריף, בזמן שהממשלות הקפיטליסטיות ומעבידים פרטיים פועלים כדי לגרום לאנשים העובדים והעניים לשלם עבור הקלות מס לבעלי ההון, עבור עידוד השקעות הון, עבור חילוץ של בנקים וטייקונים, ועבור ירידות ברווחיות בתקופה שבה המונים מרוששים ושקועים בחובות אינם מסוגלים לקנות עוד סחורות ושירותים...

מיליונים ברחבי העולם יציינו השנה את האחד במאי בהפגנות ובצעדות מחאה נגד הניסיון המתמשך להפיל את מחיר המשבר של השיטה הקפיטליסטית הכושלת על כתפי מעמד העובדים ושכבות הביניים באמצעות צעדי צנע נוסח גזירות לפיד. יוקר מחיה, שכר נמוך, הפרטה, הכבדת נטל המס על האנשים העובדים והעניים — כל אלה עומדים במוקד המאבקים העוצמתיים ביוון, בקפריסין, בספרד, בצ׳ילה, בהודו, בדרום אפריקה... והרשימה עוד ארוכה. במצרים, רק בחודש מרץ התקיימו יותר מ־1,350 שביתות, הפגנות ואירועי מחאה — מרביתם נגד הפגיעה בזכויות עובדים ונגד העלאת מחירי הדלק.

המאבק המהפכני לצדק חברתי ודמוקרטיה ברחבי המזרח התיכון עוד לא אמר את מילתו האחרונה, וזאת למרות הקשיים והמחסור בתנועות ומפלגות סוציאליסטיות על בסיס המוני שיוכלו להוביל אותו לניצחון עם הפלת המשטרים הקפיטליסטיים הדכאניים ומעבר לדמוקרטיה סוציאליסטית — מחסור שבולט במיוחד נוכח ההסתבכות הטרגית של המאבק במשטר אסד, שהידרדר למלחמת אזרחים עדתית נוראית, ושנמצא תחת איום פוטנציאלי של התערבות צבאית בינלאומית שמכוונת לקדם אינטרסים אימפריאליסטיים על גב ההמונים הסורים.

שביתה כללית נגד גזירות לפיד

בישראל מתקיימות השנה הפגנות האחד במאי על רקע הכרזותיהם של נתניהו, לפיד, בנט וכץ על "מלחמה כלכלית". מרחב הנגב של ההסתדרות, היו״רית החדשה של איגוד העובדים הסוציאליים וגם ארגון כוח לעובדים קראו לעובדים להשתתף בצעדות האחד במאי מתוך הבנה שיום המאבק הזה בהחלט רלוונטי לעובדים שמרגישים את חרב הקיצוצים המונחת על צווארם.

בהתחשב בהיקף הגזירות שמתכננת ממשלת ההון, הסתדרות העובדים הייתה צריכה כבר להכריז חזרה על מלחמה מצדה ולנקוב במועד קרוב לשביתת אזהרה כללית במשק, שתלווה בהפגנות ובאסיפות הסברה, כצעד רציני ראשון במאבק לעצירת כל ההתקפות על העובדים והעניים. אלא שבינתיים, עופר עיני ושותפיו להנהגת ההסתדרות גוררים רגליים באופן מסוכן והחליטו אפילו לסגת בהם בינתיים מהצעד המינימלי של הכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק בטענה שמצאו אצל לפיד "אוזן קשבת"!

לא ל"הפרד ומשול"

לפיד עצמו הכריז שהוא מוכן לצאת למלחמה כדי לכפות הפרטה, לשבור ועדי עובדים ולהעביר את גזירות התקציב. כדי לתת יד חופשית להתקפות על העובדים, הוא האוצר גם מציע לשלול באופן אנטי־דמוקרטי את זכות השביתה בחלקים מהמגזר הציבורי.

ובכל זאת, מאחורי קריאות הקרב מסתתר גם הפחד האמיתי של לפיד וחבריו לממשלת ההון, ושל האליטה הקפיטליסטית, מפני התפתחות מחודשת של מחאה חברתית המונית, הפעם בהובלת הכוח החיוני של העבודה המאורגנת. מאבק כזה מסוגל להפיל את כל הגזירות שעל הפרק, ולהשיג אף הרבה יותר. ממשלת ההון משתמשת בין השאר בטקטיקות של סכסכנות ומנסה להסיט את הזעם הציבורי לעבר העבודה המאורגנת ולעבר השכבות העניות ביותר בחברה: הציבור הערבי־פלסטיני, הציבור החרדי וציבור העובדים המהגרים ומבקשי המקלט.

ממשלת נתניהו השלישית ממשיכה גם בטיפוח של הפחדה ביטחונית ובהסלמת המתיחות האזורית באמצעות חרחורי מלחמה והמשך הכיבוש, המצור והבנייה הגזלנית בהתנחלויות בתירוץ שקרי של הגנה על שלום הציבור הישראלי, שעה שהממשלה פועלת למעשה להעמקת הסכסוך הלאומי ומעצימה את סכנת ההידרדרות למלחמה אזורית. לא ניתן להשיג שלום וצדק חברתי ללא שוויון זכויות מלא בין שני העמים, כולל זכות שווה להגדרה עצמית ולחיים בביטחון וברווחה.

סולידריות בינלאומית, ובפרט בין האנשים העובדים מהשורה משני צדי הסכסוך, היא צורך חיוני במאבק לצדק חברתי ושלום, ואין ספק שהמאבק בשלטון ההון בישראל מוכרח לאמץ גם את דגל השלום ולהושיט יד להמונים הפלסטינים הנאבקים נגד אותו השלטון שמרושש ומדכא אותם.

להיאבק לשינוי סוציאליסטי של החברה

שלא יספרו לנו שאין כסף ושחייבים לקצץ. לא שכחנו שוויתרו לטייקונים על יותר מ־27 מיליארד שקל במסגרת חוק "הרווחים הכלואים", לא שכחנו את הקלות והטבות המס לתאגידים הגדולים, ולא נתעלם מהעובדה שהממשלה מאפשרת לתשובה לחלוב את רווחי הגז ולאחים עופר לשדוד את אוצרות ים המלח!

בכל העולם תוכניות הצנע והקיצוצים לא חילצו את המשק ממיתון אלא החריפו את המשבר הכלכלי, שהוא ביסודו משבר של השיטה הקפיטליסטית בכללותה. הדרך לשים סוף לשלטון ההון בחברה עוברת בשינוי סוציאליסטי שיכלול את העברת הבנקים, התאגידים הגדולים ומשאבי הטבע לבעלות ציבורית תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים, השקעה מסיבית בשירותים החברתיים ופיתוח הכלכלה והחברה באופן דמוקרטי לטובת האנשים מהשורה ולא בשירות רווחי הטייקונים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.