הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בגזירות לפיד
"עיני הסכים להתקפל מול הגזירות בלי שום מאבק"
תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת להגיע ביום שני הבא, 20 במאי, למשמרת תמיכה בשביתה כללית מול בית ההסתדרות בתל אביב ■ ראיון שערך אתר המחאה החברתית J14 עם שחר בן־חורין ממאבק סוציאליסטי
1,341

מהי משמרת התמיכה המתוכננת לשבוע הבא?

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת לקיים משמרת תמיכה בשביתה כללית, ביום שני הבא, 20 במאי, בשעה 18:00, מול בית ההסתדרות בתל אביב (רח׳ ארלוזרוב 93). הגוף היחידי בארץ שיש לו את הכוח הארגוני לקיים שביתה כללית הוא הסתדרות העובדים. מצער ומקומם לראות איך עיני הסיר את האפשרות לדון בסכסוך עבודה כללי במשק, כשבין השאר ביטל ישיבה של בינ״ה (בית נבחרי ההסתדרות), שנועדה לדון ולאשר סכסוך עבודה כזה. עיני חתם על עסקה בדלתיים סגורות בשם כל ציבור העובדים ובנוסף להסכמה ליתר הגזרות, ויתר על מיליארד וחצי שקל — תוספת השכר שהובטחה למגזר הציבורי בהסכם השכר הקודם.

עיני הסכים להתקפל מול הגזירות בלי שום מאבק, ללא דיון מהותי בשום פורום הסתדרותי. לכן תמוהה בעינינו הצהרתו של עיני במסיבת העיתונאים המשותפת עם לפיד כי "גם ציבור העובדים המאורגן — כמעט מיליון עובדים, משפחות, שניהלתי עבורם את המו״מ, הבין שגם אנחנו צריכים לעזור, ולו במקצת, לטובת הכלכלה בישראל". עיני לא ניסה להוביל שום מאבק, בזמן שמדובר בקיצוץ התקציבי הכי גדול בתולדות ישראל (דברים שכותב לפיד עצמו בתוכנית התקציב).

מה אתם מבקשים מן ההסתדרות לעשות?

אנחנו קוראים לוועדים מהשורה, לאיגודים ולמרחבים ולהנהגת ההסתדרות להתגייס למאבק בגזירות הכלכליות. אנחנו קוראים לראשי ההסתדרות להכריז על התגייסות מלאה ואמיתית לטובת המאבק. זה אומר, להתנער מהדיל שנחתם עם לפיד, להכריז במיידי על סכסוך עבודה כללי במשק ועל מועד קרוב לשביתת אזהרה כללית של יום אחד, להוביל אסיפות הסברה וקמפיין הסברה נגד הגזירות, לעודד ולהוביל אירועי מחאה בשטח, ולסייע להקים מטה מאבק חברתי רחב. עיני התחמק ואמר שאם תהיה מחאה ההסתדרות תצטרף. המחאה כבר כאן.

ראינו את קצה הקרחון של הזעם החברתי בהפגנות שהתקיימו אתמול בערב (עשרת אלפים איש בתל אביב ועוד מאות ברחבי הארץ). הזעם הזה נובע בין היתר מן העובדה שאנו כבר יותר משני עשורים נושאים בנטל וצריכים רק לשלם, גם בתקופה של צמיחה כלכלית. אחרי שהתרוששנו, כשהרוב המוחלט של העובדים משתכר פחות מהשכר הממוצע במשק, שוב מכניסים את היד לכיס של העובדים והעניים.

מדובר באחד התקציבים הציניים ביותר שהיו במדינת ישראל: מצד אחד, הטייקונים ממשיכים לקבל מתנות. טבע שילמה בשנה שעברה רק 0.3% מס. התאגידים הגדולים במשק קיבלו במתנה רק לפני כמה חודשים 27 מיליארד שקל במסגרת חוק "הרווחים הכלואים". יצחק תשובה והאחים עופר חוגגים על משאבי הטבע שלנו, והממשלה ממשיכה לשפוך את כספי משלמי המיסים על ההתנחלויות ההרסניות שגם מעמיקות את הסכסוך הישראלי פלסטיני.

ומצד שני, ממשלת ההון הזאת מקצצת בטיפולי שיניים ובצהרונים לילדים, גונבת עוד מקשישים עם ההגדלה של תשלומי אגרת הסיעוד, ושולחת שוב יד לכיס הריק של ציבור העובדים. הקיצוץ הגדול בקצבאות לפני כעשור הגדיל באופן דרמטי את מימדי העוני בישראל, ועכשיו ההחלטה לקצץ במה שנשאר מקצבאות הילדים תזרוק עוד אלפים למעגל העוני. וזה רק על קצה המזלג.

מול הגזירות הדרקוניות האלו, אם עיני ושאר ראשי ההסתדרות לא מוכנים להוביל מאבק אמיתי עם כל העוצמה של ההסתדרות, אז שייתנו את המפתחות וילכו הביתה. המאבק נגד הגזירות זקוק לכוח של העבודה המאורגנת. אם יש לנו מנהיגות כל כך רופסת בהסתדרות, אם המנהיגות שלנו, של ציבור העובדים לא מוכנה להוביל מאבק, אז שיגידו את זה. המסר הוא שאם הם מוכנים להרים דגל לבן עוד לפני שיצאנו למאבק וללא כל דיון רציני בשורות ההסתדרות, אז שיניחו את המפתחות וילכו הביתה.

מה עומד לקרות במשמרת המחאה?

משמרת המחאה נועדה להמשיך ולהעביר מסר עקרוני, שנשמע גם אמש בהפגנה המרכזית בתל אביב: הקריאה להסתדרות להצטרף למאבק ולהטיל את כל המשקל שלה כנגד כל הגזרות על העובדים . "שביתה כללית נגד גזירות לפיד" הייתה קריאה שנשמעה רבות אתמול בקרב המשתתפים במחאה החברתית, גם בקרב מי שאינם נמנים על הארגונים הסוציאליסטים. לפיד ביטא מספר פעמים במסיבת העיתונאים המשותפת עם עיני חשש מפני איום של שביתה כללית. האוצר והטייקונים חוששים משביתה כללית, ללא העובדים שום דבר במשק לא זז, עובדה שיכולה להכריע את הכף במאבק נגד הגזרות.

אם ממשלת ההון לא תתקפל מול ההפגנות ושביתת אזהרה בת יום אחד, שתראה שהציבור הרחב וציבור העובדים בפרט מציבים חומה בצורה מול הגזירות הכלכליות, היא צריכה להיתקל בהסלמה של הצעדים מצד העבודה המאורגנת. נמשיך להיאבק עד שהיד תצא מהכיס של כולנו.

כדי לעצור את הגזירות, צריכים לפתח את ההפגנות בשבועות הקרובים. כפי שראינו בקיץ 2011, אחד הדברים המרכזיים שהיו חסרים במחאה, שהייתה המחאה החברתית הגדולה בתולדות ישראל, הוא השיניים של העבודה המאורגנת, שיכולה לאלץ את הממשלה והמעבידים לסגת מתוכנית התקציב הצינית הזאת אשר לוקחת כסף מן האוכלוסיות החלשות ביותר בזמן שמיליארדים נמצאים אצל הטייקונים והתאגידים.

מה לגבי הטענות שנשמעות כי הציבור מאס בשביתות?

חלקים גדולים בציבור נאלצים להשתמש בנשק השביתה: האחיות, הרופאים, העובדים הסוציאלים, כולל קבוצות של עובדים צעירים כעובדי פלאפון שהתארגנו לא מזמן, כי הבינו שאין להם ברירה אלא להתארגן כדי למנוע חוסר ביטחון תעסוקתי ולהבטיח את עתידם. כל השביתות הללו זכו לתמיכה ציבורית רחבה, כאשר הציבור מבין כי זו הדרך להגן על האינטרסים של כולנו. צריך לצאת נגד הסתה שישנה כנגד ההסתדרות והעבודה המאורגנת במטרה להחליש את היכולת שלנו כעובדים לדאוג לזכויותינו ולהתנגד לגזירות המונחתות עלינו.

יש לך משהו להוסיף?

עיני אמר בתחילת השנה כי "ציבור העובדים לא יהיה כספומט של ראש הממשלה." לצערנו, ציבור העובדים מממן כעת הטבות מס מרחיקות לכת לבעלי ההון. מישהו צריך לשלם על הטבות המס על הרווחים הכלואים ועל הטבות המס לבעלי ההון לאורך השנים האחרונות והם רוצים לגלגל את זה על ציבור העובדים.

בראיון לחדשות ערוץ 2 נשאל לפיד על חלוקת הנטל בתקציב החדש, והשיב: "אני לא סוציאליסט. אני לא חושב שאנחנו צריכים להבהיל את כל המגזר העסקי. אני מכיר את התיאוריה שאומרת — בואו ניקח מהעשירים, אני גם רואה, זה לא הצליח, אין שום מקום בעולם שזה הצליח, הסוציאליזם לא הצליח בשום מקום בעולם." ואנחנו שואלים, מתי לקחת מהעובדים והעניים "הצליח"? ועבור מי? לפיד אומר את הדברים בזמן שהשיטה הקפיטליסטית פושטת רגל בכל העולם. כל זה נאמר כדי לחזק את המיתוס שאין אלטרנטיבה וכדי לסתום את הגולל על הדיון הציבורי בגזירות הכלכליות. לפיד מתחמק מהתמודדות עם הביקורת על הגזירות הללו, ועיני שאמור לייצג את ציבור העובדים מאפשר לו לעשות כן בהסכמה בשתיקה. סוציאליסטים קוראים להלאים את הגז, את כל משאבי הטבע ואת התאגידים הגדולים של 18 משפחות ההון, ולהעבירם לניהול ובקרה ציבוריים ודמוקרטיים, כל זאת כחלק ממעבר לתכנון כלכלי סוציאליסטי ודמוקרטי לרווחת כלל החברה, במקום כלכלה שמתנהלת בצורה הזויה ומרוששת את כל הציבור כדי להעשיר קומץ בעלי הון.

* הראיון פורסם במקור באתר J14
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.