לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק בגזירות
ירושלים: "הפגנת השכונות" העלתה שאלות חשובות להמשך
"הפגנת השכונות" נגד הגזירות הכלכליות נתקלה באלימות משטרתית ■ ההתנגדות לשתף ארגונים פוליטיים ומפלגות בארגון ההפגנה לא עזרה להגיע לשכבות רחבות ■ אור דר עם מסקנות להמשך
1,612

1,612

ביום שבת ה־8 ביוני התקיימה בירושלים "הפגנת השכונות" הארצית נגד תקציב הגזירות. ההפגנה אורגנה על ידי קבוצת "המעברה" הירושלמית שצמחה מהמאבק למען הדיור הציבורי בעיר, קבוצת ה"לא נחמדים" וקבוצת הפעילים נגד הייצוא של הגז. בהפגנה לקחו חלק גם פעילי מאבק סוציאליסטי.

כמה מאות אנשים מכל הארץ הגיעו להפגנה, אלא שהצעדה המתוכננת הפכה מהר מאוד לזירת קרב. נראה כי המשטרה נערכה מראש בכוחות גדולים בשביל למנוע את קיום הצעדה: עשרות שוטרי מג״ב ויס״מ מנעו מהצעדה להתקדם כבר מתחילתה ועצרו 10 מפגינים באלימות. המשטרה הביאה משאית עם זרנוק מים, והמפגינים שהצליחו להגיע ליעד הסופי מול בית ראש הממשלה נהדפו בברוטליות על ידי שוטרים רכובים על סוסים למתחם מגודר.

על רקע ההתנגשויות של המפגינים בטורקיה עם המשטרה שם בימים אלה, התחושה של חלק מהמפגינים בירושלים הייתה שההפגנה הסוערת היוותה התקדמות לעומת ההפגנות השקטות וה"מנומסות" של השבועות האחרונים.

זה נכון שאין שום סיבה להיות מנומסים ונחמדים אל מול ממשלת הון והתנחלויות שמעבירה תקציב גזירות ברברי שעומד לזרוק עוד 90,000 אנשים לחיי עוני — הפגנות נגד ההתקפות עלינו צריכות להיות מפגן כוח לוחמני. אבל החשיבות של האירועים בטורקיה נעוצה לא רק בנחישות מעוררת ההשראה שמגלים המפגינים הטורקיה מול הדיכוי המשטרתי אלא בעיקר בעובדה שההפגנות שם הצליחו לסחוף אחריהם חלקים משמעותיים מהחברה וממעמד העובדים המאורגן.

זהו לצערנו אינו המצב של המחאה נגד התקציב, וזאת למרות שהפוטנציאל לכך קיים. רוב העובדים, הצעירים והעניים שעדיין לא יוצאים לרחובות לא עושים זאת עקב תמיכה בממשלה או בגזירות או מתוך אדישות אלא מתוך סקפטיות מובנת לאור ההצלחה המוגבלת של ההפגנות בשנתיים האחרונות. בשביל להתקדם, המאבק בגזירות צריך להציע לאנשים שתומכים בו כרגע מהצד דרך שתוכל להביא להישגים מול התקפות הממשלה — ולא רק לקרוא להם לצאת ולהפגין.

בעוד שההפגנות נגד הגזירות צריכות להיות לוחמניות, הדבר לא מהווה תחליף לפיתוח מסרים ותוכנית פעולה שמסוגלת להוציא עשרות ומאות אלפים לרחובות. בהפגנה עצמה נשמעו קריאות חיוביות לא רק נגד הגזירות אלא גם בעד מיסוי על הטייקונים והלאמה של משאבי הטבע והגז. הקישור בין הפגיעה בעובדים ובעניים מצד אחד לעושר שקיים בחברה מצד שני, בהחלט עוזר לחשוף את התעמולה של הממשלה אך הוא לא מספיק כשלעצמו. יש צורך גם להצביע במהלך הפגנות עצמן על הכלים שעומדים לרשותנו במאבק, ולקרוא בצורה מפורשת לארגונים שלנו, ארגוני העובדים והסטודנטים להצטרף אלינו.

קידום שיתופי פעולה

יש צורך דחוף בשילוב כוחות של כל הקבוצות, הארגונים והמפלגות שנאבקות כיום בתקציב סביב דרישות ודרכי מאבק ברורות שיראו את הדרך קדימה ויוכלו לשכנע עוד אנשים לצאת להפגין. יעד מרכזי של שילוב כוחות כזה צריך להיות צירוף למאבק של ארגוני העובדים והסטודנטים ובראשם ההסתדרות, שלהם יש כוח לשתק את המדינה ולארגן הפגנות המוניות, בין השאר על ידי הפעלת לחץ מלמטה על הנהגות של אותם ארגונים שלא ששים כרגע להצטרף למערכה נגד הגזירות.

למרבה הצער, מארגני ההפגנה בירושלים קראו להגיע להפגנה בלי זיהוי פוליטי ומפלגתי, קריאה שמונעת למעשה מעוד ארגונים להצטרף להפגנה, לפתח שיתופי פעולה מועילים, לבנות חזית רחבה מול הממשלה ולפתח דיון בין הכוחות הנאבקים על הצעדים הבאים במאבק.

בניגוד לטענה שעולה, לא הנוכחות של מפלגות שמאל וארגוניים שמאליים היא זאת שמונעת את ההצטרפות של שכבות רחבות יותר למאבק בגזירות אלא דווקא המחסור בכוח מספיק חזק ומאורגן בשטח. מעבר לכך, בהפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה בשבועות האחרונים נגד הגזירות, הפגנת ה־10,000 בתל אביב, בלטה דווקא הנוכחות של מפלגות וארגוני שמאל.

אמנם לפוליטיקאים ממפלגות ההון הקפיטליסטיות אין מה להציע למי שנאבק בגזירות, אבל רוב הארגונים והמפלגות שלוקחים חלק במאבק נגד הגזירות הם לא מפלגות הון אלא שותפים למאבק בגזירות, ושיתוף פעולה במאבק איתם הוא הכרחי כדי שאפשר יהיה להגיע להישגים. בעוד שהמילה "פוליטיקה" מזוהה עם השחיתות והעסקנות של מפלגות הממסד הקפיטליסטיות, אנחנו זקוקים לכוח פוליטי משלנו, כוח של האנשים העובדים שנאבק למען האינטרסים של ה־99%.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.