הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מס האלכוהול
עוד גזירה ועוד שקר של לפיד...
לפיד ניסה לתרץ את העלאת מחירי האלכוהול הזול בהסכם שנחתם בין ישראל לארגון ה־OECD, רק ששם לא שמעו עליו
1,327

לפיד ידע שהשינוי המעוות בשיטת המיסוי של האלכוהול לא הולך להיות פופולרי, בלשון המעטה... לכן הוא ניסה מראש להתנער מאחריות: "מדובר בהסכם שעשה שר האוצר הקודם יובל שטייניץ עם ארגון ה־OECD, והסכמים צריך לקיים". גם שני הפרשנים הבכירים של "הארץ — דה מרקר", נחמיה שטרסלר ומירב ארלוזורוב, יצאו להגנתת של לפיד והתעקשו כי הפעם זה לא הוא, זה הם, הפקידים ב־OECD.

אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי במחלקת המסים של הארגון הבינלאומי כלל לא מודעים לקיומו של ההסכם, וכי לארגון אין מדיניות מיסוי על משקאות אלכוהול. עם כבר, אז יש מדינות ב־OECD שבחרו להפחית מיסים על חלק מהמשקאות המקומיים בשביל לשמור על המחיר הנמוך שלהם. כך למשל היה עם האוזו ביוון, עד שב־2008 הממשלה החליטה להעלות את המס על המשקה במאות אחוזים כחלק מחבילת הגזירות שמפילות את מחיר המשבר הכלכלי ביוון על כתפי האנשים העובדים.

גם כאן ההחלטה נובעת משיקולים דומים, והיא התקבלה בעקבות יוזמה של רשות המיסים בארץ, כדי לסחוט יותר מס ממעמד העובדים ושכבות הביניים. מדובר במהלך משלים להעלאת המע״מ, הבלו על הדלק והמס על סיגריות. ב־2010, שר האוצר דאז שטייניץ אימץ את הצעת רשות המסים לגבות מס בשיעור אחיד של 80 שקל לליטר אלכוהול במשקה ללא קשר למחירו בשוק. אך לפיד לא הסתפק בכך, והעלאה את שיעור המס ל־105 שקל לליטר! כשהתבקש לנמק את ההחלטה לאחר שהתברר כי לארגון ה־OECD לא היה קשר אליה, לפיד נתלה במסמך שהגיע אליו מוועדת הסחר של הארגון הבינלאומי, אך סירב לחשוף אותו בגלל שלטענתו מדובר במסמך סודי — כל כך סודי שגם במחלקת המסים של הארגון לא שמעו עליו. גם אם המסמך אכן קיים במציאות זה לא ישנה את העובדה, כי המס החדש הוא עוד הונאה של הציבור הרחב, שנאלץ לשלם על ההנחות במסים שניתנו לטייקונים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.