לעצור את ההידרדרות למלחמה, להסיר את המצור
זכויות להט״ב זה לא פוליטי?!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


מס האלכוהול
עוד גזירה ועוד שקר של לפיד...
לפיד ניסה לתרץ את העלאת מחירי האלכוהול הזול בהסכם שנחתם בין ישראל לארגון ה־OECD, רק ששם לא שמעו עליו

הדפסה

לפיד ידע שהשינוי המעוות בשיטת המיסוי של האלכוהול לא הולך להיות פופולרי, בלשון המעטה... לכן הוא ניסה מראש להתנער מאחריות: "מדובר בהסכם שעשה שר האוצר הקודם יובל שטייניץ עם ארגון ה־OECD, והסכמים צריך לקיים". גם שני הפרשנים הבכירים של "הארץ — דה מרקר", נחמיה שטרסלר ומירב ארלוזורוב, יצאו להגנתת של לפיד והתעקשו כי הפעם זה לא הוא, זה הם, הפקידים ב־OECD.

אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי במחלקת המסים של הארגון הבינלאומי כלל לא מודעים לקיומו של ההסכם, וכי לארגון אין מדיניות מיסוי על משקאות אלכוהול. עם כבר, אז יש מדינות ב־OECD שבחרו להפחית מיסים על חלק מהמשקאות המקומיים בשביל לשמור על המחיר הנמוך שלהם. כך למשל היה עם האוזו ביוון, עד שב־2008 הממשלה החליטה להעלות את המס על המשקה במאות אחוזים כחלק מחבילת הגזירות שמפילות את מחיר המשבר הכלכלי ביוון על כתפי האנשים העובדים.

גם כאן ההחלטה נובעת משיקולים דומים, והיא התקבלה בעקבות יוזמה של רשות המיסים בארץ, כדי לסחוט יותר מס ממעמד העובדים ושכבות הביניים. מדובר במהלך משלים להעלאת המע״מ, הבלו על הדלק והמס על סיגריות. ב־2010, שר האוצר דאז שטייניץ אימץ את הצעת רשות המסים לגבות מס בשיעור אחיד של 80 שקל לליטר אלכוהול במשקה ללא קשר למחירו בשוק. אך לפיד לא הסתפק בכך, והעלאה את שיעור המס ל־105 שקל לליטר! כשהתבקש לנמק את ההחלטה לאחר שהתברר כי לארגון ה־OECD לא היה קשר אליה, לפיד נתלה במסמך שהגיע אליו מוועדת הסחר של הארגון הבינלאומי, אך סירב לחשוף אותו בגלל שלטענתו מדובר במסמך סודי — כל כך סודי שגם במחלקת המסים של הארגון לא שמעו עליו. גם אם המסמך אכן קיים במציאות זה לא ישנה את העובדה, כי המס החדש הוא עוד הונאה של הציבור הרחב, שנאלץ לשלם על ההנחות במסים שניתנו לטייקונים.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.