ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"חלית? נפצעת? לך לעזאזל"
להלאים את הדסה
לא לניסיון לגלגל את מחיר הייבוש התקציבי והפרטת הרפואה הציבורית על גב עובדי הדסה
1,635

פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו היום (ראשון) לאות סולידריות בהפגנה של מאות אחיות ועובדי מינהל ומשק במרכז הרפואי הדסה בירושלים אשר שבתו לשעתיים במחאה על הלנת שכרם ונגד כוונת ההנהלה והממשלה להפיל עליהם את מחיר משבר הגירעון המתמשך של המרכז הרפואי. במקביל נמשכת גם שביתת רופאי הדסה זה היום החמישי. הרופאים הפגינו בנפרד מול בית ראש הממשלה, ורופאים ברחבי הארץ שבתו לשעתיים בסולידריות.

דני בונפיל, יו״ר מרחב ירושלים בהסתדרות הכללית, ביקש בנאומו בהפגנת האחיות באופן מקומם שהעובדים והעובדות יתאזרו בסבלנות וימתינו למשא ומתן, אך חלק מהאחיות בהפגנה קראו להחריף את צעדי המחאה ואף לנטוש מחלקות. אחיות הניפו שלטים נגד הצביעות שמאחורי דרישת ההנהלה לפטר ולקצץ במשכורות העובדים בעוד שהיא מבזבזת מיליוני שקלים על "יועצים חיצוניים". האווירה הכללית בהפגנה היתה שהגיעו מים עד נפש ושצריך להיערך לצעדי שביתה ומחאה נוספים עד לעצירת הלנות השכר ופתרון המשבר. מחר (שני) מתוכננת צעדת מחאה לכנסת.

הגירעון בתקציב של הדסה נאמד ב־1.3 מיליארד שקל. האחריות הראשית למשבר המתמשך של המרכז הרפואי המרכזי של ירושלים היא של ממשלת ישראל, שמותירה את שני בתי החולים בבעלות עמותה פרטית ומונעת מהם תקציבים, כחלק ממדיניות של ייבוש תקציבי והפרטה של השירותים הציבוריים.

ההנהלה בגיבוי משרד האוצר הגישה לבית המשפט בקשה חסרת תקדים להקפאת הליכים, כלומר הכרזה על פשיטת רגל כדי לכפות תוכנית פיטורים וקיצוצים אכזרית שתפגע בעובדים ובשירות למטופלים, ותשאיר את הדסה באופן הרסני בידי עמותות פרטיות — בין אם בידי "נשות הדסה" או בידי קופות החולים "מכבי" ו"מאוחדת".

בירושלים אין כיום אף בית חולים ממשלתי. השארת הדסה בבעלות של עמותות פרטיות תשמר את התלות בתרומות המצטמקות שמקיימות את שני בתי החולים כיום ותמשיך את הפגיעה בשירות החיוני הזה ובפרנסתם ובתנאי עבודתם של הצוותים העובדים ימים ולילות כדי לספקו.

הרפואה הציבורית בישראל סובלת ממדיניות ניאו־ליברלית של ייבוש מכוון, ואנחנו נאלצים לשלם יותר ויותר על שירותי בריאות. שיטת השר״פ (שירותי בריאות פרטיים למטרות רווח) המעוותת שהתפתחה בהדסה מדגימה איך הולכות ונבנות זו לצד זו מערכת בריאות בסטנדרט גבוה לעשירים ומערכת בריאות מקרטעת לציבור הרחב.

הפתרון ארוך הטווח הרציני היחידי למשבר בהדסה, מנקודת המבט של הציבור הרחב ושל עובדי הדסה, הוא הלאמה של המרכז הרפואי, תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים של ארגוני הרופאים והאחיות, ועדי העובדים ונציגי ציבור, ותקצוב ציבורי מלא והולם של כל צורכי המרכז הרפואי, לצד חיסול השר״פ. מהלך כזה חייב להיות חלק מתוכנית לשיקום והשקעה מאסיבית ברפואה הציבורית, שתכלול תוספת תקנים לצוותים ולמיטות בהתאם לצורך האמיתי, ותוספות שכר הולמות לאחיות, לרופאים מהשורה ולשאר עובדי מערכת הבריאות, בד־בבד עם ביטול משכורות העתק שגורף קומץ של מנהלים בכירים.

הקפאת ההליכים בהדסה משמשת כרגע להכנת הקרקע לפגיעה בהסכמים הקיבוציים של העובדים ולהפלת מחיר משבר הניהול הפרטי על גבם. דרוש מאבק להצלת השירות הרפואי של הדסה והפרנסה של עובדיה. צעדי הסולידריות של ההסתדרות הרפואית, שנקטה עיצומים של שעתיים בכל הארץ במחאה על הלנות השכר והקפאת ההליכים, הולכים בכיוון נכון אך אינם מספיקים בשלב הזה. התארגנויות הרופאים, האחיות, ארגוני עובדי המינהל והמשק בבתי החולים, ההסתדרות הכללית ושאר ארגוני העובדים צריכים לחבור למאבק למניעת הפגיעה בעובדי הדסה, להלאמת המרכז הרפואי ולהצלת הרפואה הציבורית, ולנקוט צעדי מחאה, הפגנות, עיצומים ושביתות ככל שיידרש.

אנחנו אומרים:

לא להפלת מחיר הייבוש התקציבי והפרטת הרפואה הציבורית על עובדי הדסה! סוף להלנות השכר ולא לתוכנית הקיצוצים והפיטורים!

להלאים את הדסה ולהעבירה לניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים על־ידי נציגי עובדי הדסה, עובדי מערכת הבריאות ונציגי ציבור, תוך הבטחת תקצוב ציבורי מלא והולם של כל צורכי המרכז הרפואי.

■ סוף לייבוש התקציבי ולהפרטת מערכת הבריאות! חיסול השר״פ בהדסה ובכל בתי החולים ברחבי הארץ — לא לשירותי רפואה לעשירים בלבד!

■ כן להשקעה תקציבית מאסיבית בשיקום ופיתוח מערכת הבריאות הציבורית, כולל תוספת תקנים לצוותים ומיטות אשפוז ככל הנדרש, והבטחת מתן טיפולים ותרופות נחוצים ברמה המתקדמת ביותר ללא עלות ותחת פיקוח ציבורי דמוקרטי.

■ התארגנויות הרופאים, האחיות, ארגוני עובדי המינהל והמשק בבתי החולים, ההסתדרות הכללית ושאר ארגוני העובדים צריכים לחבור למאבק משותף ולצעדים ארגוניים סביב דרישות אלו.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.