לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשבר בבי״ח הדסה
שביתת אזהרה של אחיות ורופאי הדסה
"לא נוותר, שכרנו לא הפקר"
2,229

2,229

אתמול (ראשון), האחיות בשני בתי החולים של המרכז הרפואי הדסה בירושלים עבדו במתכונת חלקית במשך שעתיים, ובמהלכן קיימו הפגנה ואסיפת הסברה ליד בית החולים בעין־כרם במחאה על הלנת השכר מצד ההנהלה. במקביל נקטו גם רופאי הדסה צעד של שביתת אזהרה.

בחודשיים האחרונים ההנהלה משלמת לעובדות ועובדי הדסה שמשתכרים למעלה מ־5,000 שקל רק מחצית מהשכר. כפי שציינו מספר דוברות באסיפה, המנהלים ממשיכים לקבל את משכורותיהם השמנות במלואן. כך למשל, מנכ״ל הדסה לשעבר, מור יוסף, ממשיך לקבל מבית החולים 75 אלף שקל בחודש — סכום ששווה לשכר חודשי של 15 עובדים שמשתכרים 5,000 שקל...

כ־200 עובדות השתתפו באסיפה שהתקיימה באווירה לוחמנית תחת הדרישה לתשלום מיידי של השכר, וקראו בין השאר — "לא נוותר, שכרנו לא הפקר"! אם השכר לא ישולם בימים הקרובים ועד האחיות מתכנן לצאת לשביתה.

בירושלים, העיר הגדולה בארץ, אין אף בית חולים ממשלתי, ורק לפני שנה בית החולים הפרטי "ביקור חולים" נסגר בגלל ניהול כושל. מספר דוברות הביעו חשש שזה יהיה הגורל של הדסה, שבית החולים שלה בעין־כרם הוא הגדול בירושלים. המרכז הרפואי נמצא בבעלות ארגון "נשות הדסה" ואינו ממומן על־ידי המדינה. הארגון, שספג ב־2009 הפסד של עשרות מיליוני דולרים כתוצאה מהונאת הכספים הענקית של ברנרד מיידוף, הפחית בצורה חדה את המימון לבתי החולים בשנים האחרונות.

הלנת השכר מתרחשת כעת על רקע הגירעון המצטבר בסך 1.3 מיליארד שקל שצבר המרכז הרפואי. הפתרון של ההנהלה למשבר הוא תוכנית קיצוצים ופיטורים שבמסגרתה יפוטרו כ־200 עובדי מינהל ומשק, וייפגעו השכר ותנאים נלווים של שאר העובדים. זו לא הפעם הראשונה שהעובדים נדרשים לוותר על חלק משכרם כדי להציל כביכול את בית החולים. גם אם תוכנית ה"התייעלות" החדשה של ההנהלה תאזן זמנית את הגירעון, עצם התלות של בית החולים במימון של עמותה פרטית מבטיח שגם בעתיד העובדים יידָרשו לשלם מחיר עקב ניהול כושל ומצוקת משאבים.

"לבחון את הלאמת הדסה"

בעוד שאסיפת האחיות עסקה בנושא החשוב והדחוף של הלנת השכר, חיוני לפתח דיון בקרב כלל צוותי העובדים בהדסה גם על פתרון שורשי למשבר, פתרון שבו לא העובדים יידרשו לשלם את המחיר.

בנוסף, הפיצול שקיים כיום בין ההתארגנויות המקצועיות של האחיות, הרופאים ועובדי מינהל ומשק, מחליש באופן משמעותי את יכולת צוותי העובדים להיאבק לפתרון המשבר ומאפשרת להנהלה ליישם מדיניות של "הפרד ומשול". למעשה, ראשי ועדי הרופאים והאחיות אף התייצבו, למרבה הצער, בחודשים האחרונים לצד ההנהלה כנגד צעדים ארגוניים שנקטו עובדי המינהל והמשק. "ההנהלה מנסה להפריד בין קבוצות העובדים השונות כדי לסלול את הדרך לתוכנית שתפגע בכל העובדים. לכן הרופאים, האחיות ועובדי המינהל והמשק צריכים להציג חזית מאוחדת", נכתב במכתב תמיכה שהפיצו פעילי מאבק סוציאליסטי שהגיעו לאסיפה לאות סולידריות.

ועד פעולה מאוחד של כלל עובדי בית החולים, כולל הצוותים הרפואיים, יוכל לעזור לגבש תוכנית מאבק כללית לפתרון המשבר באופן שישים סוף להלנות השכר, ימנע כל פגיעה בצוותי העובדים, ויוודא שבית החולים יוכל להמשיך לפעול ברמה הגבוהה ביותר לטובת כלל הציבור.

"בחודש מאי השנה, יו״ר ועד עובדי מינהל ומשק, אמנון ברוכיאן, קרא לבחון אפשרות להלאמת הדסה", נכתב במכתב הסולידריות שהפצנו. "אנחנו סבורים שמדובר בצעד היחידי שיאפשר פתרון שורשי למצב. אלפי עובדים ורבבות מטופלים לא צריכים להיות תלויים בתרומות פרטיות". אחיות רבות הסכימו איתנו שלא ניתן לדבר על פתרון שורשי ללא העברה לבעלות ציבורית.

אלפי העובדים בבתי החולים של הדסה זקוקים לגב של שאר ארגוני העובדים, ובראש ובראשונה הסתדרות העובדים. יו״ר ההסתדרות, עופר עיני, דרש באוגוסט האחרון את הקפאת התוכנית לפטר 200 מעובדי המינהל והמשק. אולם במישור המעשי, עובדי הדסה נותרים להתמודד עם המשבר לבדם כבר תקופה ארוכה. הכוח של ההסתדרות דרוש כדי לאלץ את הממשלה ואת עיריית ירושלים להעביר לבעלותן את בית החולים, תחת ניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים, ותוך מתן תקצוב הולם שיאפשר תוספת תקנים ושכר בהתאם לצורך, במקום פיטורים וקיצוצים. מכיוון שממשלת ההון מייבשת את כל מערכת הבריאות הציבורית, מהלך כזה מוכרח להיות חלק ממערכה רחבה להצלת מערכת הבריאות מגזירות הייבוש התקציבי וההפרטה.


צפו באסיפה של אחיות הדסה בדצמבר האחרון:

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.