לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הרופאים במאבק להצלת הרפואה הציבורית
מאבק הרופאים מתחבר למחאה הכללית נגד שלטון ההון בישראל. עלות דרישות הרופאים: 2 מיליארד שקל. זו גם עלות הטבות המס שמקבל תאגיד התרופות טבע
2,500

2,500

אחרי חודשים של צעדים ארגוניים ומו״מ ללא הסכם עם הממשלה, קיבל מאבק הרופאים רוח גבית חשובה ממחאת האוהלים. אוהלי מחאה של הרופאים החלו לקום ברחבי הארץ.

רגע לפני כן, טיוטת הסכם שגובשה בין ההסתדרות הרפואית (הר״י) לאוצר והוצגה לרופאים ב־19 ביולי לא כללה כל שיפור משמעותי במצב מערכת הבריאות, בתנאי הרופאים ובייחוד בתנאי הרופאים המתמחים, שנאלצים כיום לבצע בחודש 8–12 משמרות תורנות מפרכות של 26 שעות ויותר בשכר שעתי של 23 שקלים בלבד.

אלא שהרופאים המתמחים מרדו בהסכם הכניעה. הם אימצו את הדוגמא של העובדות הסוציאליות שמרדו בעצמן בהסכם כניעה שהנחיתה עליהן הנהגת ההסתדרות הכללית במהלך שביתתן במרץ האחרון. המתמחים נטשו בפתאומיות את בתי החולים ופתחו בצעדות מחאה. לאחר שבית הדין הארצי לעבודה הוציא להם צווי מניעה, פעלו המתמחים כדי לרוקן מתוכן את האיסור האנטי־דמוקרטי ורבים מהם תפסו מיטות אשפוז בבתי־החולים. מאות מאיימים להגיש התפטרות קולקטיווית.

בזכות המתמחים זכה מאבק הרופאים כולו לתנופה מחודשת על רקע הסערה החברתית הכללית בישראל, שאחת הקריאות החשובות שעולות ממנה היא לרפואה ציבורית איכותית בחינם. הנהגת הר״י נסוגה מסיכומיה עם האוצר.

שביתה אחרי עשור של הפרטה

צעדי השביתה והעיצומים המשמעותיים של הרופאים החלו ב־4 באפריל, לאחר עשור של שקט תעשייתי שגבה מחיר כבד. בעשור שחלף מאז שביתת הרופאים הגדולה בשנת 2000, נמשכו הייבוש התקציבי וההפרטה הזוחלת של הרפואה הציבורית, וחלק הממשלה בהוצאות הבריאות במשק צנח ב־14% (הלמ״ס).

לפי נתוני משרד הבריאות, ההוצאה הפרטית של משפחות על שירותי בריאות קפצה מ־339 שקל בחודש בממוצע בשנת 2000 ל־633 שקל בחודש בשנת 2008. בו־זמנית גדל פי 2.6 היקף ההוצאות על ביטוחי הבריאות המשלימים והפרטיים.

כסף לרופאים, לא לבעלי ההון

מערכת הבריאות סובלת ממחסור חמור בכוח־אדם, מיטות אישפוז וציוד תקין וחדיש. התקנים לא עודכנו משנת 1977. נחוצים עוד 2500 תקני רופאים לפי אומדנים שמרניים, אך בטיוטת ההסכם שהוצגה נכללה תוספת מדורגת של 650 תקנים בלבד. המתמחים דורשים לא להתפשר על פחות מתוספת מיידית של 1000 תקנים כהתחלה. הם דורשים גם שכר של 50 שקלים לשעה, הגבלת מספר התורנויות ל־6 בחודש, ותגמול לרופאים שעובדים רק במערכת הציבורית.

פיתרון תקציבי לדרישות הרופאים לא צריך להגיע משירותי רפואה פרטיים, אלא מהחזרת מס הבריאות המקביל על המעבידים, שבוטל ב־1996 בחוק ההסדרים והיה יכול להכניס כיום מיליארדים ישירות למערכת הבריאות. ישראל היא מהמדינות היחידות שבהן המעבידים פטורים מתשלומי בריאות עבור העובדים!

עלות דרישות הרופאים נאמדת ב־2 מיליארד שקל. ממשלת ההון של נתניהו מעדיפה לתת לתאגיד התרופות טבע הטבות מס שנתיות בשווי 2 מיליארד שקל, אך להשאיר קשישים שוכבים במסדרון ולמנוע מחולים טיפול חיוני.

לנצח במאבק להצלת הרפואה הציבורית

מרד המתמחים מצביע על הדרך קדימה לניהול מלחמה אפקטיווית נגד הפרטת הבריאות, הייבוש התקציבי, המחסור בתקנים והשכר הנמוך, ולמען שירותי רפואה איכותיים בחינם לכל. התחברות מאבק הרופאים למחאה הכללית נגד שלטון ההון מסייעת להעצים את הלחץ על הממשלה לספק ויתורים משמעותיים יותר.

הסתדרות האחיות ועובדי המינהל והמשק בבתי־החולים ניהלו השנה מאבקים נפרדים וחתמו במועדים שונים על הסכמים חלשים מול הממשלה. כל קבוצות עובדי מערכת הבריאות ישיגו הרבה יותר אם יחברו לאלתר להקמת מטה מאבק משותף, כחלק ממאמץ להקמת חזית רחבה למאבק בשלטון ההון.

מההסתדרות הכללית, שבה מאורגנים רוב עובדי הבריאות, יש לדרוש להתחיל לתת גב למאבק הזה ולהכריז על שביתת אזהרה כללית במשק ליממה אחת לגיבוי דרישות הרופאים ושאר הדרישות המרכזיות שעולות במאבק נגד שלטון ההון.


גם ברשות הפלסטינית: מאבק להצלת הרפואה הציבורית

במקביל לשביתת הרופאים בישראל, גם רופאי המגזר הציבורי ברשות הפלסטינית יצאו באפריל למאבק בדרישה לשפר את שכרם, לקבל תגמול שעות נוספות ולהחיל טבלת שכר. כיום שכרו החודשי של רופא פלסטיני ותיק מגיע ל־5000 שקל בלבד. ראוי לציין כי שכר זה מולן כאשר כספי המיסים של הרשות מעוכבים בישראל בצעדי ענישה קולקטיווית.

שר הבריאות ברשות הפלסטינית, פתחי אבו־מוע׳לי, אימץ את סגנון האוצר הישראלי והאשים את הרופאים בחוסר מחוייבות למטופלים. גם בית המשפט העליון הפלסטיני התייצב נגד השובתים והורה להם לשוב לעבודה. אך הרופאים לא התקפלו מול ההוראה האנטי־דמוקרטית. 750 מהם הגישו את התפטרותם כצעד מחאה, והאיגודים המקצועיים הפלסטיניים איימו בשביתה כללית אם בית המשפט יעז לשבור את השביתה. בעקבות כך הבטיח הנשיא עבאס שדרישות הרופאים ייענו בחודש יולי, והשביתה הושהתה.

סולידריות בין עובדים

באופן מצער, ההסתדרות הרפואית בישראל (הר״י) נמנעה מלהתייחס לשביתה שהתרחשה במקביל ולתמוך בה, אף שהמאבק להצלת הרפואה הציבורית בישראל צריך לשאוב השראה מהדוגמאות של הנחישות והסולידריות בין ארגוני העובדים.

הסתדרות הרופאים הפלסטינית וארגוני עובדים פלסטינים ואחרים מבקרים בחריפות את הר״י בשנים האחרונות על הסכמה בשתיקה, ואף מאמצי הצדקה, ביחס לפגיעות חמורות מצד ממשלת ישראל בשגרת עבודתם וחייהם של צוותי רפואה ותושבים בשטחים הכבושים.

יטיבו הרופאים חברי הר״י אם ידרשו מהנהגתם לאמץ את גישתו הסולידארית של ארגון רופאים לזכויות אדם בישראל, שמרבית חבריו מגיעים משורות הר״י. לאנשים העובדים משני צדי הסכסוך הלאומי יש אינטרס משותף בהשגת פרנסה הוגנת ושירותי רפואה מתקדמים וזמינים לכל. תתרום לכך מדיניות של סולידריות וחיזוק קשרים בין עובדי הבריאות הישראלים והפלסטינים, על בסיס התנגדות לכל פגיעה בעובדים ובזכות לבריאות.

המערכת

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.