לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משבר הדסה בשלב קריטי
כן להלאמה תוך הבטחת תנאי העובדים
הממשלה וההנהלה מנסות לכפות תוכנית פיטורים וקיצוצים ברוטלית
2,173

2,173

אחרי שישה ימים של עיצומים בהם הרופאים בבית החולים הדסה עבדו במתכונת שבת, גם האחיות פתחו היום (שני, 10.2) בשביתה נגד הלנת שכרן. בבוקר התקיימה הפגנה של מאות אחיות ועובדי מינהל ומשק מול הכנסת, שבה לקחו חלק גם פעילי מאבק סוציאליסטי. מחר צפויות להתקיים אסיפות הסברה בכל בתי החולים בארץ בסולידריות עם עובדי הדסה.

הצעדים הללו מגיעים גם כתגובה למהלך של הנהלת הדסה, שהגישה ביום שישי לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה להקפאת הליכים, פעולה שמאפשרת להמשיך להלין את שכר העובדים ולכפות את "תוכנית ההבראה" — כינוי מכובס לקיצוצי שכר ופיטורים. היום הדיון בבקשת ההקפאה הסתיים ללא הכרעות בזמן שכ־100 אחיות הפגינו מול בית המשפט.

לקחי סגירת "ביקור חולים"

הקריסה של המרכז הרפואי הגדול בירושלים לא התחילה אתמול. זוהי הידרדרות מתמשכת. מדובר בתסריט מוכר: ניהול כושל על־ידי העמותה הפרטית (נשות הדסה), התנערות וייבוש תקציבי מצד המדינה, גירעון תופח וסדרה של "תוכניות התייעלות" שתבעו מהעובדים בשנים האחרונות לוותר על דמי הבראה ושכר בהבטחת שווא שמדובר ב"הלוואה" ושהכסף יוחזר אליהם בעתיד.

תהליך דומה בבית החולים הוותיק "ביקור חולים" הוביל לסגירתו לפני כשנה וגרם לפגיעה קשה בעובדיו ובציבור המטופלים בעיר.

"הדסה" כנראה "גדול מכדי להיסגר", אבל המקרה של "ביקור חולים" מוכיח שקיצוצים ופיטורים לא יעזרו לפתור את הבעיה השורשית. העובדים ב"ביקור חולים" נדרשו במשך עשור לשלם על מחיר הניהול הכושל ולספוג את המכות שהטיחו בהם ההנהלה ומשרד האוצר, אך זה לא הציל את בית החולים.

הסלמה במאבק

מערכת הבריאות בירושלים, כמו בשאר הארץ, לא "חוגגת", בניגוד לטענות הדמגוגיות של שרת הבריאות יעל גרמן בראיון לערוץ 2 אתמול. להפך, מדובר במערכת שזקוקה נואשות לתוספת מאסיבית של תקנים, מיטות ותקציבים. במקום זה, משרד האוצר וההנהלה מתכננים לפטר 550 עובדים, כעשירית מכלל עובדי הדסה, וכך למעשה להחריף את המשבר.

ההתגייסות הסולידרית של רופאים ואחיות ברחבי הארץ לגיבוי מחאת עובדי הדסה על הלנת שכרם היא לא מבוטלת ומראה שקיים פוטנציאל לגייס כוחות משמעותיים להשגת הדרישות של עובדי הדסה. מול ההבטחה של גרמן כי "היא תפסיק את החגיגה בהדסה", וכוונת ההנהלה והממשלה לגלגל את מחיר הגירעון על העובדים, אסיפות ההסברה שיתקיימו מחר בבתי החולים בארץ צריכות להיות יריית הפתיחה להסלמה של המאבק. התארגנות להפגנה ארצית בימים הקרובים של כל ענף הבריאות וצעדי השבתה חריפים יותר, עד כדי הליכה לשביתת אזהרה כללית במשק, יוכלו לגרום לממשלה ולהנהלה לסגת.

אולם לצד הדרישה לתשלום מיידי של השכר הכרחי לדרוש גם שלא לפגוע במישרות, בשכר ובתנאים של עובדי הדסה.

במצב כזה, העובדים יצטרכו להציע תוכנית חלופית לתוכניות ההרסניות של ההנהלה והממשלה; תוכנית שתציע פתרון שורשי ותהפוך את הדסה למרכז רפואי שבו העובדים לא קורסים תחת המשמרות המטורפות, והחולים מקבלים טיפול ברמה הגבוהה ביותר, ללא קשר למצבם הכלכלי — כלומר, מרכז רפואי שבו גם לא מתקיים כל סוג של שר״פ. הפתרון הרציני היחידי שיכול להבטיח את זה הוא הלאמה של הדסה, כחלק מתוכנית הבראה אמיתית, סוציאליסטית, לרפואה הציבורית.

איזו הלאמה נחוצה?

בבתי החולים הממשלתיים המצב לא יותר טוב מאשר בהדסה. גם הם סובלים מייבוש תקציבי, ומחסור בתקנים ומיטות. גם אליהם זוחלת הרפואה הפרטית. וייתכן שוועדת גרמן — ועדה בראשותה של גרמן שמונתה בתחילת השנה שעברה כדי לגבש המלצות לגבי השר״פ בבתי החולים הציבוריים — אף תמליץ להחמיר את המצב.

על הרקע הזה, מובן כי בין העובדים והעובדות הרבים בהדסה שתומכים ברעיון של הלאמה ישנם גם כאלה שמביעים חשש מכיוון כזה. הם לא היו רוצים הלאמה מהסוג שמקדמים העיתון הניאו־ליברלי "דה מרקר" או מנכ״ל משרד הבריאות, שמעוניינים בהלאמה קפיטליסטית שבמסגרתה הדסה תיהפך לחלק ממערכת ציבורית מיובשת וקורסת, תחת ניהול ביורוקרטי מסוג זה או אחר, והעובדים והעובדות יספגו קיצוצים, הרעת תנאים ופיטורים.

ממשלת נתניהו תעדיף ככל הנראה להימנע בשלב הזה מהאפשרות של בעלות ממשלתית ממספר סיבות, כולל כדי להימנע ממהלך שיתנגש עם ההיגיון הניאו־ליברלי שלה ויפעיל על האוצר והממשלה לחץ להזרמת כספים נוספים כדי לטפל בבעיות של שאר בתי החולים הקורסים.

אנחנו קוראים לגיוס הכוח של העבודה המאורגנת בדרישה להלאמה של הדסה, תוך הבטחת תנאי העובדים, ולהצלת הרפואה הציבורית. דרושה הלאמה שבמסגרתה יחוסל השר״פ והמרכז הרפואי יתוקצב באופן מלא והולם ויופעל תחת ניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים של נציגי הצוותים הרפואיים, צוותי העובדים ונציגי ציבור. מהלך כזה חייב להיות חלק מתוכנית סוציאליסטית לשיקום והשקעה מאסיבית ברפואה הציבורית, שתכלול תוספת תקנים לצוותים ולמיטות בהתאם לצרכים האמיתיים, והנהגת מדיניות של מתן כל טיפול רפואי נחוץ ללא עלות, תחת פיקוח ציבורי דמוקרטי.

סולידריות עם עובדי ועובדות הדסה!

לא להפלת מחיר הייבוש התקציבי והפרטת הרפואה הציבורית על עובדי הדסה! סוף להלנות השכר ולא לתוכנית הקיצוצים והפיטורים!

להלאים את הדסה ולהעבירה לניהול ופיקוח ציבוריים ודמוקרטיים על־ידי נציגי עובדי הדסה, עובדי מערכת הבריאות ונציגי ציבור, תוך הבטחת תקצוב ציבורי מלא והולם של כל צורכי המרכז הרפואי.

■ סוף לייבוש התקציבי ולהפרטת מערכת הבריאות! חיסול השר״פ בהדסה ובכל בתי החולים ברחבי הארץ — לא לשירותי רפואה לעשירים בלבד!

■ כן להשקעה תקציבית מאסיבית בשיקום ופיתוח מערכת הבריאות הציבורית, כולל תוספת תקנים לצוותים ומיטות אשפוז ככל הנדרש, והבטחת מתן טיפולים ותרופות נחוצים ברמה המתקדמת ביותר ללא עלות ותחת פיקוח ציבורי דמוקרטי.

■ התארגנויות הרופאים, האחיות, ארגוני עובדי המינהל והמשק בבתי החולים, ההסתדרות הכללית ושאר ארגוני העובדים צריכים לחבור למאבק משותף ולצעדים ארגוניים סביב דרישות אלו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.