לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ארה״ב
המאבק להעלאת שכר המינימום צובר תאוצה
העובדים בסיאטל השיגו את שכר המינימום הגבוה ביותר בארצות הברית ■ עובדים ועובדות בעוד מדינות ברחבי ארצות הברית, דורשים לשים סוף למשכורות העוני
2,102

2,102

בתחילת ספטמבר אירגנו עובדי רשתות המזון המהיר בארה״ב הפגנות ושביתות בכ־150 ערים בדרישה להעלות את שכר המינימום ל־15 דולר לשעה. ההפגנות התקיימו במסגרת יום פעולה ארצי, שאורגן לאחר סדרה של שביתות, הפגנות וימי פעולה דומים ברמה האזורית והארצית. המפגינים, עובדי רשתות המזון המהיר ותומכיהם, צעדו ברחובות הערים הגדולות, מניו יורק ועד לוס אנג׳לס, קיימו אסיפות מחאה וחסמו כבישים.

שכר המינימום הפדרלי בארה״ב הוא כיום 7.25 דולר (27 שקל) בלבד לשעה. מדובר בשכר עוני. הדרישה להעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה עלתה לפני כשנתיים בשביתות־נטישה של עובדי רשתות המזון המהיר שהחלו בניו יורק. מאז ממשיך המאבק לצבור תאוצה ולהתפשט ברחבי ארה״ב.

המאבק המתרחב קיבל בחודשים האחרונים חיזוק אדיר בזכות הישג חסר תקדים בסיאטל, במדינת וושינגטון: העובדים במטרופולין הצפון־מערבי נאבקו והשיגו שכר מינימום של 15 דולר לשעה (56 שקל), שיעלה בפעימות הפרוסות על פני מספר שנים. מדובר בשכר המינימום הגבוה ביותר בארצות הברית.

המאבק להעלאת שכר המינימום בסיאטל הרים ראש בשנה שעברה. אחת הדרישות המרכזיות של המועמדת הסוציאליסטית למועצת העיר בבחירות שנערכו בנובמבר 2013 היתה להעלות מיידית את שכר המינימום העירוני ל־15 דולר לשעה. קמפיין הבחירות של סוואנט, חברת תנועת "אלטרנטיבה סוציאליסטית" (תנועה שותפה של מאבק סוציאליסטי בארה״ב), עורר הדים. בסמוך למועד הבחירות, משאל עם מקומי בסיטק, פרבר קטן של סיאטל, הכריע בעד העלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה עבור העובדים בשדה התעופה במקום. לאחר שסוואנט נבחרה, עם קרוב ל־100 אלף קולות, היא השתמשה בעמדה הציבורית שלה כדי לחזק ולהרחיב את המאבק בשטח ולהשיק בינואר השנה את "15 עכשיו" — התארגנות שחיברה בין 36 איגודי עובדים, ארגונים חברתיים וארגונים סוציאליסטיים בסיאטל במטרה לקדם את הדרישה.

חצי שנה לאחר בחירתה של סוואנט, בעקבות תנועת מחאה רבת עוצמה שאורגנה מלמטה וכללה שביתות, אסיפות והפגנות גדולות, נדחפה מועצת העיר בסיאטל להעלות את שכר המינימום העירוני. אף שהמאבק לא הצליח לאלץ את המועצה בשלב הנוכחי להסכים ליישום מיידי ומלא, מדובר בניצחון חשוב ביותר. הניצחון בסיאטל מעורר השראה בקרב עובדים ועובדות רבים ברחבי ארצות הברית, שמתחילים להתארגן בערים ובמדינות השונות ולדרוש לשים סוף למשכורות העוני.

בסן פרנסיסקו, שיקגו וערים נוספות העלאה של שכר המינימום צפויה לעבור בחודשים הקרובים להצבעה במשאלי עם מקומיים (הליך נפוץ בפוליטיקה האמריקאית) או במועצות הערים. בערים מסוימות השלטון המקומי כבר נדחף להעלות את שכר המינימום, גם אם לרמה נמוכה יותר מ־15 דולר. עם זאת, התאגידים הגדולים משתמשים בהשפעה האדירה שיש להם על המפלגות הדמוקרטית והרפובליקאית כדי להפיל או למסמס את ההצעות השונות להעלאת השכר.

לכן תנועת "אלטרנטיבה סוציאליסטית", שפועלת בימים אלה להקמת עוד סניפים של "15 עכשיו" ברחבי ארצות הברית, קוראת לא לסמוך על הפוליטיקאים הרפובליקאים והדמוקרטים במועצות העירוניות אלא להתארגן ולבנות מאבק עוצמתי בשטח, שיוכל להפעיל לחץ באמצעות הפגנות, שביתות וצעדים ארגוניים נוספים.

גם ארגוני העובדים בישראל, וההסתדרות בראשם, צריכים לשאוב השראה מהמאבק המרשים של עובדות ועובדים בארה״ב — ולקדם את המאבק בשכר העוני ולהעלאה של שכר המינימום גם כאן!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.