לעצור את ההידרדרות למלחמה, להסיר את המצור
זכויות להט״ב זה לא פוליטי?!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


ארה״ב
הישג ראשוני למאבק להעלאת שכר המינימום
באחד במאי 2014 הכריז ראש העיר סיאטל בארה״ב כי ועדה שהוקמה לצורך בחינת נושא שכר המינימום בעיר ממליצה להעלותו מ־9.32 ל־15 דולר לשעה

הדפסה

מדובר בתוצאה של לחץ אדיר שהופעל על המועצה העירונית מצד שורה של מאבקים ושביתות של עובדי רשתות המזון המהיר, כמו גם בהשפעת קמפיין הבחירות של המועמדת הסוציאליסטית קשאמה סוואנט, פעילת תנועת "אלטרנטיבה סוציאליסטית" (התנועה האחות של "מאבק סוציאליסטי" בארה״ב), שנבחרה למועצת העיר, וההתארגנות של הקמפיין להעלאת שכר המינימום תחת הכותרת "15 עכשיו".

אך המאבק לא נגמר בכך. לפי ההצעה הנוכחית התאגידים הגדולים — שהפעילו לחצים כבדים נגד דרישת הקמפיין — ייפרסו את העלאת השכר על פני שלוש שנים, ועד שנת 2025 יתאפשר להם להחשיב בשכר השעתי גם טיפים. בעסקים שהוועדה הגדירה כ"קטנים" — עד 500 עובדים — ההעלאה תתפרס על פני 5–7 שנים. מעבר לכך עדיין מדובר בהצעה בלבד, שטרם אושרה במועצה.

קשאמה סוואנט וההתארגנות "15 עכשיו" הודיעו שהם נחושים להמשיך להיאבק להעלאת השכר ל־15 דולר לשעה בתאגידים הגדולים ללא דיחוי וללא פריסה לפעימות, ולפריסה של לא יותר משלוש שנים לעסקים הקטנים באמת.

בכנס ציבורי גדול של "15 עכשיו" שנערך באפריל הוחלט לפעול לאיסוף עשרות אלפי חתימות במטרה ליזום משאל ציבורי כלל־עירוני (דבר נפוץ יחסית בארה״ב), אם ההחלטה שתתקבל במועצת העיר תהיה בלתי מספקת.

על אף שהמאבק רחוק מסיום, עצם ההכרזה על ההעלאה המתוכננת בעיר מרכזית וגדולה בארה״ב היא הישג חשוב, שצפוי לחזק את התנועה המתרחבת להעלאת שכר המינימום בסיאטל ובכל רחבי ארה״ב.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.