לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות עירוניות בארה״ב
הסוציאליסטית מסיאטל מול תאגידי הענק
הקמפיין של חברת מועצת העיר, קשאמה סוואנט, דורש פיקוח על שכר הדירה והשקעה בבניית דיור ציבורי, שתמומן באמצעות מיסוי תאגידים ■ התאגידים כבר שפכו מעל למיליון דולר כדי שהיא לא תיבחר ■ אייל יבלונקו מדווח מסיאטל
902

902

"אמזון והחברות הגדולות עשו את הבחירה שלהן: כל מועמד אחר, רק לא סוואנט" — כך מסבירים הפעילים בקמפיין הבחירות למועצת העיר של קשאמה סוואנט, חברת תנועת ׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳, (התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי) המכהנת כחברת מועצת העיר.

סוואנט נבחרה לראשונה למועצה ב־2013 על ידי קרוב למאה אלף מצביעים — היה זה הניצחון הראשון של סוציאליסט/ית בבחירות בסיאטל מזה מאה שנה. אחת הדרישות המרכזיות שלה באותו קמפיין, הייתה להעלות את שכר המינימום בעיר.

באמצעות בניית תנועה חזקה בשטח, סיאטל הפכה לעיר הראשונה בארה״ב שהעלתה את שכר המינימום ל־15 דולר לשעה. במשך שתי הקדנציות של סוואנט במועצה, היא הובילה שורה של מאבקים מוצלחים –העברת תקציב של 29 מיליון דולר לבניית דיור ציבורי, חקיקה שמגנה על שוכרי דירות, הטלת מס על בעלי הכנסה של יותר מ־250 אלף דולר לשנה, חקיקה שהעניקה זכות התאגדות לנהגי אובר ועוד. מדובר במאבקים ובהישגים פורצי דרך, שאף סוקרו בעיתונות הארצית בארה״ב ואף בעולם, כולל דה־מרקר, דבר ראשון ומעריב כאן בארץ (ראו כאן, כאן, כאן וכאן).

באחרונה, הובילה סוואנט מאבק למען מימון פתרונות דיור באמצעות מס ייעודי שייגבה מתאגידי הענק בסיאטל דוגמת אמזון, סטארבקס ואחרים. אמזון ניהלה מלחמה של ממש נגד התוכנית, והצליחה לעצור אותה באמצעות הפעלת לחץ על ראשת העיר ורוב חברי מועצת העיר, שהתקפלו בצורה מבישה. כעת, התאגיד נחוש לסלק ממועצת העיר את הסוציאליסטית שסירבה להיכנע.

אין זה מפתיע. מלבד הדרישה למיסוי תאגידים כדי לממן בניית דיור ציבורי, המצע של סוואנט כולל גם הרחבה מסיבית של תחבורה ציבורית ומעבר מלא של סיאטל לאנרגיות מתחדשות עד 2030, שיכלול העברה של חברות האנרגיה הגדולות לבעלות ציבורית תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים.

קמפיין הבחירות שלה מתמקד בבניית תנועה בשטח למען הטלת פיקוח ציבורי על מחירי שכר הדירה, כשברקע מחירי השכירות מרקיעים שחקים ומשבר הדיור הולך ומחריף בסיאטל. הדרישה הזאת, זוכה לתמיכה רחבה — יותר מעשרת אלפים חתמו על עצומה בנושא במסגרת הקמפיין של סוואנט, ומאות אנשים הגיעו לעצרת תמיכה במאבק.

דורשים פיקוח על שכר הדירה. מקור: SocialistAlternative.org

אך סוואנט ו׳אלטרנטיבה סוציאליסטית׳, מבהירים שהצבעה בבחירות לא תספיק לכשעצמה. כדי להשיג את הדרישות שעולות בקמפיין, צריך לבנות תנועה רחבה בשטח. הפעילים באלטרנטיבה סוציאליסטית, יחד עם עשרות מתנדבים נוספים בקמפיין, דפקו על אלפי דלתות, חילקו מאות שלטים, שאנשים מציבים בחלון או בחזית הבית, החתימו כאמור יותר מעשרת אלפים אנשים על עצומה וגייסו בתרומות קטנות יותר מ־230,000 דולר(!) לקמפיין, כדי לבנות את תנועת הזאת.

אמזון ותאגידי הענק תרמו כבר יותר ממליון דולר למועמדים האחרים, אך הקמפיין של סוואנט, שבאופן עקרוני לא מקבל מימון מתאגידים, גייס יותר תרומות מהתושבים במחוז מכל מועמד אחר.

הקמפיין של סוואנט נתמך על ידי 13 ארגוני עובדים מקומיים בסיאטל ועל ידי עשרות פעילים חברתיים מובילים, העיתון המקומי The Stranger ודמויות בולטות בשמאל האמריקאי, כמו הסופר נועם חומסקי.

הבחירות המקדימות כבר החלו, ובסופן יעלו שני מועמדים לסיבוב המכריע שיערך בנובמבר. ניצחון נוסף, שלישי, לסוואנט ייתן מכה גדולה לתאגידי הענק, וזריקת מרץ למאבק לפיקוח על שכר הדירה.

כפי שהניצחון במאבק להעלאת שכר המינימום בסיאטל חיזק מאבקים דומים בערים אחרות, גם ניצחון במאבק לפיקוח שכר הדירה יוכל לחזק מאבקים מקבילים סביב אותה דרישה בניו יורק, אורגון ואף מחוץ לגבולות ארה״ב. לכן, הבחירות האלה הן הבחירות המקומיות החשובות ביותר שמתנהלות בארה״ב כרגע. כפי שסוואנט עצמה הסבירה, הבחירות שמות על השולחן בצורה חדה את השאלה: למען מי העיר שלנו והחברה כולה מתנהלת — התאגידים הגדולים או האנשים העובדים?

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.