הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"מחאת המכנסיים הקצרים"
מאבק נגד סקסיזם ואפליה
עם סיום שנת הלימודים, תלמידות ותלמידים בשורה של בתי ספר ארגנו פעולות מחאה נגד האפליה בקוד הלבוש ■ קשת זמיר, תלמידת תיכון מחיפה, מסבירה את ההקשר הרחב של המחאה הזאת
1,947

עם החום של הקיץ חזרה גם האפליה של קוד הלבוש. מורות חמושות בסרגלים עורכות לתלמידות בשערי בתי הספר "בדיקת צניעות" מקיפה: האם המכנס של התלמידה ארוך מספיק, האם החולצה שלה לא "חושפנית מדי".

כבר בתחילת שנת הלימודים פרצה מחאה נגד אפליה בקוד הלבוש בבית הספר תחת הכותרת "מפסיקות לשתוק — מלמדות את בית הספר שיעור בשוויון". נערות הפסיקו לקחת כמובן מאליו את האפליה בקוד הלבוש והתחילו לשאול: למה? בתשובה לשאלה הן שמעו אמירות כמו — "יש בכיתה שלך בנים חרמנים והרגליים שלך מפריעות להם ללמוד".

אמירות כאלו פוגעות יותר מהחום שאנחנו הבנות צריכות לסבול כשאנחנו מגיעות בלבוש "מכבד" לבתי הספר, מכיוון שהן מחפיצות אותנו.

האמירות האלו מלמדות נערות להתבייש בגוף שלהן ואילו את נערים הן מלמדות להתייחס לנשים כאל אובייקט. ואם אנחנו אובייקט, אז אנחנו אחראיות לכסות את עצמנו מפני הבנים והגברים — אנחנו צריכות לכאורה לדאוג להתלבש "כמו שצריך" כדי שלא נחווה הטרדות מיניות או תקיפות מיניות. ואם אנחנו מותקפות מינית, אז האשמה היא כביכול עלינו כי כנראה לא התלבשנו בהתאם, לא התנהגנו בהתאם.

לקראת סוף השנה המחאה שוב תפסה תאוצה במספר בתי ספר. בגבעתיים, לדוגמה, תלמידות ותלמידים תלו שלטי הסברה ברחבי בית הספר במחאה על האכיפה המפלה של קוד הלבוש. במקביל, קבוצת תלמידות אירגנה ב־16 ביוני הפגנה מול הכנסת. קבוצה אחרת, החתימה עשרות תלמידות ותלמידים על מכתב מחאה שנשלח לשר החינוך נפתלי בנט.

בנט כלל לא הגיב למכתב עד שנשאל על עמדתו בנושא בראיון לחדשות ערוץ 2. תגובתו היתה כי הוא מאמין ש"צריכים להיות גבולות", שיש להגיע "בלבוש מכובד" לבתי הספר ושהוא מאמין כי המנהלים והמורים יקבלו את ההחלטות הנכונות. חוץ מהעברת האחריות ממשרד החינוך לבתי הספר עצמם, יש כאן התעלמות מהבעיה המרכזית, שהיא המסרים שמועברים לבנות ובני הנוער דרך האכיפה הסלקטיבית בקוד הלבוש.

שר החינוך, ממפלגת "הבית היהודי" הסקסיסטית, ההומופובית והגזענית, לא התייחס לצורך בשיעורי חינוך מגדרי ומיני. הוא מעדיף, כפי שאמר בחלק אחר של הראיון, להתערב בתוכנית הלימודים כדי לדחוף עוד נושאים כמו "מסורת וציונות". בנט לא מתכוון לתקצב שיעורים שיתמודדו עם הדעות הקדומות שהוא והמפלגה שבראשה הוא עומד מעוניינים דווקא להנציח.

המחאה שלנו לא יוצאת רק נגד האפליה בקוד הלבוש אלא גם נגד המסרים המעוותים שהאפליה הזאת משדרת. אנחנו לא נפסיק להתלבש איך שנוח לנו ולהסתובב איפה ומתי שאנחנו רוצות. אנחנו לא אשמות, לא מתביישות. אנחנו נאבקות!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.