לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות
די לרדיפת מובילי התארגנות נהגי "קווים"
חשד כבד לניסיון לתפור תיק ביטחוני למובילי התארגנות הנהגים ב"קווים" ■ דרושה סולידריות
1,832

1,832

נהגי חברת התחבורה הציבורית "קווים" מחו הבוקר (שלישי) מחוץ לבית משפט השלום בירושלים נגד מעצרם של שלושת חבריהם לעבודה — נידאל ע׳יאת׳, יו״ר ועד העובדים בסניף מודיעין עילית, אוסמה שעבאן, חבר ועד העובדים לשעבר, ועווד טאהה. גם משפחות הנהגים העצורים, נציג נהגי חברת "סופרבוס", פעילי ארגון כוח לעובדים ופעילי מאבק סוציאליסטי הגיעו לתמוך בנהגים.

שלושת הנהגים הוחזקו במעצר מאז יום חמישי (7.9). הם נעצרו על ידי המשטרה במקום עבודתם, חניון האוטובוסים, לעיני חבריהם לעבודה. אחד מהם נלקח על ידי השוטרים ממושב נהג האוטובוס.

לאחר חמישה ימי מעצר החליט בית המשפט לשחררם, אך בתנאים מגבילים: מעצר בית של יומיים, הרחקה של שבוע ממקום העבודה והפקדת ערבות בסך 1,500 שקל. המשטרה דרשה מבית המשפט להחזיק את שלושת הנהגים 10 ימים במעצר בית, ולהרחיקם לחודש ממקום העבודה.

משמרת מחאה, הבוקר. צילום: כוח לעובדים

הנהגים מואשמים על־ידי המשטרה ב"איום לביצוע מעשה טרור" וב"קשירת קשר לביצוע פשע", וזאת על בסיס חומר מודיעיני חסוי, שלעו״ד מטעם העצורים נמנעת הגישה אליו! מהיכן לקוח החומר? לא ברור. אין מתלונן בתיק. האם החומר הועבר למשטרה על־ידי המעביד או גורם מטעמו במטרה לפגוע בהתארגנות העובדים? בדיון שהתקיים בבית המשפט נציג המשטרה אמר שהמשטרה בכלל לא בדקה את האפשרות הזאת, למרות מאבק העובדים הממושך והמתוקשר ב"קווים", ואף שהעצורים הם נציגי עובדים בהווה ובעבר מטעם ארגון כוח לעובדים.

התנהלות המשטרה מלאה בסתירות ומעלה סימני שאלה גדולים. ביום ראשון, המשטרה התעקשה לקיים את הדיון על הארכת מעצרם של הנהגים בדלתיים סגורות, וזאת בטענה כי מדובר לכאורה בפרשה ביטחונית. אלא שבתוך יומיים, כשהתקיים דיון נוסף בבית המשפט, היא כבר נסוגה מהדרישה. התנאים המגבילים שדרשה להטיל על העצורים לא תואמים את חומרת ההאשמות שהיא מייחסת להם. בנוסף, אם המשטרה טוענת שההאשמות לא קשורות לסכסוך בין העובדים למעביד, מדוע דרשה להרחיק את הנהגים ממקום העבודה דווקא? ועוד למשך חודש שלם?!

בהתחשב במסכת ההתעמרות בעובדי קווים עד עכשיו, ובהתחשב בקלות הבלתי נסבלת שבה תושבים ואזרחים פלסטינים נעצרים חדשות לבקרים בהאשמות "ביטחוניות" מפוברקות, קיימת סבירות גבוהה בהחלט שמדובר בניסיון ציני מצד גורמים הקשורים בהנהלה לתפור תיק ביטחוני למובילי התארגנות העובדים.

נראה כי כל ההאשמות הביטחוניות לכאורה כנגד הנהגים מבוססות על טענות לגבי אמירות שמיוחסות להם במקום העבודה. נידאל ע׳יאת׳, תושב מזרח ירושלים, בן 50 ללא עבר פלילי, מייצג את העובדים במקום עבודתו מזה מספר שנים. בעבר הוא קיבל איומים מפורשים מצד ההנהלה שאם ימשיך בפעילות בוועד יסתבך עם המשטרה.

נידאל ע׳יאת׳

רק לפני חצי שנה, אחד מנציגי העובדים נעצר על־ידי המשטרה בעקבות תלונת שווא של גורמים מ"ההסתדרות הלאומית" — המסייעת להנהלת קווים לשבור את התארגנות העובדים. כל "אשמתו" הייתה ששכנע את חבריו לעבודה שחשוב לא להיכנע ללחצים לעזוב את איגוד העובדים שלהם, כוח לעובדים, לטובת "ההסתדרות הלאומית". באותו המקרה אמרו חוקרי המשטרה במפורש לנהג בזמן חקירה כי "אולי זה לא רעיון טוב שיהיה חבר בוועד העובדים", כך לדברי עמי וטורי, חבר הנהגת כוח לעובדים.

"אלה אנשים שדאגו לחברים שלהם. רצו להקים ועד עובדים ולדאוג לזכויות של העובדים מכל הצדדים — מהצד של הערבים ומהצד של היהודים. אפילו נהגים חרדים היו איתנו. כולנו רצינו לשמר את המעמד של הנהג", הסביר מוראד עטון, חבר ועד עובדי "קווים", בנאום קצר שנשא בזמן משמרת המחאה היום. "להנהלה יש הרבה כסף. הם יכולים להקליט עובדים במקום העבודה, לערוך הקלטות, לשלוח למשטרה, ולשלם הרבה כסף לעורכי דין בשביל לשים אנשים בכלא", הבהיר מוראד. "בסוף, אחרי 5 ימים במעצר, אנשים ישוחררו ואנחנו נמשיך בדרך שלנו וניאבק בטייקונים. והוועד שלנו ימשיך ויעזור לנהגים מכל המגזרים".

צפו בדברים של נידאל בכנס סוציאליזם 2014 שאירגנה תנועת מאבק סוציאליסטי:

מעצרים בחסות משטר הכיבוש

ייתכן מאוד שהמעביד מנצל את העובדה שחלק מהנהגים ומנציגי העובדים הם פלסטינים במזרח ירושלים, החיים למעשה תחת משטר כיבוש, ללא זכויות דמוקרטיות של ממש. בעבר, הנהלת קווים ניצלה במודע גלים של הסלמה בסכסוך הישראלי־פלסטיני בשביל להסית נגד הנהגים ממזרח ירושלים ואף לקטלג את צעדי השביתה שנקטו בסוף 2014 כפעולת טרור!

צפו במוראד עטון, מפרט לגבי המקרה המדובר בכנס סוציאליזם 2014:

לצעדי ההנהלה יש הקשר רחב. ממשלת נתניהו מטפחת אווירה ציבורית בה כל פלסטיני נחשב אוטומטית "חשוד בטרור" ומהווה "סכנה ביטחונית", כשגם היחס המפלה של המשטרה כלפי ערבים, וספציפית כלפי התושבים הפלסטינים במזרח ירושלים, תורם לעניין.

אין ספק שהנהלת קווים היא המרוויחה הראשית מהמעצרים. התיק הביטחוני — שכל הסימנים עד כה מעידים שנתפר לעובדים! —ועצם המעצר, גם אם לא יובילו להגשת כתב אישום, עלולים להרתיע אחרים מלהצטרף להתארגנות, לפגוע בלגיטימיות הציבורית של מאבק הנהגים לשיפור זכויותיהם, ולזרוע פירוד בין נהגים יהודים לערבים במקום העבודה. מדובר בתמרור אזהרה לכלל העבודה המאורגנת בישראל.

גם באיגוד התחבורה בהסתדרות מאורגנים נהגי תחבורה ציבורית משתי הקבוצות הלאומיות, כולל פלסטינים תושבי מזרח־ירושלים, ויש לדרוש שהנהגת האיגוד וראשי ההסתדרות יתגייסו להגנת זכויות העובדים בפרשה הזאת, כולל בצעדים ארגוניים במקרה הצורך.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת להתגייסות לחיזוק קמפיין הסולידריות עם העובדים ודורשת לחשוף לאלתר את כלל חומר הראיות בפניהם, ולבטל את התנאים המגבילים. אנחנו קוראים להקמת ועדת חקירה עצמאית, שתכלול נציגים של ועדים וארגוני עובדים, לבירור מלוא ההאשמות שבגינן נעצרו הנהגים, כמו גם לבירור כלל החשדות לרדיפת העובדים על־ידי ההנהלה וכל הגורמים הרלוונטיים מאז החלה התארגנות העובדים ב"קווים".

מעצר הנהגים הוא תזכורת נוספת לחשיבות הממשית שארגוני העובדים בישראל יתגייסו למאבק נחרץ נגד כל ההתקפות על הזכויות הדמוקרטיות, ונגד אפליה, גזענות וכיבוש— זה האינטרס הברור של ציבור העובדים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.