ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לעצור את שוד הגז
אלפים הפגינו במוצ״ש
נתניהו הבהיר כי הוא ימשיך לקדם את מתווה שוד הגז ■ התאחדות הסטודנטים הכריזה על הצטרפות למאבק ■ פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה בת״א וקראו להלאים את הגז
1,448

"זה שוד! שוד! שוד!", קראו למעלה מ־2,000 מפגינים אתמול (שבת) בערב בתל אביב במחאה על מתווה הגז שגובש באחרונה על־ידי ממשלת נתניהו. ההפגנות נגד שוד הגז התקיימו בחמישה מוקדים ברחבי הארץ. במקביל לצעדה בת״א, עשרות הפגינו בקריית שמונה ובירושלים, ומאות הפגינו בבאר שבע. כ־150 איש הפגינו מול בית ראש הממשלה בקיסריה. הם הניפו שלטים בהם נכתב: "הון שלטון עולם תחתון" ו"הלאמה עכשיו".

הדובר המרכזי בעצרת שהתקיימה בסיום צעדת המחאה בתל אביב היה ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר (2003–2007), שבתקופתו הוביל הפרטות ותמך בגזירות צנע חריפות, אך הצליח לקנות לעצמו שם של דובר נגד שחיתויות. בנאומו בעצרת פירט זליכה כיצד נובל אנרג׳י וחברת דלק של יצחק תשובה קיבלו את הרישיונות להפקת הגז "במחשכים תמורת 970 אלף שקל", שעה שערכם של המאגרים הוערך במאות מיליארדי שקלים. "יש פה מישהו בקהל הגדול הזה שאי־פעם בחייו שילם 970 אלף שקל וקיבל אוצר של טריליון שקל, בלי מכרז?" שאל זליכה, ונענה בקריאות קצובות: "הון־שלטון — עולם תחתון".

זה שבוע שני ברציפות שאלפי אנשים השתתפו במחאה נגד המתווה של נתניהו וטייקוני הגז. ההפגנות בשבוע שעבר הצליחו להפעיל לחץ משמעותי על הממשלה. נתניהו תכנן תחילה להשתמש בסעיף בחוק ההגבלים העסקיים (סעיף 52), שמאפשר להחריג מונופול מטעמים "ביטחוניים" בשביל להעביר את המתווה, שמבצר את השליטה המונופוליסטית של "דלק" ו"נובל אנרג׳י" במאגרי הגז.

עקב חשש מהזעם הציבורי הגובר, שר הכלכלה, יו״ר ש״ס אריה דרעי, סירב להשתמש בסמכויותיו בשביל להחריג את המונופול מטעמים "ביטחוניים", למרות תמיכתו הכללית במתווה. הוא דרש מנתניהו להעביר את הסמכות הרשמית בנושא לידי הממשלה ולאשר את המהלך במליאת הכנסת. אך על רקע הלחץ הציבורי, ובהשפעת הפגנת האלפים בשבוע שעבר, הקואליציה הצרה של נתניהו לא הצליחה לגייס רוב מובטח למהלך וההצבעה בנושא נדחתה למועד לא ידוע.

עם זאת, חשוב להבהיר שנתניהו עדיין נחוש לקדם ולאשר את מתווה הגז. בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר (ראשון) הוא התייחס באופן עקיף למחאה הציבורית והבטיח "לא להיכנע לפופוליזם". הממשלה ביקשה לכלול את נושא העברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה בסדר היום של מליאת הכנסת מחר. אך לפי שעה נראה כי ההצעה לא תעלה להצבעה היות שעדיין אין לה רוב מובטח. המשך הרחבת המחאה בשטח חיוני לבלימת התוכנית.

ביום שישי האחרון (3.7) התאחדות הסטודנטים הארצית קיימה ישיבה חירום בה הוחלט על הצטרפותה למאבק במתווה הגז. עוד הוחלט בישיבה כי החל מהשבוע הקרוב ההתאחדות תיזום פעילויות מחאה והסברה ברחבי הארץ. ההחלטה של התאחדות הסטודנטים רק מדגישה את הצורך של ההסתדרות, ארגון העובדים הגדול במשק, לא לעמוד מהצד אלא לתמוך ולהצטרף למאבק גם כן. צעד כזה יוכל לסייע באופן מכריע להרחבת המאבק, לארגון הפגנות נוספות, לקידום פעולות הסברה ולהיערכות לאפשרות של צעדי שביתה במקרה הצורך.

"התשובה לתשובה — להלאים את הגז"

באנר של פעילי מאבק סוציאליסטי בצעדת המחאה קרא: "התשובה לתשובה — להלאים את הגז". מאות מפגינים ומפגינות קראו יחד איתנו לאורך הצעדה "די! נמאס! — תלאימו את הגז!" ו"גז טבעי — נכס ציבורי".

בחומרי ההסברה שהפצנו בהפגנה קראנו לפיקוח מחירים אמיתי על הגז, להעלאת התמלוגים ולהעלאת המיסוי הכולל על בעלי ההון והתאגידים הגדולים. הסברנו גם שיש להיאבק להלאמת מאגרי הגז תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים של נציגי עובדים, נציגי ציבור וארגונים סביבתיים, בטח ובטח לאור ההתנהלות המאפיונרית של טייקוני הגז בשנים האחרונות, ונכונותם לדרוס, לקנות או לעקוף כל רגולטור העומד בפניהם. זאת גם תהיה התשובה הטובה ביותר הן לטייקונים והן לשרי הממשלה המאיימים שכל פגיעה ברווחי תאגידי הגז תוביל למצב בו המאגרים לא יפותחו.

הזעם הציבורי בנושא וההפגנות של השבועיים האחרונים עזרו להפעיל לחץ על הממשלה והכנסת ולעכב את מתווה נתניהו, שבשורה התחתונה משמר את הכוח של מונופול הגז. אם התאחדות הסטודנטים אכן תעזור ליזום ולארגן הפגנות וצעדי מחאה נוספים, ואם ארגוני העובדים, ובראשם ההסתדרות, יצטרפו למאבק, ניתן יהיה לעצור את המתווה. מאבק רחב מספיק יוכל להבטיח פיקוח מחירים אמיתי ואף מעבר לכך — ניתן להבטיח שהגז לא יימסר לידי הטייקונים אלא ישמש באופן דמוקרטי את הציבור.

גז טבעי — נכס ציבורי

  • לעצור את מתווה נתניהו!
  • כן לפיקוח מחירים אמיתי, שיוזיל את מחיר הגז ויפחית את יוקר המחיה לציבור.
  • כן להעלאת התמלוגים על הגז ולהעלאת המיסוי הכולל על בעלי ההון והתאגידים הגדולים.
  • להלאים את מאגרי הגז, תוך פיצוי המשקיעים במקרים של צורך מוכח.
  • להעביר את משק הגז לפיקוח ולניהול ציבוריים ודמוקרטיים על־ידי נציגי עובדים, נציגי ציבור וארגונים סביבתיים.

לעצור את שוד הגז

  • להמשיך בהפגנות ובפעולות ההסברה נגד מתווה נתניהו.
  • כן להתגייסות של ועדים וארגוני עובדים, אגודות הסטודנטים וארגונים חברתיים להצלחת המאבק.
  • נקיטת צעדים ארגוניים מצד ההסתדרות, עד כדי שביתת אזהרה כללית במשק, במטרה לעצור את שוד הגז.
*   תצלום: אקטיבסטילסתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.