כן למאבק להסרת המצור
חרחורי המלחמה של טראמפ ונתניהו
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


שוד הגז הגדול
התמלוגים עלו? תלוי את מי שואלים
המדינה "תפצה" את יצחק תשובה ונובל אנרג׳י במיליארדי שקלים על חוק ששינסקי

הדפסה

בשקט בשקט, הרחק מעיני הציבור, משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר החליטו "לפצות" את הטייקון יצחק תשובה, את חברת נובל אנרג׳י ואת שותפיהם בתגלית הגז "תמר" על ההעלאה המינורית בתמלוגי הגז.

את דבר ה"פיצוי" חשפה לראשונה פרקליטות המדינה בסוף ינואר האחרון, שלוש שנים לאחר קבלת ההחלטה, במהלך דיון שהתקיים בבג״ץ. הפיצוי נעשה באמצעות שינוי בחוק ששינסקי, המסדיר את שיעור התמלוגים החדש, כך שיבטיח מתן הטבות מס בשווי שבין 3.5 ל־4.1 מיליארד שקלים לברוני הגז בשותפות "תמר".

הטבת המס ניתנה על אף שהצפי של המדינה הוא שסך ההכנסות של תשובה, נובל אנרג׳י ושותפיהם ב"תמר" ממכירת גז לשוק המקומי יעמדו על כ־35 מיליארד דולר, ללא חישוב הכנסות נוספות מיצוא או משאר המאגרים.

מדובר בתוספת להטבות המס המפליגות שכבר אושרו בעבר על־ידי הממשלה וועדת ששינסקי עצמה.

כך למשל, התמלוגים יעלו ל־20% רק אחרי שהרווח של ברוני הגז יהיה גבוה ב־200% מהשקעתם ההתחלתית, ול־50% רק אחרי שהרווח יגיע ל־280%.

כמו כן, בכל שנה "יפחת" שווי מאגרי הגז ב־10%–15% לצורך חישוב תשלום המס, ובשנתיים הראשונות ההוצאות על סעיפי "חיפוש ופיתוח" יוכרו לצורכי מס.

על אף התנגדות ברוני הגז לוועדת ששינסקי, החוק שאושר בעקבות המסקנות שגיבשה הוועדה השאיר את הגז בידי הטייקונים ואף "פיצה" אותם. האינטרס של מרבית הציבור הוא שכלל משאבי הטבע יועברו לבעלות ציבורית, תחת ניהול ופיקוח ציבוריים דמוקרטיים, כדי להבטיח שהשימוש בהם נעשה לתועלת הכלל ותוך שמירה על הסביבה.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.