השותפים דורשים מדיניות "ימין על מלא" אבל נתניהו מפחד מתגובת־נגד
שביתת המחאה, ההפגנות והעימותים סביב מחנה שועפאט
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שוד הגז הגדול
התמלוגים עלו? תלוי את מי שואלים
המדינה "תפצה" את יצחק תשובה ונובל אנרג׳י במיליארדי שקלים על חוק ששינסקי
1,735

בשקט בשקט, הרחק מעיני הציבור, משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר החליטו "לפצות" את הטייקון יצחק תשובה, את חברת נובל אנרג׳י ואת שותפיהם בתגלית הגז "תמר" על ההעלאה המינורית בתמלוגי הגז.

את דבר ה"פיצוי" חשפה לראשונה פרקליטות המדינה בסוף ינואר האחרון, שלוש שנים לאחר קבלת ההחלטה, במהלך דיון שהתקיים בבג״ץ. הפיצוי נעשה באמצעות שינוי בחוק ששינסקי, המסדיר את שיעור התמלוגים החדש, כך שיבטיח מתן הטבות מס בשווי שבין 3.5 ל־4.1 מיליארד שקלים לברוני הגז בשותפות "תמר".

הטבת המס ניתנה על אף שהצפי של המדינה הוא שסך ההכנסות של תשובה, נובל אנרג׳י ושותפיהם ב"תמר" ממכירת גז לשוק המקומי יעמדו על כ־35 מיליארד דולר, ללא חישוב הכנסות נוספות מיצוא או משאר המאגרים.

מדובר בתוספת להטבות המס המפליגות שכבר אושרו בעבר על־ידי הממשלה וועדת ששינסקי עצמה.

כך למשל, התמלוגים יעלו ל־20% רק אחרי שהרווח של ברוני הגז יהיה גבוה ב־200% מהשקעתם ההתחלתית, ול־50% רק אחרי שהרווח יגיע ל־280%.

כמו כן, בכל שנה "יפחת" שווי מאגרי הגז ב־10%–15% לצורך חישוב תשלום המס, ובשנתיים הראשונות ההוצאות על סעיפי "חיפוש ופיתוח" יוכרו לצורכי מס.

על אף התנגדות ברוני הגז לוועדת ששינסקי, החוק שאושר בעקבות המסקנות שגיבשה הוועדה השאיר את הגז בידי הטייקונים ואף "פיצה" אותם. האינטרס של מרבית הציבור הוא שכלל משאבי הטבע יועברו לבעלות ציבורית, תחת ניהול ופיקוח ציבוריים דמוקרטיים, כדי להבטיח שהשימוש בהם נעשה לתועלת הכלל ותוך שמירה על הסביבה.


₪18,479
עוד ₪1,521
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2022
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.