הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"דורשים דיור בר השגה"
מאות הפגינו בת״א במחאה על מחירי הדיור
במהלך שנת כהונתו של כחלון בתפקיד שר האוצר, ולמרות הבטחות גדולות להורדת מחירי הדיור, המחירים עלו ב־8%!
1,019

כ־300 בני אדם הפגינו בכיכר רבין בתל אביב ביום חמישי (18.8) ודרשו "דיור בר־השגה" ופתרון למצוקת הדיור המתמשכת. ההפגנה אורגנה על־ידי פעילים של ההתארגנות החדשה "מחאת הדיור", שגייסו בפרויקט הד־סטארט באינטרנט 25 אלף שקלים לקיום ההפגנה ופעילויות הסברה בנושא מצוקת הדיור.

אחד הדוברים על הבמה בהפגנה אמר: "לא ניתן שישראל תהפוך להיות אחת המדינות היקרות בעולם בתחום הדיור. אנחנו רוצים שתהיה לנו את האפשרות לבנות פה בית בצורה הוגנת".

המדיניות הניאו־ליברלית של חיסול הדיור הציבורי, במקביל לכך שאין פיקוח על גובה שכר הדירה, בשילוב עם העובדה שבניית הדירות החדשות מתבצעת על־ידי קבלנים פרטיים שכל מטרתם היא להגדיל את שורת הרווח — הובילו לקטסטרופה חברתית אמיתית. רוב הצעירים העובדים בישראל לא יכולים לקנות דירה, רבים נשארים לגור אצל הוריהם, או נאלצים לחיות כל חייהם בשכירות ולהוציא חצי (או יותר) מהמשכורת על שכר הדירה. השחיקה המתמשכת בשכר הריאלי היא עוד גורם מרכזי שהחריף את הבעיה עבור מרבית האנשים העובדים.

ב־2015 עלו מחירי הדירות למכירה ב־6% בממוצע, ודווקא ביישובים העניים יותר כגון עכו וקריית גת הם זינקו ב־18%. גם לאחר ששר האוצר כחלון נכנס לתפקידו במאי 2015 והוביל את תוכנית "מחיר למשתכן", מחירי הדיור המשיכו לעלות והשלימו עלייה של 8% בשנה האחרונה (ועלייה של 25% מאז המחאה החברתית של 2011). הממשלה תמשיך לייצג את אינטרס הרווח של הקבלנים וכרישי הנדל״ן על חשבון הרווחה של רוב הציבור.

אבל מאבק רחב יוכל להגיע להישגים. איגודי העובדים ובראשם ההסתדרות צריכים להתגייס ולמלא תפקיד מרכזי במאבק על הדרישה שלכל עובדת ועובד תהיה קורת גג בטוחה מעל ראשם. מאבק שלא יסתפק רק בהפגנות ויצליח לרתום אליו גם את כוח השביתה של העבודה המאורגנת יוכל גם לכופף את הממשלה ובעלי ההון. דרישה לבנייה מסיבית של דיור ציבורי חינמי ואיכותי, לצד פיקוח על שכר דירה, תוכל לזכות לתמיכה רחבה בחברה ולגייס סביבה שכבות משמעותיות שמוכנות להיאבק על זכותן לחיות בכבוד.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.