לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחירי הדיור מזנקים
הממשלה דואגת לרווחי משקיעי הנדל״ן
התארגנות ראשונית למחאה נגד עוד ממשלה קפיטליסטית שדואגת קודם כול לרווחי המשקיעים
886

886

"מאה ימים קיימת הממשלה הנוכחית, במהלכם היא הוציאה מחוק ההסדרים את חובת הדיווח למס הכנסה, ושר השיכון המציא תוכנית דיור ביזיונית שרק עוזרת לקבלנים... הגיע הזמן שהשלטון ידאג לעם ולא לבעלי ההון" הטקסט הזה לקוח מהזמנה להפגנה שפורסמה בקבוצת הפייסבוק "המחאה הגדולה — יחד נוריד את מחירי הדיור", המונה מעל מאה אלף חברות וחברים.

ההפגנה נערכה ברחוב רוטשילד בת״א במוצ״ש, 2.10. הטריגר: זינוק מחודש במחירי הדיור, שלא ירדו כבר קרוב לשני עשורים. המיקום: השדרה בה פרצה מחאת הענק ב־2011 נגד מדיניות ממשלת נתניהו. גם אז הטריגר היה מחירי הדיור. ב־16.10 נערכה הפגנה נוספת.

היום נתניהו והליכוד באופוזיציה, ומרצ בממשלה, אך אותו היגיון פרו־קפיטליסטי עומד בבסיס המדיניות. "פה יש גם רצון להגן על המשקיעים בשוק הנדל״ן, כדי שמחירי הדיור לא ייפלו בבת אחת", הודתה מיכל רוזין, יו״ר סיעת מרצ (המכנה עצמה "השמאל של ישראל") בכנסת.

התוכנית של שר השיכון החדש

כל שרי האוצר והשיכון קידמו תוכניות שמטרתן לשמר את הרווחים העצומים מעליית מחירי הנדל״ן. בתמורה, הקבלנים היו צריכים להסכים להנחות מסוימות על אחוז מזערי מהדירות שבנו באזורים בהם גם ככה הביקוש נמוך. בתוכנית שמפרסם שר השיכון הנוכחי, זאב אלקין, ישווקו דירות רק ביישובים באשכול סוציו־אקונומי 4 ומטה. שיעור הדירות בהנחה יעלה, אבל ההנחה היא עד תקרה של 20%, כששיעור ההנחה יורד החל מדירות במחיר גבוה ממיליון וחצי שקל — פחות מהמחיר הממוצע לרכישת דירה.

כרישי הנדל״ן שמקבלים קרקעות ואישורי בנייה צפופה יעשו הכול בשביל לקצץ בעלויות על דירות רווחיות פחות. המשמעות היא פחות בטיחות, יותר תאונות עבודה, בנייה יותר מזהמת, פחות איכותית — ויותר הוצאות אחזקה על אלה שיתגוררו בדירות.

הדרישות מהממשלה שמפרסמת קבוצת המחאה הן:

  • להדיר את המשקיעים משוק הנדל״ן
  • להציף בנייה לשכירות ארוכת טווח במחיר הוגן ומפוקח
  • להביא תוכנית דיור אמיתית לזוגות הצעירים, לא הביזיון העלוב שאלקין רקח ביחד עם הקבלנים

את הדרישות האלו אפשר לממש ראשית כול באמצעות דיור ציבורי אמיתי: בנייה של עשרות אלפי דירות בידי ובבעלות המדינה, שהדיירות והדיירים בהן ישלמו שכירות נמוכה. השוק הפרטי נכשל — דיור ציבורי חברתי צריך להיות חלק קריטי מהפתרון.

*   מתוך גיליון אוקטובר־נובמבר של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.