לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חוק מס דירה שלישית ומעלה
מצוקת הדיור לא תיפתר ללא בניית דיור ציבורי
כלל לא מופרך שבעלים של מספר דירות להשכרה ינסו לגלגל את המס החדש על השוכרים באמצעות העלאת מחירי השכירות
1,455

1,455

באמצע אוקטובר, שר האוצר משה כחלון סיכם עם יו״ר הכנסת יולי אדשלטיין כי המיסוי החדש על בעלי דירות מדירה שלישית ומעלה ייכלל בחוק ההסדרים המצורף לתקציב החדש.

כחלון מייחצן את המהלך כאמצעי להורדת מחירי הדיור בישראל, שעלו בתקופת כהונתו במשרד האוצר ובראשות "קבינט הדיור", ועדת השרים לענייני דיור, ב־6.8% (לפי נתוני הלמ״ס בין אוגוסט 2015 לאוגוסט 2016).

בכנס לשכת רואי החשבון כחלון הסביר את מטרת המס החדש: "יש לנו אתגר, קוראים לו דיור וצריך לטפל בו במלקחיים. פעם בצד ההיצעים ופעם בצד הביקושים". כלומר לשיטתו המס החדש יביא להגדלת היצע הדירות בשוק, מה שיביא בתורו לירידת מחירים.

אך גם במידה שישוחררו דירות למכירה, מדובר במאגר של רק כמה עשרות אלפי דירות שלא ברור כמה מהן יימכרו. בנוסף, כלל לא מופרך שבעלים של מספר דירות להשכרה ינסו לגלגל את המס החדש על השוכרים באמצעות העלאת מחירי השכירות.

גם הניסיון להציג את המהלך של כחלון כהעברה של נטל המס מהעובדים והעניים לכרישי נדל״ן אינו עומד במבחן התוצאה. שיעור המס שיחול על מי שמחזיק בשלוש דירות ומי שמחזיק בעשרות דירות יהיה זהה.

כרישי הנדל״ן הגדולים באמת — הטייקונים ששולטים בתאגידי הבנייה ובתי האחזקות — צריכים לפי כחלון לשלם דווקא פחות מס! "מס חברות במדינת ישראל הוא גבוה", הסביר כחלון בכנס רואי החשבון, "הורדנו [את המס] מ־26.5% ל־25%, נרד עד 2018 ל־23%".

הדרך היעילה להורדת מחירי הדיור עוברת בבנייה מסיבית של דיור ציבורי איכותי, לצד הנהגת פיקוח על שכר דירה. שני המהלכים גם יחד יכולים להביא לירידת מחירי הדיור תוך זמן קצר יחסית.

אחת הסיבות לזינוק במחירי הדיור בשנים האחרונות היא הפיכתו של שוק הנדל״ן לאפיק השקעה מניב עבור בעלי ההון, על רקע משבר כלכלי בינלאומי המצמצם אפיקי השקעה רווחיים בארץ ובחו״ל. שורה של כלכלנים מזהירים כי במצב שנוצר, נפילה חדה במחירי הדיור תפוצץ את בועת הנדל״ן ותגרום למיתון. זה רק מדגיש כי יש להפסיק את הכאוס שכלכלת השוק גורמת ולהחליף אותה בכלכלה סוציאליסטית שתנוהל בצורה מתוכננת ורציונלית לטובת הצרכים של כלל החברה.

*   מתוך עיתון "המאבק", נובמבר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.