לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נלחמים על הבית
משבר דיור? משרד השיכון עסוק בפינוי ובגירוש
במקום להכיר ביישובים הבדואיים ה"לא מוכרים" ולהשקיע בבניית דיור ציבורי, הממשלה החליטה לשפוך מיליארדים על הקמת יישובים "קהילתיים" בנגב ליהודים אמידים בלבד
1,537

1,537

שנת 2015 מגיעה לסיומה אך כצפוי, משבר הדיור רחוק מסיום. למרות הבטחות הממשלה, שר האוצר כחלון ושר השיכון גלנט ממפלגת "כולנו", אין על הפרק ירידה משמעותית במחירי הדירות ובטח שלא השקעה בבנייה מסיבית של דיור ציבורי. המדיניות הממשלתית לא מציעה פתרונות למשבר אלא רק מחריפה אותו.

ב־22 בנובמבר הביא השר גלנט לאישור הממשלה תוכנית להקמת חמישה יישובים חדשים לאורך כביש באר שבע–דימונה. לפי התוכנית, המדינה תשקיע מיליארדי שקלים בהקמת יישובים "קהילתיים" — כלומר ליהודים בלבד — עבור שכבות אוכלוסייה "חזקות". חלקם יוקמו על אדמות היישובים הבדואיים בהם מסרבת המדינה להכיר. התוכנית לא תפתור במאומה את משבר הדיור החמור, אך היא בהחלט תעמיק את אי־השוויון בנגב ואת האפליה בדיור.

התוכנית אושרה בממשלה אף שהיא בזבזנית במיוחד: מחקר שנערך עבור המשרד להגנת הסביבה מראה כי השקעת הממשלה והרשויות המקומיות בהקמת יחידת דיור ביישוב כפרי חדש גדולה ב־113% לעומת הקמתה ביישוב קיים. הפער בין עלות הקמת יחידת דיור ביישוב כפרי חדש לעומת הקמתה בשכונה חדשה בעיר עולה ל־188%, וכשכל ההשקעות הממשלתיות נלקחות בחשבון הוא מזנק ל־300%! בנוסף לכך, הקמת היישובים החדשים במקום השקעה והכרה רשמית ביישובים הקיימים תגרום נזק סביבתי ישיר ועקיף למערכות האקולוגיות הטבעיות.

הממשלה מוכנה להשקיע מיליארדים מכספי משלמי המסים (הכסף שלנו!) ביישום התוכנית שעה שיישובי הפריפריה בדרום הארץ זועקים לתקציבים לבניית דיור ציבורי ויצירת מישרות. במקביל, המדינה מקצצת בתקציבי הפיתוח של היישובים הבדואיים בנגב ומסרבת להכיר בכ־40 היישובים הבדואיים הבלתי־מוכרים.

הקמת היישובים ה"קהילתיים" החדשים ממשיכה ליישם בפועל את הרעיון שעומד מאחורי תוכנית פראוור ל"ייהוד" הנגב. שניים מתוך חמשת היישובים עתידים לקום על אדמת הכפר הבדואי הלא מוכר קטמאת, שבו מתגוררים כ־1,500 תושבים, ועל אדמות הכפר המוכר ביר הדאג', שבו מתגוררים 6,000 תושבים. בד־בבד, בצפון הנגב מתכננת הממשלה להרוס את הכפר הלא מוכר אום־אלחיראן ולגרש את כל תושביו כדי לבנות יישוב יהודי חדש בשם "חירן" שיאוכלס על־ידי גרעין תורני ימני קיצוני המורכב מיוצאי ההתנחלות עלי.

תוכנית גלנט היא חלק ממדיניות רחבה של אפליה גזענית הפוגעת בזכויות הבסיסיות של הציבור הערבי־פלסטיני בארץ לדיור, פרנסה וקיום בכבוד. ממשלת הימין ממשיכה לקדם מדיניות זו תוך שהיא מחריפה את המצוקות והבעיות החברתיות של כלל האנשים העובדים בארץ. התוכנית להקמת היישובים החדשים, על חשבון הצרכים האמיתיים של תושבי הנגב, היא הזדמנות לקדם מאבק משותף של יהודים וערבים למען הזכות לדיור לכולם ללא אפליה.

אנחנו אומרים:

  • לא לתוכנית הקמת חמשת היישובים. סוף להריסות הבתים ולעקירת היישובים בנגב!
  • להכיר מיידית בכל הכפרים הלא־מוכרים ולחברם לכל השירותים והתשתיות הנחוצים.
  • לא ל"ייהוד" הנגב. די ל"הפרד ומשול" ולסכסכנות הגזענית! סוף לאפליה ולהסתה הגזענית נגד הציבור הערבי־פלסטיני.
  • כן להשקעה מסיבית בבניית דיור ציבורי זול, איכותי ונגיש ברחבי הארץ ולשיפור משמעותי של שירותי החינוך, הבריאות, התחבורה והפרנסה בכלל היישובים בתחומי ישראל, ללא אפליה.
*   מתוך עיתון המאבק, גיליון דצמבר 2015 — ינואר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.