לעצור את ההידרדרות למלחמה, להסיר את המצור
זכויות להט״ב זה לא פוליטי?!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


שנה להסכם עובדי הקבלן
אחיות בתי הספר נאבקות בהפרטה
משרד הבריאות מסרב לקלוט את האחיות במרכז הארץ להעסקה ישירה ■ האחיות מאיימות לשבות החל מ־1 בספטמבר

הדפסה
צילום: ויקימדיה

הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד, שהחלה לפני כעשור, הוכחה כאסון. השירות הצטמצם, וכמחצית מהאחיות עזבו ללא מחליף. בגלל העומס, שירותים חיוניים שנותנות אחיות בתי הספר — כמו רפואה מונעת, חינוך לאורח חיים בריא ואף עזרה ראשונה — נפגעו או הופסקו לחלוטין. במקביל, הוצאות המדינה על מימון השירות זינקו מ־60 מליון שקל לפני ההפרטה ב־2006 ל־130 מיליון כיום.

אפילו מנכ״ל משרד הבריאות הקודם, רוני גמזו, הודה ב־2011 שלא היה נכון להפריט את שירותי הבריאות לתלמיד. אך כמובן שלממשלות ההון לא היה אכפת לא מבריאות הילדים ולא מבזבוז כספי ציבור. הממשלות המשיכו להעביר תקציבים לחברות הקבלן, עד שההסתדרות איימה בשביתה כללית.

האיום בשביתה בקיץ שעבר הביא לחתימת הסכם בין ההסתדרות לממשלה, שאמור היה לצמצם, באופן חלקי, עם כי לא מספק, את ההעסקה הקבלנית במשק.

אחד מהסעיפים בהסכם הבטיח להחזיר את אחיות בתי הספר להעסקה ישירה עד תחילת שנת הלימודים הקרובה.

אך משרד הבריאות מסרב לקלוט את האחיות במרכז הארץ! הוא חתם עם חברות הקבלן "נטלי ו"פמי" על חוזה חדש שמשאיר את השירות באזור המרכז בידיהן לארבע שנים נוספות.

האחיות מסרבות לקבל את הגזרה. הסתדרות האחיות כבר הכריזה על סכסוך עבודה בנושא ומאיימות בשביתה שתחל מ־1 בספטמבר. ארגוני המורים, ההסתדרות הכללית ומועצת התלמידים הארצית צריכים לתת גב לאחיות, ולדרוש לשים סוף להעסקה הקבלנית ולהלאים מחדש את כל השירותים החברתיים שהופרטו.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון אוגוסט־ספטמבר 2016
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.