הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות עם מאבק האחיות
"די לעומסים – כן למטופלים!"
האחיות מאיימות לפתוח בשביתה כללית במערכת הבריאות כחלק מהמאבק על תנאי העסקה הוגנים ועל בריאות ורווחת המטופלים
956

מערכת הבריאות הציבורית בישראל נמצאת בתהליך קריסה. ידיעות על תפוסה מלאה בבתי חולים וקשישים שנאלצים לישון במסדרונות, מתפרסמות באופן תדיר. רק לאחרונה, התפרסם דו״ח חדש לפיו קיימות בישראל 2 מיטות אשפוז לכל אלף איש, לעומת 4 מיטות במדינות אירופה.

האחיות מתריעות על המצב המשברי של מערכת הבריאות. הן סובלות מאלימות מצד מטופלים ומעומס עבודה רב, שנובע ממחסור בתקנים וכוח אדם ומייבוש תקציבי של בתי החולים הציבוריים. באחרונה, פתחה הסתדרות האחיות במשא ומתן מול משרדי האוצר והבריאות בדרישה להפסיק אשפוזי חולים במסדרונות ולצמצם את העומס על האחיות באמצעות תוספת של 1,500 תקנים.

לא רק שמשרדי הבריאות והאוצר לא מוסיפים את התקנים וכוח האדם הדרושים לצמצום העומסים, הם גם מוסיפים נהלים ומטלות ביורוקרטיות לקראת מבדקי האקרדיטציה, אותם אמורים לבצע בתי החולים בשביל לעמוד בתקן בינלאומי. בהיעדר כוח אדם מתאים, הנהלים האלו מגבירים את העומס על האחיות אף יותר, ולוקחים מהן זמן שהיו יכולות להקדיש למטופלים.

האחיות מצויות בסכסוך עבודה מאז סוף מאי, ונקטו עיצומים במהלך חודש יוני. בתגובה לכך, במקום לטפל בבעיות הדחופות שקיימות במערכת הבריאות, החליט משרד הבריאות להעניש את האחיות שמחו, וקיצץ בין 5% ל־20% משכרן הנמוך ממילא!

"נראה כי במשרדי הבריאות והאוצר שכחו שעידן העבדות עבר מן העולם, ובעזות מצח הפחיתו משכרן של האחים והאחיות, ועל כן החלטנו: די לעומסים — כן למטופלים", נאמר במכתב שנשלח מהסתדרות האחיות לוועדי האחיות בבתי החולים. החל ממחר (שלישי) האחיות מאיימות לקחת את המאבק צעד קדימה ולצאת לשביתה כללית ללא הגבלת זמן בכל מערכת הבריאות, כחלק מהמערכה על תנאי העסקה הוגנים וגם על בריאות ורווחת המטופלים.

ממשלת המעבר, שאפילו לא נבחרה בבחירות, מתעמרת בציבורים ואוכלוסיות שלמות: שר החינוך הטרי הכריז שתלמידים מתקשים יכולים לקחת שיעורים פרטיים ושהוא תומך בטיפולי המרה, שר התחבורה הטרי הכריז שהוא בעד מדינת הלכה, ושר בריאות, החשוד במתן סיוע לעברייני מין, קונס אחיות שיוצאות לעיצומים באמצעות קיצוץ בשכרן.

המאבק של האחיות הוא לא רק על תנאי העבודה שלהן, הוא על הבריאות של כולנו! ארגוני העובדים והסטודנטים, ובפרט ההסתדרות הכללית וההסתדרות הרפואית (הר״י), צריכים לתמוך במאבק האחיות, לחזק את השביתה המתוכננת, להשתתף בהפגנות ולנקוט צעדי סולידריות כדי להבטיח את ניצחון האחיות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.