הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לקראת בחירות בהסתדרות
הזדמנות חשובה להוביל שינוי
הבחירות במאי 2017 הן הזדמנות להתחיל מהפך למען הסתדרות חזקה, לוחמת ודמוקרטית
1,644

במאי 2017 צפוי יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לעמוד לראשונה לבחירות בפני כ־500 אלף חברות וחברי ההסתדרות. בנוסף יעמדו לבחירה גם 171 חברי בית נבחרי ההסתדרות, ראשי המרחבים והנהגת נעמ״ת. הבחירות יתקיימו על רקע תמיכה ציבורית גוברת בהקמת ועדים, כשבמקביל נמשכות ההתקפות מצד הממשלה והמעבידים על מעמד העובדים. מדובר בהזדמנות חשובה עבורנו העובדים להוביל שינוי למען הסתדרות לוחמת ודמוקרטית.

ניסנקורן מתאמץ למתג את עצמו כמי שלא מהסס לצאת למאבקים למען קבוצות העובדים המנוצלות ביותר, דוגמת עובדי שכר המינימום ועובדי הקבלן. אך למעשה, כל איומיו להשבית את המשק בדרישה לשיפור מעמדם של אותם עובדים בוטלו ברגע האחרון. ההסכמים שנחתמו כתוצאה מכך, והוכתרו על ידי ניסנקורן כ"היסטוריים", כללו בפועל הישגים דלים. במקביל נרשמו הפסדים כואבים במאבקים ברשות השידור, בדואר, בכי״ל ובנמלי הים.

הבעיה היא שניסנקורן סירב פעם אחר פעם לגייס למאבק את מלוא כוחה של ההסתדרות. במקום זאת הוא החליט לחדש את ה"ברית" עם ארגוני המעבידים והממשלה מתקופת קודמו בתפקיד, עופר עיני. השבחים לכחלון וניסיונו לדחוף את מפלגת העבודה לקואליציה הם ביטוי לכך. לאורך העשור האחרון אותה "ברית" שירתה בעיקר את המעבידים והממשלה, ולא הצליחה לבלום את תהליכי ההפרטה, את התפשטות ההעסקה הקבלנית ואת שחיקת השכר.

למרות מכונת היח״צ של ניסנקורן, המדיניות הכושלת הזו כבר מציתה כעס. המחאות של איגוד עובדי המעבדות ושל קבוצות של עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות ועובדי רנטגן נגד הסכם השכר במגזר הציבורי בתחילת השנה היו דוגמא לכך.

"ההסתדרות לדעתי נכשלה בלהגן עלינו בכל צומת מרכזית ב־15 השנים האחרונות. במקום שהיא תגן על העובדים אנחנו מושתקים ומודרים כבר זמן רב", אמר שי איתמר, מתנועת המאבק למען הפסיכולוגיה הציבורית, בראיון לטלוויזיה החברתית, שנערך בהפגנה שקיימה התנועה בהשתתפות כ־250 פסיכולוגיות.

הבחירות הקרובות — הזדמנות להתחיל שינוי

איתמר הוסיף כי לדעתו "כל המבנה הארגוני של ההסתדרות בנוי בצורה לא דמוקרטית שמרכזת כוח בידי מעטים ולכן היא גם לא פועלת כדי להגן על כלל העובדות והעובדים... אין ספק שצריך להוביל שינוי בהסתדרות, אנחנו נשמח לשתף פעולה עם קבוצות נוספות."

בבחירות הקודמות נרשמה הצבעת מחאה משמעותית של כ־30% נגד עופר עיני וסיעת "עוגנים" שהוא הרכיב. אך לאחר הבחירות, סיעת "הבית החברתי" שרצה נגד "עוגנים" התפרקה, ובאופן מצער מרצ וחד״ש חברו לקואליציה. נכון להיום אין אופוזיציה פעילה בבית נבחרי ההסתדרות.

מאבק סוציאליסטי מקדמת בשבועות האחרונים מהלך להקמת סיעה חדשה, שתתמודד בבחירות ותיאבק למען הסתדרות שנלחמת בכל הכוח לתוספות שכר משמעותיות, לעצירת ההפרטה והייבוש של המגזר הציבורי, לחיסול ההעסקה הקבלנית והשוואת תנאיהם של עובדי דור ב', לחיזוק המאבקים החברתיים וכן לשינוי המבנה האולטרה־ריכוזי של ההסתדרות, שלא מאפשר לעובדים ולחברי הוועדים לשלוט באופן דמוקרטי בארגון שלהם.

פעילי התנועה ניהלו שיחות ופגישות ראשוניות עם מספר חברי ועדים ונציגי קבוצות עובדים על הקמת סיעה משותפת. התגובות היו חיוביות. הפוטנציאל להקמת סיעה שתצלח את המכשולים שמציב תקנון ההסתדרות, לרבות גיוס הכספים הדרושים לצורך התמודדות וצליחת אחוז החסימה, בהחלט קיים. הצלחת הרופאים המתמחים לגייס 230 אלף ש״ח בקמפיין "הד־סטארט" לטובת המאבק לקיצור המשמרות מעידה על כך.

הצלחה בבחירות תעמיד לרשות הסיעה עמדות, משאבים ותקציבים משמעותיים שישמשו לחיזוק מאבקי עובדים ולהוביל לשינוי ההסתדרות.

חברי וחברות ועדים וכל חבר/ת הסתדרות מוזמנים להצטרף למהלך. לפרטים, צרו איתנו קשר.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.