בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"מינימום 5,000"
די לשדוד את הגמלאים, שהטייקונים ישלמו מסים!
קמפיין של 'עומדים ביחד' בשיתוף עם ארגון 'כוח לעובדים' דורש להבטיח שההכנסה מפנסיה לא תפחת משכר המינימום
1,496

קמפיין חדש של התארגנות 'עומדים ביחד' בשיתוף עם ארגון 'כוח לעובדים' דורש שהמדינה תבטיח שהכנסתם של גמלאים מפנסיה לא תפחת משכר המינימום. כדי לממן את השלמת ההכנסה המדוברת דורש הקמפיין להטיל מס עיזבון על ירושות גדולות ולבטל הטבות מס לתאגידים הגדולים.

ל־52% מהגמלאים בישראל אין הסדר פנסיה. כרבע מהגמלאים חיים מתחת לקו העוני הרשמי. לפי דוח העוני האלטרנטיבי, 52% מהגמלאים הנתמכים על־ידי עמותות סיוע אינם מסוגלים לשלם עבור תרופות וטיפולים רפואיים.

בדצמבר 2015 העלתה הממשלה את קצבת הזיקנה בסכום מזערי, וכעת, בתוספת השלמת הכנסה, היא עומדת על 2,981 שקל ליחיד או 4,706 שקל לזוג. כל גמלאי שסך ההכנסה החודשית שלו, כולל מההסדר הפנסיוני, גבוה מסכום זה אינו זכאי כיום להשלמת הכנסה כלל, ואמור להסתפק בקצבה של כ־1,600 שקל.

"אני עבדתי כל השנים, אני מקבלת 1,530 שקל קצבת זיקנה ועוד 1,300 שקל פנסיה... אני גרה בחדר אצל בן־אדם, משלמת שכר דירה, חשמל, מים, הכל... בנוסף אני מוציאה 1,000 שקל בחודש על תרופות", כך תיארה את מצבה, המוכר היטב לגמלאים רבים מדי, הגמלאית סמירה סמיון במהלך דיון בכנסת ('דבר ראשון', 31.5).

הפרטה והטבות מס לטייקונים

מדיניות הממשלה, בשילוב עם התנהלות קרנות הפנסיה הפרטיות, מביאה למצב בו הפנסיה של רוב העובדים במשק צפויה להסתכם בפרוטות. זוהי תוצאה של רמות השכר הנמוכות בישראל ושל היעדר יציבות תעסוקתית, מה שמוביל לתקופות ללא הפרשה לקרן הפנסיה. עבור נשים עובדות, המשתכרות כשליש פחות מגברים, הבעיה גדולה אף יותר.

בשנת 2004 הפריט נתניהו, אז בתפקיד שר האוצר, את קרנות הפנסיה לידי חברות הביטוח. ארגון כוח לעובדים, שבחר לקראת האחד במאי האחרון להציב את סוגיית הפנסיה במקום מרכזי על סדר יומו השנה, מסביר בפשטות כי: "השימוש ברוב כספי הפנסיה של הציבור להשקעות בורסאיות, שם הן משמשות למעשה כביטוח ללא סיכון לבעלי הון, מסכנות את עתידנו הכללי כפרטים וכחברה". מהסיבה הזאת חשוב שהקמפיין החדש ידרוש גם להוציא את קרנות הפנסיה מהבורסה.

בתקופה הקרובה עומדים ביחד וכוח לעובדים מתכננים לקדם את הדרישה להעלאת הפנסיה בצורה בולטת ברחוב וברשתות החברתיות. קמפיין אפקטיבי שיכלול הפגנות, פעולות הסברה, פרסום אינטרנטי ואסיפות, ושיביא את קולות העובדים והעובדות מכל הגילאים, מסוגל להשיג תמיכה ציבורית משמעותית.

עלות השלמת ההכנסה של עשרות אלפי גמלאים לשכר המינימום עשויה להגיע להיקף של מיליארדי שקלים בשנה. יש כסף. במשך שנים הממשלות הניאו־ליברליות בישראל פעלו להעברת עושר עצום לידי בעלי ההון, כולל דרך הפחתות והטבות במיסוי. המחאה החברתית של 2011 אילצה את הממשלה להעלות סמלית את מס החברות, אך המגמה כבר התהפכה מאז, וכעת מעוניינים נתניהו וכחלון להפחית את מס החברות לשפל חסר־תקדים ולספק הטבות מס אסטרונומיות לעוד שורה של תאגידים.

הטייקונים ומפלגות הממסד הקפיטליסטיות שמשרתות אותם יתנגדו בחריפות לכל תוספת משמעותית לפנסיה. רק בתחילת יוני הפילה הקואליציה את הצעת החוק של ח״כ דב חנין (הרשימה המשותפת, חד״ש) להעלאת קצבת הזיקנה ל־3,500 שקל. גם השרים חיים כץ וגילה גמליאל, שמנסים להסתיר את המדיניות הניאו־ליברלית שהם מקדמים באמצעות מסכה "חברתית", הצביעו נגד ההצעה.

איך נשיג את המטרה?

בהקשר הזה עולות מספר מסקנות חשובות מהקמפיין שנערך ב־2014 להעלאת שכר המינימום ל־30 שקל לשעה, תחת הכותרת "מינימום 30". היוזמה לקמפיין עלתה מארגון כוח לעובדים וממאבק סוציאליסטי, והיא אומצה אז גם על־ידי חד״ש, שהגישה הצעת חוק בנושא.

סביב תחילת הקמפיין הדגשנו כי "כדי לנצח המאבק צריך להסתמך על הכוח של מעמד העובדים ברחובות ובמקומות העבודה. זאת בניגוד להסתמכות על שדלנות ושכנוע של פוליטיקאים קפיטליסטים שמשתייכים למפלגות אשר מקדמות ביומיום מדיניות הפוגעת בעובדים ובעניים, ואשר צפויים להיות הראשונים להתקפל בפני לחצים מצד בעלי ההון". הסברנו אז גם כי "בעוד שח״כ דב חנין (חד״ש), שהגיש הצעת חוק בנושא, תרם בהחלט לחשיפת הדרישה לציבור רחב, חד״ש שגתה לדעתנו כשפעלה בחודש האחרון ליצירת רושם כאילו 'רוב הכנסת איתנו', על רקע חתימת רוב חברי הכנסת על הצעת החוק לקראת ההצבעה הטרומית".

ואכן שכר המינימום עלה לבסוף לא כתוצאה מאותו רוב פרלמנטרי סמלי אלא בזכות האיום של ההסתדרות לצאת לשביתה כללית בנושא.

בשביל לקדם את המעורבות של העבודה המאורגנת במאבק להעלאת שכר המינימום, מאבק סוציאליסטי החתימה בזמנו מעל 40 נציגי עובדים מההסתדרות, מכוח לעובדים ומארגוני עובדים נוספים על תמיכה במאבק ולקראת הפגנה ראשונה בנושא.

התעוררות העניין בקמפיין, גם מצד חברי ועדים, סייעה לדחוף את יו״ר ההסתדרות ניסנקורן להכריז שההסתדרות תפעל להעלאת שכר המינימום. אם הנהגת ההסתדרות היתה מתייצבת כבר אז מאחורי הדרישה להעלות את שכר המינימום מיידית ל־30 שקל לשעה (5,580 לחודש), ובמידת הצורך מובילה השבתה של המשק, סביר להניח שההישג היה אף גבוה יותר.

באופן חיובי, הקמפיין להעלאת הפנסיה מושק הפעם מראש במשותף עם 'כוח לעובדים' ואינו מתמקד בפניה לשרים ולחברי כנסת. פנייה ישירה של הקמפיין לעובדים ולחברי ועדים מההסתדרות ולהנהגתה — לצד ארגוני המורים, ארגוני סגל זוטר, ארגוני סטודנטים וכו׳ — תוכל לבנות חזית מאבק משמעותית. כך ניתן יהיה להבטיח כי מול הסירוב של הממשלה והטייקונים לשים סוף לעוני בקרב קשישים, יעמוד הכוח המאורגן של מעמד העובדים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון אוגוסט־ספטמבר 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.