לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אסון קריסת החניון
פנייה מאפריקה־ישראל: אל תתייחסו לרווחי לבייב
סגנית דוברת אפריקה־ישראל פנתה למאבק סוציאליסטי כדי להתלונן על ההתייחסות לשיקולי הרווח של התאגיד שבבעלות הטייקון לב לבייב
2,794

2,794

הדיווח הבא הוסר מהאוויר לארבעה ימים לצורך התייעצות משפטית לאחר שקיבלנו איום בתביעת השתקה. תודה רבה לעו״ד אבנר פינצ׳וק מהאגודה לזכויות האזרח על הסיוע.

מחלקת יחסי הציבור של קבוצת אפריקה־ישראל, ש'דניה סיבוס' היא חברת־בת שלה, עובדת במרץ בימים האחרונים על רקע הביקורת הציבורית בעקבות אסון קריסת החניון, שגבה את חייהם של שישה עובדים.

סגנית דוברת אפריקה־ישראל, אורלי ריונלי, התקשרה אלינו בתגובה לכתבה שפירסמנו בעקבות האסון, בטענה שההתייחסות לרווחי הטייקון לב לבייב, הבעלים של אפריקה־ישראל, בכותרת היא "לא לעניין" ובבקשה לשנותה. לדבריה, "הרווח של לבייב לא חשוב לו יותר מביטחון העובדים... ואנחנו בסיטואציה מאוד־מאוד קשה".

מראש הובהר בכתבה שעדיין לא ברור בשלב הזה מהם הגורמים הספציפיים הישירים שהביאו להתמוטטות המבנה, ואם מדובר בכשל בשלב התכנון או הביצוע, אך שעם זאת הכרחי לשים את המחדל בהקשר של ההתנהלות הכללית של דניה סיבוס, כמו גם ההפקרות הכללית בענף הבנייה.

כותרת הכתבה השתנתה מעט ממילא, וללא קשר לפנייה, כדי למקד אותה בשאלה לגבי הגורמים הישירים לאסון: "האם רווחי לבייב קדמו שוב לבטיחות?". לפני כן, ההתייחסות היתה לתמונת המצב הכללית יותר ("כשהרווח של לבייב חשוב מחיי העובדים"), באופן שנועד להדגיש הן את אחריות הקבלן המבצע והן את הטענה שלנו שהאינטרסים של טייקונים דוגמת לבייב הם השולטים בענף הבנייה.

"קשה לשמוע את זה"

אף שביררנו, הפנייה אלינו לא כללה בקשה לתקן נתונים ועובדות בגוף הכתבה. נציגת אפריקה־ישראל התלוננה כאמור על עצם הטענה שהרווח של לבייב בא על חשבון בטיחות וחיי עובדים, ואמרה ש"קשה לשמוע את זה".

קשה לראות את סדרת המחדלים והתאונות באתרים של דניה סיבוס.

"נכון, אבל גם מאוד חשוב להבין שמסיקים מסקנות, מפיקים לקחים, מבצעים אותם בשטח", היא הגיבה ומיד הוסיפה כי "יש פה השקעה, אגב, מאוד גדולה מצד החברה בעובדים, בימי כיף. הם [ההנהלה והעובדים] ביחד. מי שלא נמצא בפנים לא יודע, וזה מבעס, כי לכל דבר יש את שני צדי המטבע". לטענתה, "אנחנו לא מייחצנים את זה כי באמת זה לא המקום וזה לא הזמן... וזה לא הסגנון שלנו, אבל אנשים ממשאבי אנוש נמצאים שם [באתר האסון] עכשיו ונמצאים עם משפחות הנעדרים; ואם זה לתת לינה, ואם זה אוכל, ואם זה הלווייה אגב — [לאחר שנודע] שאין למשפחה כסף, [אז] דניה מממנת".

נדרשת עזות מצח ממחלקת יחסי הציבור של אפריקה־ישראל כדי לעשות שימוש בנקודות כאלו בשיחות עם כלי תקשורת. מדובר בתאגיד שמנצל עובדים, בחלקם הגדול עובדי קבלן, בתנאים מחפירים. דניה סיבוס סגרה את 2014 עם רווח נקי של 82 מיליון שקל, ועלות שכרו של המנכ״ל נאמדת ב־175,000 שקל לחודש, אבל עקב רמות השכר הירודות של העובדים הגענו למצב בו למשפחתו של עובד שנהרג בגלל מחדל באתר של דניה סיבוס אין די כסף אפילו כדי לממן את הלווייתו!

ולגבי שאר התאונות

שאלנו לגבי מקרה המנופאי, עובד הקבלן, שסירב לעבוד על מנוף תקול באתר של דניה סיבוס ופוטר.

"קרה. אבל... הוא פוטר על־ידיהם [קבלן המישנה], בכלל לא על־ידנו. לא ביקשנו שיפטרו אותו", אך היא הוסיפה וטענה שהבדיקות העלו דווקא שהמנוף היה תקין והאשימה את כתב 'דבר ראשון' שפירסם את המקרה בסילוף מכוון: "למרות שאמרנו שיש לנו הקלטות ואת כל המסמכים ואת כל האישורים... ולמרות שהראנו אותם לאותו כתב — לא היה לו אכפת, כי היה לו סיפור". אלא שהכתב צירף לכתבה גם תצלום של התסקיר, שבו מציין הבודק בבירור שלושה ליקויי בטיחות לטיפול מיידי (הכתב, ניצן צבי־כהן, מסר: "התסקיר מדבר בעד עצמו").

"ולגבי שאר התאונות, זה כל מקרה לגופו, זה מורכב... כרגע אנשים מדניה סיבוס הולכים ומבקרים בכל האתרים, אגב..."

כן, כי מתחיל מבצע אכיפה מרוכז נגד דניה סיבוס בגלל הפרות של צווי בטיחות ומכיוון שהתגלו ליקויים בשורה של אתרי בנייה של החברה.

"אני לא מתווכחת איתך על זה. אני לא נמצאת בשטח. אם תדבר איתי נקודתית על כל אתר אני יכולה לבדוק עם אנשי המקצוע שלנו ולשלוח לך תגובה בהתאם".

ובכל זאת היא בחרה להדגיש: "ויש ליקויים, שוב, אף פעם לא הכול הוא מאה אחוז, אבל... אנשים לא אדישים. זה כמו שאני אבוא אליך עכשיו וכל טעות שתעשה במהלך היום אני אגיד לך 'הנה טעות'. נכון, זה טעויות, וזה טעויות קריטיות, ולכן בגלל שזה כזה קריטי, בגלל שהליקויים האלה הם כאלה — ליקוי קטן כגדול זה לא משנה — [אנחנו] מבצעים, אבל, אין לי מה להגיד לך מעבר לזה".

מהן אותן ה"טעויות" שקדמו לאסון? לפי דו״ח שפירסם מינהל הבטיחות מיד לאחר האסון, "דניה סיבוס היא חברת בנייה גדולה שבחלק מאתריה נמצאו ליקויי בנייה משמעותיים. בין השאר ניתן לציין פיטורי עגורנאי שדרש לתקן ליקויים שנרשמו על־ידי בודק מוסמך, שלוש תאונות עבודה בפרקי זמן קצרים במהלך שנה זו באתר בנייה בראשל״צ, ליקויי בטיחות רבים באתר הבנייה 'פארק עוגן' ברחובות, הפרות צווי בטיחות באתר הבנייה 'קניון עזריאלי' בראשל״צ ותאונת נפילת עובד מגובה שבעה מטרים בנמל התעופה החדש באילת. כן נפתחו בשנתיים האחרונות שלוש חקירות נגד מנהלים בחברה. עקב כך קבע מינהל הבטיחות מבצע אכיפה מוגברת ממוקדת באתרי החברה".

לאפריקה־ישראל אין בעיה לשפוך הון עתק על שירותי יחסי ציבור, אבל אין לה לכאורה די משאבים כדי להבטיח את הבטיחות באתריה. כל עוד שיקולי הרווח של לבייב ומקביליו שולטים בענף הבנייה, הם ימשיכו לדרוס תנאי בטיחות, עבודה, פרנסה, שיקולים סביבתיים וצרכים חברתיים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.