הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הקטל בענף הבניין
רחפנים במקום פקחים?!
תאונת עבודה קטלנית נוספת באתר בנייה בתל אביב ■ מתחילת 2018 נהרגו 24 עובדים בתאונות באתרי בנייה
939

מוחמד מחמוד נסר, עובד בניין פלסטיני כבן 65, נהרג היום (רביעי) בתל אביב לאחר ששק בטון נפל עליו ממנוף. רק בחודש נובמבר, באותו אתר הבנייה ברחוב יובל נאמן, תחת התאגיד 'אשכול פרויקטים', נהרג עובד נוסף לאחר שנפל מגובה.

לפי נתוני ארגון 'קו לעובד', מתחילת 2018 נהרגו 24 עובדים בתאונות באתרי בנייה ו־126 נפצעו, בהם 28 באורח קשה. בשנה שעברה נהרגו 35 עובדים בתאונות עבודה באתרי בנייה. כמעט כלל ההרוגים הם אזרחים ערבים־פלסטינים או עובדים פלסטינים מהשטחים הכבושים.

הקטל ההמוני בענף הבניין, שפוגע בעיקר בשכבות המדוכאות ביותר במעמד העובדים, נגרם כתוצאה מהניסיון של חברות הבנייה לחסוך בהוצאות על בטיחות, פיקוח והכשרה מקצועית בשביל למקסם רווחים, בהתאם להיגיון הקפיטליסטי.

בעלי החברות יודעים שגם אם יגרמו להרג של עובד, רוב הסיכויים שלא ייענשו ביותר מקנס מגוחך. דו״ח של 'קו לעובד' שפורסם ב־1 ביולי — היום בו צנח אל מותו העובד מהראן מיערי באתר בנייה בקריית אתא — מראה כי רשם הקבלנים נמנע בשיטתיות מפתיחת הליכי משמעת נגד קבלנים שהם מפרים סדרתיים של הוראות בטיחות. כמו כן, משרד העבודה, שהחליט להטיל קנסות משלו על אותם קבלנים — נמנע עד היום מלעשות זאת בפועל.

בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא תאונות העבודה בענף לפני חודש, ב־9 ביולי, דיברה אירנה איליושונוק, בתו של סרגיי, שנהרג באתר של 'סולל בונה' בספטמבר 2017. "מאז שאבא שלי נהרג, נהרגו עוד שני פועלים באתרים של סולל בונה. התאונות האלה יכולות להימנע", הסבירה. לדבריה, "אבא שלי העיר מספר פעמים על ליקויים. ענו לו: 'קח את עצמך ולך הביתה'. אבל הוא נשאר כי יש לו משפחה לפרנס. למה לא הפיקו לקחים משנה שעברה? למה רשם הקבלנים לא עשה דבר בנידון? שלושה הרוגים בחצי שנה באותה חברה. אבא שלי הוא לא מספר, אנחנו לא מספרים, לכולם יש שם ולכולם יש משפחה".

ייבוש מערך הפיקוח

כרגע יש רק 22 פקחים שאחראים על 13 אלף אתרי בנייה — מצב שהממשלה מציגה כשיפור, לעומת 17 בלבד בעבר. אלא שמדובר בשינוי קוסמטי.

במשרד העבודה והרווחה התחילו באפריל בפיילוט לשימוש ברחפנים כדי לפקח על אתרי בנייה. השימוש ברחפנים מסוגל לסייע לפקחי בנייה, אך במקרה הזה מדובר בפועל בתחליף למתן מענה אמיתי למחסור החמור בפקחים.

גם עובדי הבנייה וגם הפעילים במאבק נגד תאונות הבנייה לא מאמינים שהרחפנים יביאו לשינוי. "עדיף שיביאו 20–30 מפקחים שיהיו באתר פיזית ויילכו באמת לחלק מהאתרים", הסביר אחד מעובדי הבניין בראיון ל'מאקו'.

במקביל, משרד העבודה והרווחה הוציא צו זמני לחמש שנים נגד עבודת קטינים באתרי בנייה למגורים לאחר שמספר נערים עובדים נהרגו בתאונות (מדובר היה בנערים ממוצא ערבי־פלסטיני, העיתונות הממסדית לא סערה).

בהחלט צריך לאסור על העסקת קטינים באתרי בנייה. אך ללא פיקוח ישיר בשטח, גם אכיפת הצו הזמני הזה, כמו תקנות הבטיחות, מוטלת בספק רב. עד כמה ניתן יהיה לזהות ולאתר באמצעות רחפנים בלבד עבודת קטינים?

מעבר לכך, העוני, בעיקר ביישובים ערביים בישראל, הוא שדוחף נוער לעבודה מסוכנת בענף, וכדי למנוע זאת באמת נדרשת מדיניות שתוכל לחסל את העוני. זאת, בניגוד למדיניות הממשלה הקפיטליסטית, שמנציחה את העוני והאפליה.

חשוב להדגיש כי ללא המחאה בנושא, משרד העבודה לא היה נוקט אפילו את הצעדים המינוריים האלה. בד־בבד, בימים אלה מנסים משרדי העבודה והאוצר להחליש הצעת חוק לחיוב קבלנים בהצבת עוזרי בטיחות מקצועיים בכל אתר בנייה. רווחי כרישי הנדל״ן ותאגידי הבנייה חשובים לממשלת ההון של נתניהו יותר מחיי העובדים בענף — במיוחד כשמדובר בעובדים פלסטינים.

כדי לעצור את הקטל באתרי הבנייה דרוש מאבק רציני בהובלת ההסתדרות, לרבות במטרה לאגד את העובדים בענף ולהשיג הסכמי עבודה שיבטיחו אכיפה מחמירה של תנאי הבטיחות, שיפור בתנאי העבודה הירודים, חיסול ההעסקה הקבלנית בענף והעלאה משמעותית של השכר הנמוך.

*   גירסה של כתבה זו הופיעה בעיתון 'המאבק', גיליון יולי־אוגוסט 2018תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.