הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הקטל בענף הבניין
מאות מנופאים מתאגדים על רקע ריבוי תאונות עבודה
"אנחנו בונים בניינים שעולים מאות מיליוני שקלים, אבל בתנאי ההעסקה שלנו אף אחד לא רוצה להשקיע שקל"
1,424

"כל מנוף ישן שפועל הוא פצצה מתקתקת, ורוב המנופים שעבדתי עליהם הם כאלה. אני חד־משמעית הולכת לעבודה בפחד שלא אחזור הביתה", כך מספרת קטי קרקולוב, מפעילת מנוף שפוטרה מעבודתה בחודש פברואר לאחר שסירבה לסכן את חייה ולהמשיך לעבוד על מנוף במזג אוויר סוער עם רוחות חזקות.

המקרה של קרקולוב, שאולצה לעבוד תחת סכנת חיים של ממש לפני שפוטרה, אינו חריג בענף הבניין. נכון לכתיבת שורות אלה, 11 עובדי בניין נהרגו בתאונות עבודה מתחילת 2016. בשנת 2015 נהרגו 35 עובדים באתרי בנייה, ומאז 2006 נהרגו יותר מ־300 עובדים. מספר העובדים שנפצעו ונחבלו מגיע לאלפים. לעתים קרובות אפילו מקרים של פציעה חמורה או מוות לא מובילים להעמדת המעביד לדין, ובטח שלא להרשעתו. מתוך 18 כתבי אישום שהוגשו בשנים 2010–2015 — 11 מתוכם בגין גרימת מוות ברשלנות — אף תיק לא הסתיים בהרשעה.

ב־7 באפריל, נפל אל מותו באתר בנייה בכפר קאסם עאזם בראא, עובד בניין המתגורר בשטחים הכבושים. המעביד שלו עוכב בחשד להעסקת שוהה בלתי חוקי!

משרד הכלכלה מעסיק רק 17 מפקחים שאמורים לפקח על תנאי הבטיחות ב־12 אלף אתרי בנייה. אף ממשלה קפיטליסטית לא ממהרת לדאוג לשכרם או בטיחותם של העובדים. אך אין זה מפתיע שדווקא באתרי בנייה — היכן שרוב העובדים הם ערבים־פלסטינים או מהגרי עבודה, חלקם הגדול עובדי קבלן — אכיפת חוקי העבודה נעדרת כמעט לחלוטין.

על רקע חוסר האכפתיות המופגן של רשויות המדינה, ולאחר גל התאונות הקטלניות בחורף האחרון, מאות עובדי בניין בוחרים להיאבק ולהתאגד.

מעל 400 מתוך כ־1,200 מנופאים בארץ כבר התאגדו בשורות ההסתדרות. העובדים מבינים שהחוקים והתקנות למניעת תאונות יישארו על הנייר בלבד כל עוד הם עצמם לא מתארגנים לאכוף אותם בשטח. הקבלנים, חברות הבנייה וכרישי הנדל״ן מעדיפים רווח מהיר גם במחיר חיי העובדים. כפי שהסביר רועי וינשטיין, מנופאי וחבר בוועד הפעולה של ההסתדרות: "אנחנו בונים בניינים שעולים מאות מיליוני שקלים, אבל בתנאי ההעסקה שלנו אף אחד לא רוצה להשקיע שקל".

ב־2 באפריל אירגנה ההתאגדות החדשה הפגנה ראשונה ותקדימית מול משרדי הממשלה בתל אביב, בה השתתפו לפחות 150 מנופאים ותומכים. ההתארגנות הזאת מראה שעובדים מסוגלים להתאגד ולהגן על האינטרסים שלהם גם אם הם עובדים בתנאים קשים. בנוסף לכך, ההתאגדות — המשותפת למנופאים יהודים וערבים — מראה כי גם על רקע קיטוב והסלמה בסכסוך הלאומי, האינטרס של כלל העובדים הוא להיאבק יחד למען פרנסה ובטיחות, וכנגד המדיניות של משרד הכלכלה וממשלת נתניהו המסכנת את חייהם.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מאי 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.