לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות
די לרדיפת מנהיג מאבק תושבי עיסאוויה
מוחמד אבו־חומוס, חבר ועדת המעקב של שכונת עיסאוויה במזרח ירושלים, נעצר באופן שרירותי והורחק ל־15 יום מביתו
1,985

1,985

בסוף השבוע האחרון התרחש מקרה נוסף של התעמרות משטרתית בחבר ועדת המעקב של שכונת עיסאוויה, וזאת כחלק מהניסיון לדכא כל פעילות פוליטית נגד הכיבוש וההתנחלויות במזרח ירושלים.

המשטרה עצרה את מוחמד אבו־חומוס בשכונת מגוריו ביום שישי (20.1) אחרי צהריים, באלימות ובאיומים. בשיחה עם האתר של 'מאבק סוציאליסטי', מוחמד אבו־חומוס הסביר כי המעצר התרחש לאחר שתיעד בטלפון הנייד שלו את ההתנהלות של המשטרה ושל מג״ב במחסום בכניסה לעיסאוויה.

השוטרים החרימו לו את הטלפון, הכו אותו ברגליים ואמרו לו שהוא נלקח לחקירה. כשהובא לתחנת המשטרה נאמר לו כי הוא עצור בגין איום על שוטר והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. כל מה שהוא עשה בפועל זה כאמור לצלם את פעילות השוטרים.

במוצ״ש, הוא הובא בפני שופט שנענה לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו עד יום שני. ביום שני בית המשפט הורה לשחררו אך גזר עליו הגבלה דרקונית: הרחקה של 15 יום מעיסאוויה, כלומר מביתו וממשפחתו — אבו־חומוס בן 50 ואב לארבעה ילדים.

יום למחרת השחרור הגיע מוחמד לתחנת משטרת שלם בירושלים בשביל לקבל את מכשיר הנייד שהוחרם ממנו. השוטרים בתחנה סירבו ואמרו לו לחזור רק בשבוע הבא. על הדרך הם גם איימו עליו. "הם אמרו לי: נעביר אותך לטיפול של השב״כ. יעצרו אותך בלי שאף אחד יידע איפה אתה", הסביר אבו־חומוס בשיחה איתנו.

אין כל ספק שמדובר בהתנכלות על רקע פעילותו הפוליטית של אבו־חומוס. מדובר בפעיל ותיק ומוכר המעורב מזה שנים במאבקים נגד הפקעת האדמות, הריסות הבתים, צעדי הענישה הקולקטיביים והאפליה החמורה במתן שירותים בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים. הוא היה שותף בתקופה האחרונה לארגון של הפגנות ומשמרות מחאה נגד הסגר שמוטל על 15 אלף תושבי עיסאוויה מאז יולי 2014.

במסגרת פעילותו, אבו־חומוס מתעד באמצעות הטלפון הנייד שלו את מציאות הכיבוש בשכונת מגוריו, לרבות התנהלות המשטרה במחסומים בכניסה לעיסאוויה, מעצרים ואלימות משטרתית. את העדויות מהנעשה בשטח הוא מעביר לתקשורת, כולל לעיתונים הגדולים בישראל דוגמת 'הארץ'. בכך עוזר אבו־חומוס לחשוף כי בניגוד לתעמולה על "העיר המאוחדת", תושבי השכונות הפלסטיניות חיים לא רק בעוני אלא גם תחת כיבוש צבאי בפועל, כשאת תפקיד הצבא מחליפים מג״ב והמשטרה.

לפני שנה, אבו־חומוס עזר לשפוך אור על נסיבות פציעתו החמורה של אחמד תאופיק אבו־חומוס, בן 12 מעיסאוויה, שנפגע קשה מירי "כדור ספוג" קלטני מידי כוחות מג״ב.

בדצמבר האחרון השתתף אבו־חומוס בכנס סוציאליזם 2016 שאירגנה תנועת מאבק סוציאליסטי, ימים ספורים לאחר שנורה ברגלו בקליע מצופה גומי מידי כוח מג״ב. במהלך הכנס הוא הסביר בפירוט את המצב במזרח ירושלים והציג שורה של תיעודי וידיאו וסטילס חשובים שלא מגיעים בדרך־כלל לציבור הישראלי הרחב. החשש הוא כעת שהמשטרה תמחוק צילומים שנותרו על מכשיר הטלפון שלו.

די לאלימות המשטרתית, די למעצרים הפוליטיים! לשים סוף להתנכלות של המשטרה לאבו־חומוס. להחזיר לו מיידית את הטלפון הנייד, עם כל מה שמתועד בו; לבטל את ההרחקה מביתו ולסגור את התיק. כן למאבק נגד הכיבוש וההתנחלויות ולמען שלום!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.