לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
כנס סוציאליזם 2016
מאבקים, התארגנות ושינוי סוציאליסטי
חבר ועד עובדי חיפה כימיקלים צפון קרא למאבק משותף של עובדי המפרץ ופעילי סביבה ■ מנהיג מאבק תושבי עיסאוויה הגיע ימים לאחר שנורה ברגלו וקרא להיאבק בכיבוש ולשלום ■ פעילות יהודיות וערביות עוררו דיון על קידום המאבק באלימות כלפי נשים ■ דיבייט מרתק על מדינת הרווחה ■ כ־140 משתתפות ומשתתפים בסופ״ש של דיונים על התארגנות, מאבק ואלטרנטיבה
2,001

2,001

למרות הגשם, קרוב ל־140 יהודים וערבים מכל רחבי הארץ לקחו חלק ביומיים של דיונים מעוררי מחשבה, בהשתתפות שורה של דוברות ודוברים מארגוני עובדים ומהתארגנויות מאבק שונות, מישראל, מהשטחים הפלסטיניים ומחו״ל.

עבור מחצית מהמשתתפים היתה זו הפעם הראשונה בה השתתפו בכנס סוציאליזם, שמתקיים זו השנה העשירית ברציפות. אחד מהם פירסם בפייסבוק: "הייתי היום בפאנל של נציגי עובדים והיה פשוט מצוין — אינטליגנטי, מגוון, רציני, בלי סיסמאות והתלהמויות, קונסטרוקטיבי. ממליץ מאוד על הפאנלים שנשארו: איכות סביבה, כיבוש, להט״ב ועוד".

הכנס הפגיש וקידם חיבור בין נציגי עובדים מההסתדרות ומארגון כוח לעובדים, בין תלמידות לבין מורות הפועלות לשינוי מערכת החינוך, בין פעילות פמיניסטיות, יהודיות וערביות, שנאבקות נגד אלימות כלפי נשים ואי־שוויון מגדרי לבין פעילים ישראלים ופלסטינים הנאבקים נגד הכיבוש וההתנחלויות, ההסתה הגזענית וההתקפות על חירויות דמוקרטיות.

קשר תקדימי נוצר בין הדוברים בפאנל על המאבק נגד הזיהום במפרץ חיפה: מיכל שוקרון מארגון 'מגמה ירוקה', ואלי לוטטי, חבר ועד עובדי מפעל 'חיפה כימיקלים', שקרא לקדם מאבק משותף של עובדי מפעלים במפרץ ושל פעילי סביבה.

רעיונות סוציאליסטיים

דיבייט ידידותי נערך בנושא "המודל השוודי", שרבים רואים בו אלטרנטיבה לקפיטליזם הניאו־ליברלי. שני הדוברים, פר־אוקה וסטרלונד, מזכ״ל מפלגת הצדק הסוציאליסטית בשוודיה (המפלגה האחות של מאבק סוציאליסטי), ועמי וַטורי, חבר הנהגת ארגון כוח לעובדים והיסטוריון המתמחה בסוציאל־דמוקרטיה השוודית, הדגישו והסכימו שהשיפור בתנאי המחיה בשוודיה הושג כתוצאה ממאבקים עוצמתיים ומהחוזק של תנועת העובדים. לצד זאת, השניים הציגו גישות ומסקנות שונות ביחס לתהליכים החברתיים והפוליטיים בשוודיה.

וטורי טען שלמרות ההתקפות הניאו־ליברליות על מדינת הרווחה בשוודיה, היא מייצגת מודל מוצלח לשאוף אליו, בפרט בהתחשב בעובדה שמצב ציבור העובדים שם עדיין טוב בהרבה לעומת ישראל.

וסטרלונד הדגיש כי תהליך ההתפוררות המואץ של מה שנקרא פעם "המודל השוודי" — באמצעות הפרטת החינוך, הרווחה והבריאות, ומתן הטבות מס לבעלי ההון — קשור באופן ישיר לאופי המשברי של השיטה הקפיטליסטית ולסירוב של המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, שהיתה עשורים בשלטון, לפרוץ את גבולות השיטה הקפיטליסטית.

הצורך בפתרונות סוציאליסטיים לבעיות החברתיות הבוערות עלה בדיונים נוספים לאורך הכנס, כולל בדיון על בניית אלטרנטיבה שמאלית מול ממשלת ההון וההתנחלויות בהשתתפות דני פילק מהתארגנות 'עומדים ביחד' ונטע מוסט מהמזכירות הארצית של מאבק סוציאליסטי.

העבודה המאורגנת

נציגות ונציגי עובדים ממקומות עבודה שונים השתתפו בפאנל שעסק בתנופת ההתאגדות, במאבקי העובדים של השנה האחרונה ובקידום דמוקרטיה בארגוני העובדים. שי גלי, רכז פעילות איגוד־מקצועית במאבק סוציאליסטי פתח את הפאנל בהצגת נתוני דו״ח העוני האחרון והדגיש כי "המציאות הזאת צריכה להיות אזעקת השכמה לעבודה המאורגנת, וכר פורה למאבק עוצמתי של ארגוני העובדים בממשלת ההון ובטייקונים".

לוטן רז, חבר ועד עובדי הכרמלית בחיפה סיפר שהגיע לכנס לאחר שבוע של מאבק אינטנסיבי, שבמסגרתו נקטו העובדים עיצומים יומיומיים כדי להפעיל לחץ על ההנהלה והעירייה לחתום איתם על הסכם קיבוצי שישפר את תנאיהם.

עלי תולת, יו״ר ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת תל־אביב, סיפר על המאבק נגד העסקה הקבלנית בקמפוסים. שותפו של תולת להנהגת ארגון כוח לעובדים, שרון לוזון, דיבר על הצורך המהותי בהבאת הסכמים להכרעה דמוקרטית של העובדים מהשורה. שי איתמר, מ'התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית', סיפר איך הצליחה ההתארגנות לפקוד כאלף פסיכולוגיות מהשירות הציבורי ולארגן פעולות מחאה והפגנות נגד שכר נמוך ומחסור בתקנים.

נעמה לוין, נציגה בוועידת איגוד העובדות הסוציאליות ופעילה במאבק סוציאליסטי, התייחסה להסכם השכר במגזר הציבורי ולמחאה של קבוצות עובדים שונות בעקבות חוסר שביעות הרצון מהעלאת השכר המזערית שהושגה בו. היא עמדה על הצורך בהנהגה דמוקרטית ולוחמת באיגודי העובדים, גם בהקשר של הבחירות הקרבות בהסתדרות הכללית ובהמשך באיגוד העובדים הסוציאליים.

חבר הנהגת ההסתדרות מטעם סיעת חד״ש, סוהיל דיאב, המכהן גם כיו״ר האגף לשוויון בהסתדרות, אמר כי דו״ח העוני האחרון מצביע על מציאות של ניצול מעמדי ואפליה לאומית. הוא הדגיש שההסתדרות יכולה למלא תפקיד משמעותי במאבק נגד מדיניות הממשלה ולקדם סולידריות בין עובדים יהודים וערבים במקומות עבודה מעורבים דוגמת מפעל 'סודה סטרים' בדרום.

המאבק בכיבוש ולמען שלום

ימים ספורים לאחר שנורה ברגלו בקליע מצופה גומי על־ידי כוח מג״ב, הגיע לכנס מוחמד אבו־חומוס, חבר ועדת המעקב של עיסאוויה במזרח ירושלים, וקרא להיאבק בכיבוש ולשלום. פציעתו היא חלק משגרת הכיבוש במזרח ירושלים, הכוללת הפקעת אדמות, הריסות בתים ואפליה חמורה במתן שירותים. רון זיידל מארגון 'שוברים שתיקה', שהשתתף לצדו של מוחמד בפאנל על המאבק לסיום הכיבוש ולשלום, תיאר, גם על סמך עדויות שנגבו מחיילים, איך פעמים רבות כוחות צבא ומג״ב יוזמים פשיטות על שכונות פלסטיניות בשטחים לשם "הפגנת נוכחות" כחלק ממאמץ לתחזק את השליטה באוכלוסייה.

גם עמירה הס, עיתונאית ופעילה פוליטית, המסקרת את מציאות החיים תחת הכיבוש מזה 20 שנה, ומתגוררת כיום ברמאללה, השתתפה בפאנל. הס הסבירה, בין השאר, את המאפיינים של משטר הכיבוש בגדה ואת תהליכי הנישול הקולוניאלי של הפלסטינים משני צדי הקו הירוק, וקראה לקדם תנועה דו־לאומית שתיאבק לשינוי המצב.

יאשה מארמר, ממזכירות מאבק סוציאליסטי, דיבר בפאנל על השלכות חוק ההסדרה ומדיניות הסיפוח של מממשלת נתניהו ועל ההשלכות המסוכנות של ניצחון טראמפ, על האתגרים שבמאבק בהפרדה הלאומית ובכיבוש, ועל החשיבות שבקידום סולידריות על בסיס מעמדי ואלטרנטיבה פוליטית ברורה של שמאל סוציאליסטי.

הדוברות בפאנל 'נשים מתארגנות למאבק' הדגישו שהתופעה המזעזעת של רצח נשים ואלימות כלפי נשים קשורה באופן עמוק לחוסר השוויון המגדרי בחברה, למצוקה הכלכלית ולשאר הבעיות החברתיות. מהא סאקללה־תלי, הפעילה במחאה נגד אלימות כלפי נשים בלוד, וספא יונס, הפעילה בהתארגנות מקבילה ביפו, הסבירו גם את הקשר של כל אלה לאפליה הלאומית של הציבור הערבי־פלסטיני בישראל.

גל רובין, ממארגנות קמפיין 'הסכמה חופשית' בבתי הספר, סיפרה איך הפעילות בנושא הצליחה לעורר בתיכונים מודעות נגד הטרדות מיניות ואלימות מינית, ובעקבות הדיון אף החליפה פרטים עם משתתפות הפאנל בשביל לקדם את הקמפיין גם בבתי ספר ערביים. תובל קליין, מזכירת סניף מרכז של מאבק סוציאליסטי, סקרה את המאבקים למען שוויון ונגד אפליה מגדרית ברחבי העולם, כולל הפגנות הנשים ההמוניות שהתפרצו בחודשים האחרונים בפולין ובארגנטינה.

עולם במשבר

המאבקים בעולם זכו להתייחסות לאורך כל הכנס. דיונים מיוחדים הוקדשו למערכת הבחירות הסוערת בארה״ב ולזוועות מלחמת האזרחים בסוריה. במושב המסכם של הכנס, "עולם קפיטליסטי במשבר, הסוציאליזם חוזר לסדר היום", הדוברים — פר־אוקה וסטרלונד משוודיה, אתינה קריאטי, מזכירת תנועת 'השמאל האינטרנציונליסטי החדש' בקפריסין, ושחר בן־חורין, חבר מזכירות מאבק סוציאליסטי — התייחסו בדבריהם למשברים של המערכת הקפיטליסטית במאה ה־21, לסכנה שמייצגים כוחות כוחות ימין פופוליסטי, אך גם להזדמנויות חדשות לבניית אלטרנטיבה משמאל.

שחר הסביר בדברי הסיכום שאנחנו חיים בעידן של תהפוכות, של שינויים בסדרי־עולם, וכי המשבר של הקפיטליזם ברמה העולמית מעורר ציבורים הולכים וגדלים להתעניין ברעיונות שעמדו במרכז הדיונים בכנס. הוא הדגיש שההזדמנויות לבנות שמאל חזק של עובדים וצעירים, שיקדם אלטרנטיבה אמיתית, סוציאליסטית, כאן וברמה הבינלאומית, עוד יגיעו, וקרא למשתתפים בכנס להרים ראש מול שלטון ההון ומול האפליה והכיבוש, להיאבק, להתארגן, ולהצטרף למאבק סוציאליסטי, כדי לעזור להציב שינוי סוציאליסטי על סדר היום.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.