ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
פרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן
די להשתקה, די להסתרה
מסמכים שפורסמו באחרונה מאששים כי מדובר היה בשיטה מאורגנת ■ ילדים נלקחו מהוריהם, על חלקם בוצעו ניסויים
1,136

המאבק לחשיפת האמת אודות פרשת חטיפות ילדי תימן, המזרח והבלקן ממשיך. עדויות ראשונות של אנשי מקצוע לגבי החטיפות הגיעו כבר ב־1949, כמו גם עדויות של משפחות. לאורך השנים הוקמו ועדות חקירה בנושא — ועדת בהלול־מינקובסקי (1967), ועדת שלגי (1988) וועדת כהן־קדמי (1995) — אך התפקיד שלהן היה למעשה לטייח את הפשע ולא לחשוף את האמת.

בעקבות לחץ ציבורי גדול, ארכיון המדינה החל באחרונה לפרסם את הפרוטוקולים של ועדות החקירה, שהיו חסויים עד כה. זה קורה לאט מדי ומאוחר מדי, כאשר היקפים עצומים של מידע טרם נחשפו או חסרים, בין היתר, ארכיונים מבתי הילדים של ויצ״ו. אם אין מה להסתיר, מדוע מלכתחילה הפרוטוקולים היו חסויים?

מפרוטוקולים של ועדת כהן־קדמי, שנחשפו בראשונה ביוני, עולה כי מעבר לעדויות לגבי חטיפות, יש בידי המדינה גם תיעוד מזעזע של ניסויים שנעשו בילדים מתימן. בחלק מהמקרים הביאו הניסויים, שנעשו ללא ידיעת ההורים כמובן, למותם של הילדים!

ב־21 ביוני השנה הפגינו מאות בני־אדם בירושלים בדרישה להכרה רשמית בחטיפות ולחשיפת כל הפרוטוקולים. בהפגנה, שאורגנה בידי עמותת עמר״ם, השתתפו גם בני המשפחות שהגיעו לזעוק את זעקת הכאב שלהם ולספר את סיפורם האישי. הם היו גם הנואמים על הבמה.

חלק מהמשפחות יסתפקו בהכרה רשמית מהמדינה כמעין סגירת מעגל, אך רבים דורשים לחקור: האם החטיפות והניסויים היו יוזמות מקומיות של אנשי ונשות רפואה וגורמים מקצועיים נוספים? או שמדובר בדבר שנעשה בהסכמה, או, לכל הפחות, בהעלמת עין של בכירים ומקורבים למערכת הפוליטית של אותן השנים?

מפלגת השלטון דאז, מפא״י, הציגה את עצמה באופן שקרי כ"סוציאליסטית" וכ"שמאל", אך בפועל הייתה ימנית ופרו־קפיטליסטית. יחד עם שותפותיה הקואליציוניות מהמפלגות הדתיות ומהימין הליברלי, היא ניהלה מדיניות גזענית אלימה ומנשלת בצורה הברוטלית ביותר כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, אך לא נעצרה שם. היחס ליהדות ערב ומדינות נוספות היה גזעני, אדנותי ומתנשא. זה בא לידי ביטוי בין היתר ביחס לשכונות ולערים שבהן גרו, בהסללה למסלולי לימוד והשכלה, ביחס לתרבות ובדיכוי אלים של מאבקי שכונות. עשרות שנים אחר כך, עדיין קיימים פערים חברתיים. וגם אוכלוסיות חדשות שהגיעו לארץ, כמו יהדות אתיופיה, עדיין מוסללות בידי הממסד לתחתית הסולם החברתי.

לכן, המאבק להכרה בחטיפות צריך להשתלב במאבק רחב יותר: נגד גזענות ואפליה עדתית ולאומית, למען דיור ציבורי איכותי, לחינוך ורווחה, ולהעסקה ישירה בשכר גבוה. הפרדה ודיכוי זה הנשק שלהם, סולידריות היא הנשק שלנו!

*   מתוך עיתון "המאבק", ספטמבר־אוקטובר 2017תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.