ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אוניברסיטת ת״א
סולידריות עם שביתת הסגל הזוטר
המרצים והמרצות פתחו בשביתה באחד במאי בתגובה לסירוב הנהלת האוניברסיטה לחתום איתם על הסכם קיבוצי חדש
572

הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב פתח בשביתה ללא הגבלת זמן החל מהאחד במאי. שביתה זו באה לאחר סירובה המתמשך של הנהלת האוניברסיטה להיענות לדרישות המרצים.

עוד באוקטובר 2018, בתחילת שנת הלימודים האקדמית, הסגל הזוטר נאלץ לשבות בעקבות סירוב הנהלת האוניברסיטה לחתום על הסכם קיבוצי חדש, שישפר את תנאי ההוראה, לאחר שתוקפו של ההסכם הקודם פג כבר ב־2014! השביתה נמשכה מספר שבועות. היא הסתיימה אז לאחר שהוועד וההנהלה הגיעו להסכמות לגבי חלק מהדרישות, אך כעת, לאחר מספר חודשים של גרירת רגליים והסתייגויות, ההנהלה חזרה בה מכל הבטחותיה, ובכך הציתה את השביתה הנוכחית.

הסגל הזוטר הציב את דרישותיו בצורה ברורה: די להעסקה שעתית! די לקיצוצי שעות שרירותיים! כן לביטחון תעסוקתי! ודרישות נוספות, שאמורות לתגמל בצורה הולמת יותר את ההשקעה והעבודה (ובמקרה של מתרגלים ומרצות — גם העבודה הרבה שלא נכללת בשעות העבודה הרשומות).

כפי שד״ר מרינה ניזניק, מרצה לספרות רוסית ולשפה הרוסית, מספרת, "אוניברסיטת תל אביב מתאפיינת בזאת שרוב ההוראה בה מבוצעת על־ידי סגל זוטר — יותר מ־70% למיטב ידיעתי. יצרו שכבה גדולה מאוד של אנשים שמזמן היו צריכים להיות חלק מסגל בכיר. אנו מקבלים עבור שעה פחות מחצי בהשוואה לסגל בכיר, ולאוניברסיטה משתלם מאוד להחזיק אותנו במצב הנוכחי. לאף אחד מאיתנו אין קביעות". ניזניק הוסיפה כי מעבר לשאלה של תנאי העבודה, צריך גם "לדאוג לעתיד ההשכלה האקדמית — מה שקורה עכשיו זה הרס של ההשכלה הגבוהה. זה לא מוצר, הסטודנטים לא לקוחות ואנחנו לא נותני שירות".

שיפור תנאי ההעסקה של הסגל הזוטר יביאו לשיפור תנאי העבודה של רובו המוחלט של הסגל ושל סטודנטיות וסטודנטים רבים. לכן, מצער במיוחד התפקיד של הנהגת אגודת הסטודנטים, שבשביתה הקודמת לא הביעה תמיכה במאבק הסגל הזוטר ובכך סללה את הדרך עבור ההנהלה למרוח את המו״מ. בסבב הזה של השביתה, במקום להכיר בטעות ולחזק הפעם את הסגל הזוטר, הנהגת האגודה אפילו הפיצה את סילופי העובדות של ההנהלה ותלתה פוסטרים ברחבי הקמפוס שמתנגדים לשביתה!

כרגע, ההנהלה "עושה שרירים" ומסרבת להיפגש עם נציגי ארגון הסגל הזוטר. השביתה אומנם פוגעת בסטודנטים בטווח הקצר (כפי שהיא פוגעת במרצים ובמרצות שאינם מקבלים שכר), אך מי שמאריכה את השביתה שלא לצורך, ו"מחזיקה את הסטודנטים בני ערובה" היא ההנהלה המסרבת לחידוש המו״מ.

כדי שההנהלה תבין שהיא לא יכולה להמשיך למרוח את הסגל הזוטר, צריך עכשיו להתארגן במטרה לחזק את המאבק! על עצומת תמיכה חתמו כבר כ־500 איש, וראוי לציון מכתב התמיכה שחברי הסגל הבכיר באוניברסיטה פרסמו ביום שישי האחרון (10.5). צעדים נוספים מצד ארגון הסגל הבכיר יכולים להראות סולידריות עם הסגל הזוטר ולהגביר את הלחץ על ההנהלה.

כדאי לזכור שזוהי אותה ההנהלה המסרבת כבר שנים לדרישת עובדות הניקיון בקמפוס, הנאבקות להעסקה ישירה. כלל המרצות, הסטודנטים והעובדים בקמפוס צריכים להציב חזית אחת מול ההנהלה.

אנו קוראות לסולידריות מצד הסטודנטיות והסטודנטים — זהו האינטרס שלהן שיהיו תנאים טובים יותר למתרגלותיהן ולמרצותיהן מהסגל הזוטר. צריך לפנות לנציגים של אגודת הסטודנטים בדרישה להכרזת תמיכה בשביתה הצודקת, ולנקוט צעדי מחאה עד כדי שביתת סטודנטים במידת הצורך. גם הצטרפות וחיזוק משמרות מחאה ואכיפת שביתה של הסגל הזוטר יכולות לעזור.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.