לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"זוטר, לא פראייר!"
אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת״א צריכה לתמוך במאבק המרצים
מרצי הסגל הזוטר באוניברסיטה שובתים במסגרת מאבקם לביטחון תעסוקתי ולהפסקת אפליה בשכר ■ אגודת הסטודנטים לא יכולה לעמוד מנגד, מסבירה תובל קליין, סטודנטית בקמפוס
1,338

1,338

השבוע, ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל אביב פתח בשביתה ללא הגבלת זמן, החל מיום ראשון, 14 באוקטובר, בו נפתחו הלימודים באוניברסיטאות.

במסגרת השביתה, הסגל הזוטר מארגן משמרות הסברה ואכיפת שביתה בקמפוס, וביום רביעי (17.10) נערכה הפגנה מול משרדי ההנהלה. להפגנה הגיעו עשרות משתתפות ומשתתפים, כולל חברי ארגון הסגל הזוטר, אך גם סטודנטים ומרצים מהסגל הבכיר שבאו להפגין תמיכה.

דרישות השביתה נוגעות לשכר, לביטחון התעסוקתי ולתנאים וזכויות סוציאליות כגון ימי מחלה ופנסיה. בין היתר דורשים המרצים לשים סוף לפיטורים ללא התראה וללא עילה ברורה, ולצמצם את האפליה בשכר ובתנאים הקיימת כלפי "מורים מן החוץ" ומרצים ב"מסלול מקביל" עבור עבודה זהה לזו של עמיתיהם.

כבר בשנת 2014 הסתיים תוקפו של ההסכם הקיבוצי הקודם שנחתם בין האוניברסיטאות לארגוני הסגל האקדמי הזוטר. ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת ת״א דיווח כי הנהלת האוניברסיטה סירבה בארבעת החודשים שקדמו לשביתה להמשיך במשא־ומתן שנערך קודם במשך שנה וחצי. כעת, בזכות השביתה, דווח על חידוש המשא־ומתן.

ההנהלה, מסבירים המרצים, מנסה לכפות עליהם חתימת הסכם שירע את התנאים הבעייתיים גם כך (בדומה להסכמים שנחתמו באוניברסיטת בר־אילן ובאוניברסיטה העברית) — ההסכם למעשה לא יתייחס לבעיות של ביטחון תעסוקתי (רק 5% מהמרצים המוגדרים כ"עמיתי הוראה" יזכו לביטחון תעסוקתי), תיקבע עלייה הדרגתית בשכר שתסתיים רק בעוד 5 שנים, וכמו כן תיקבע בניגוד לחוק הימנעות מתשלום עבור ימי מחלה, ימי אבל וכו', וגם התשלום עבור נסיעות יקוצץ.

"אני שובתת בעיקר בגלל חופשות מחלה ואבל", מסבירה אימאן, דוקטורנטית ומתרגלת. "אבי נפטר והייתי צריכה שיחליפו אותי במספר לא מועט של שעות. העמיתים עמדו לצידי ועזרו לי והיו זמינים להחליף אותי בהתראה קצרה וסירבו לקחת ממני כסף. פניתי למזכירות בית הספר וביקשתי לנצל ימי מחלה. הם סירבו. היה משא־ומתן, בסוף שילמו למי שהחליף אותי גרושים, מה שלא משתווה למה שהם לימדו".

אגודת הסטודנטים צריכה להתגייס לטובת המאבק

בעוד שסטודנטים רבים מבינים את חשיבות השביתה, ועוזרי ההוראה הם רובם ככולם סטודנטים בעצמם, אגודת הסטודנטים טענה במכתב לסטודנטים שפירסמה כי היא "מקבלת באופן מלא את זכותם של חברי הסגל לתנאי העסקה הוגנים, מכבדת את מאבקם ומחזקת אותם כמחווה של סולידריות".

עם זאת, היא קוראת לסגל הזוטר ולהנהלת האוניברסיטה "לשוב בהקדם לשולחן המו״מ בכדי לסיים את השביתה ואת המשבר הזה בהקדם האפשרי", זאת ללא ההבהרה כי הנהלת האוניברסיטה היא שסירבה לדבר עם נציגי המרצים והיא ששלחה מאבטחים מול הפגנת המרצים שנערכה ביום רביעי מחוץ למשרדי ההנהלה כדי למנוע מנציגי הארגון להיכנס למקום. חמור מכך, למרות הטענה לתמיכה במאבק, בהודעת האגודה נכתב כי "אנו מצרים על כך שהסטודנטים משמשים ככלי מיקוח במגעים". בפועל מדובר בדה־לגיטימציה לשביתה.

כדי שהשביתה תוכל להסתיים בהקדם האפשרי, תוך השגת הסכם ראוי ומוצלח למרצי הסגל הזוטר, על אגודת הסטודנטים לתמוך באופן אמיתי במאבק, עד כדי נקיטת צעדים ארגוניים להגברת הלחץ על הנהלת האוניברסיטה, לרבות הצטרפות להשבתת הלימודים.

כפי שסטודנטים רבים ציינו בעצמם בקבוצות הפייסבוק השונות, האגודה התגייסה בעבר למאבקים פוליטיים. במאבק הזה, מדובר באינטרס הן של הסטודנטים חברי הסגל הזוטר והן של הסטודנטים מן המניין. כפי שאימאן מסבירה, "ככל שאנחנו מרגישים בנוח בעבודה ומקבלים את התנאים שאנחנו צריכים, כך הסטודנטים יקבלו הוראה איכותית וגם עוזרי הוראה ומרצים איכותיים — בסוף הסטודנטים גם מרוויחים מזה ואנחנו צריכים שהם יתמכו בנו, יביעו התנגדות, ולא יגיעו לשיעורים או לתרגולים. שביתת סטודנטים תהיה הרבה יותר חזקה".

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.