לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מבחן בהתנגדות לפיטורים
גל פיטורים באוניברסיטת תל אביב – ארגון הסגל הזוטר יוצא למאבק
הסגל הזוטר הכריז על סכסוך עבודה ועתר למתן צו מניעה נגד הפיטורים
1,179

1,179

בחודשים האחרונים הצטברו בידי ארגון הסגל הזוטר עדויות רבות של עובדי הוראה על כך שקיבלו הודעות פיטורים וצמצומי משרות, בעיקר בפקולטות למדעי הרוח, למדעי החברה ולאומנות. ההנהלה מכחישה שמדובר בתוכנית קיצוצים גורפת כדי להתחמק מהמחויבות שלה לשאת ולתת בנושא.

רק בתחילת החודש בחרו חברות וחברי ארגון הסגל הזוטר, במפגן כוח דמוקרטי מרשים, יו״ר חדש לארגון וכמו כן בחרו לעצמם ועד חדש. אחת מהנקודות שהדגיש היו״ר החדש היא הצורך בעמידה חזקה יותר מול דרישות ההנהלה. בנוסף, הוא קרא להגביר את הדמוקרטיה והמעורבות של חברי הארגון בקבלת ההחלטות, ולחזק שיתופי פעולה עם התארגנויות כמו סטודנטים למען אקלים והמאבק למען העסקה ישירה של מנקות האוניברסיטה. השגת מטרות אלה תסייע לוועד החדש לעמוד בהצלחה במבחן שצעדי ההנהלה מעמידים לסגל הזוטר.

אחת מחברות הוועד החדשות היא אלינור נדיר, החברה גם במאבק סוציאליסטי ופעילה בסטודנטים למען אקלים באוניברסיטת תל אביב. בשיחה איתה היא מספרת שעד עתה "ניכר שיש מחויבות לפעול למען ציבור עובדי ההוראה והמלגאים שנבחרנו לייצג". לדבריה, על אף שהמאבק החל זמן קצר מאוד לאחר שנבחר הועד החדש — צעדי ההנהלה לא באו בהפתעה והוועד שנבחר היה מוכן לכך. במקביל להגשת תביעה בבית הדין לעבודה בשל התעלמות ההנהלה מחובתה לנהל משא ומתן עם הוועד, פונה הוועד להשקיע מאמצים בגיוס חברות וחברי הסגל למאבק וכן ביצירת שיתופי פעולה עם ארגון הסגל הבכיר וארגונים אחרים בהשכלה הגבוהה בארץ — כולם עלולים להתמודד עם קיצוצים תקציביים כאלה או אחרים. ארגוני הסגל במכללות הציבוריות כבר הכריזו על סכסוך עבודה. הצעדים שהוועד נוקט לבניית הכוח בשטח הם המפתח להצלחה במאבק נגד מניעת הקיצוצים המתוכננים.

האווירה לוחמנית — המאבק צריך להתרחב

בתאריך 20.7 כינס הוועד אסיפת חרום וירטואלית של כלל הסגל הזוטר, ובה רוב גדול ממשתתפות האסיפה הצביעו בעד הכרזת סכסוך עבודה באופן רשמי. "ההנהלה לא רק מפטרת, אלא מתעלמת או מגיבה בזלזול לפניות שלנו", אמרה לנו אלינור, "אני חושבת שהתגובה לצעדים הכוחניים של ההנהלה, צריכה להיות הפעלת כוח מצידנו".

ההתנהלות הכוחנית של הנהלת אוניברסיטת תל אביב אינה דבר חדש. רק לאחרונה היא התנערה מאחריות לטיפול במצוקות הכלכליות ובבעיות הבטחון של דיירות ודיירי המעונות, והגיבה בזלזול לדרישה של סטודנטים וחברי סגל שהאוניברסיטה תתמוך אקטיבית במאבק האקלים. באותה התנהלות נתקלו גם שביתות הסגל הזוטר שהתרחשו בשנת הלימודים של 2018–9.

אתגר נוסף עמו נאלצו להתמודד בארגון במהלך אותה שביתה, היה גיוס תמיכה מצד סטודנטיות וסטודנטים. במקום לנקוט עמדה עקרונית ולשכנע עליה את כלל הציבור הסטודנטיאלי, אגודת הסטודנטים והסטודנטיות, בחרה לקחת תפקיד מגשר בין ההנהלה לבין הארגון. בפועל, משמעות נקיטת העמדה "הנייטרלית", הייתה חיזוק הנהלת האוניברסיטה והחלשת היכולת של הארגון להגיע להישגים משמעותיים מולה.

גיוס תמיכה מציבור הסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטת תל אביב הוא אחת מהמשימות המרכזיות של הארגון. זאת בפרט לאור העובדה שחברי ארגון רבים הם בעצמם סטודנטים. אלינור, דוקטורנטית בפקולטה למדעי החיים, אופטימית לגבי הסיכויים לעשות זאת.

"קיים פוטנציאל דווקא להשיג תמיכה מסטודנטיות וסטודנטים בשעה שגם הם נאבקים מול אטימות וניתוק במגוון נושאים מצד הנהלת האוניברסיטה. צריך לפנות גם לאגודת הסטודנטים — אך גם לפנות לסטודנטיות ולסטודנטים מהשורה ולהציע להם סולידריות משותפת ומאבק מאוחד", היא מסבירה. על רקע הזעם המתגבר בקרב סטודנטים נגד הנהלות האוניברסיטאות, כולל אוניברסיטת תל אביב, ובפרט סביב ההתעקשות על מתווה מבחנים פרונטליים, נראה שאכן יש תנאים מבטיחים עבור גיוס ציבור הסטודנטים והסטודנטיות למאבק נגד ההנהלה שמתעמרת גם בהם וגם בסגל.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.