בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק ארגוני הסגל הזוטר
האוצר והות״ת סוחטים בחסות הקורונה
תוך ניצול ציני של המגפה, משרד האוצר והנהלות המוסדות האקדמיים מנסים לכפות הסכם עבודה פוגעני להוראה מקוונת ■ ארגוני הסגל האקדמי הזוטר בארץ יוצאים למאבק משותף
1,608

ביום רביעי האחרון (30.9) הכריזו במשותף ארגוני סגל אקדמי זוטר מ־4 אוניברסיטאות ו־13 מכללות ציבוריות על סכסוך עבודה בדרישה למשא ומתן ארצי על הסכם העסקה קיבוצי בלמידה מרחוק לתקופת הקורונה.

ההכרזה על הסכסוך באה לאחר שכחודש לפני תחילת שנת הלימודים האקדמית, האמורה להתחיל ב־18 באוקטובר, דרשו משרד האוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב (ות״ת) במועצה להשכלה גבוהה כי ארגוני המרצים והמרצות יסכימו לחוזים קיבוציים על בסיס נוסח כמעט אחיד — ויחתמו באופן נפרד מול כל מוסד לימודים.

מה יקרה אם יסרבו לחתום על הנוסח המוכתב? "אי־הוודאות עלולה להעמיד את פתיחת שנת הלימודים בסימן שאלה, על כל המשתמע מכך", כך במכתב מה־10 בספטמבר ששיגרו הממונה על השכר באוצר קובי בר־נתן ויו״ר הות״ת יפה זילברשץ לראשי המוסדות ולארגוני הסגל האקדמי. למעשה, האוצר והות״ת מאיימים באי־פתיחת שנת הלימודים. אז מי משתמשים כבני ערובה בסטודנטים ובסטודנטיות, שגם ככה מתקשים לגמור את החודש ולשלם על הלימודים?

מכתב האוצר והות״ת:

נוסח ההסכם החדש מבוסס על ההסכם שנחתם בסגר הראשון. מדובר בהסכם שאינו מסדיר תנאי עבודה בסיסיים לתקופת הקורונה כגון תשלום על מטלות נוספות והחזרי הוצאות על הוראה מקוונת, שליטה של סגלי ההוראה על הקלטות שיעורים, הגנה על קבוצות סיכון ושמירה מפני קיצוץ בתקנים ושעות עבודה. גם ההסכם הקודם נחתם אז תחת איום, להוציא את כלל סגלי ההוראה בארץ לחל״ת. כפי שהזכיר ארגון מו״ח המארגן את הסגל הלא בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים בהודעתו על הכרזת סכסוך העבודה: "נאלצנו (אנו וחברינו במוסדות אחרים) לחתום על "הסכם" שהונחת עלינו מטעם האוצר — ללא משא ומתן, תחת הדרישה החד־משמעית להיכנס תחת אלונקת הקרב".

הפעם הוקם פורום משותף במטרה לנהל משא ומתן אמיתי ברמה הארצית ולא של כל ארגון בנפרד מול ההנהלה שלו. מדובר בשיתוף־פעולה תקדימי בין ארגוני סגל בארץ, המתרחש למרות היסטוריה של חוסר אמון בין ארגוני המרצים והמרצות במכללות ובאוניברסיטאות.

מול הנהלות סרבניות, לחזק את המאבק

מרבית הארגונים קיימו כבר אסיפות בנושא כדי ליידע ולרתום את העובדים והעובדות למאבק — למשל באסיפות וירטואליות ברמת הפקולטות באוניברסיטת תל־אביב, שכללו גם את המלגאים והמלגאיות שהארגון מייצג. כרגע נראה שפתיחת שנת הלימודים אכן בסכנה לאור התנהלות ראשי האוניברסיטאות והמכללות, כפי שפירסם הסגל הזוטר באוניברסיטת ת״א: "כבר שבועות ארוכים שארגוני הסגל פונים לראשי האוניברסיטאות והמכללות בבקשה שיישבו איתנו למו״מ... אנו שבועיים לפני פתיחת הסמסטר והנהלות האוניברסיטאות אפילו לא מוכנות להראות לנו טיוטה של ההסכם"!

התנהלות זו מדגישה את הצורך בהמשך בניית הכוח של ארגוני סגלי ההוראה. מלבד אסיפות מקומיות יש צורך בהעלאת הפרופיל של הכוח המשותף שהוקם ברמה הארצית, כולל אפשרות לאסיפה ארצית של כלל סגלי ההוראה. כניסיון ממאבקים קודמים, יש צורך גם בחיזוק פעילות משותפת עם סטודנטיות וסטודנטים — כחלק מחיבור למאבק הרחב יותר נגד מדיניות הממשלה.

המתקפה הזאת על זכויות הסגלים האקדמיים היא חלק ממדיניות עקבית של הממשלה, שמתחילת משבר הקורונה לא ממש נגעה ברווחים של בעלי ההון אלא דרשה דווקא מהעובדים והעובדות "להיכנס תחת האלונקה". ארגונים רבים במגזר הציבורי, למשל איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, הסתדרות המורים והמורות, איגוד האחיות ואיגוד עובדי המעבדות כבר יצאו למאבקים ולשביתות והצליחו להשיג ויתורים מסוימים.

אותה גישה אנטי־חברתית של הממשלה פגעה קשות גם בציבור הסטודנטים והסטודנטיות, המהווים חלק משמעותי מהציבור שפרנסתו נפגעה ממשבר הקורונה. חבילת הסיוע שהעביר האוצר ביוני הגיעה רק לאחר הפגנות סטודנטים ברחבי הארץ, ועמדה על שליש ממה שהתאחדות הסטודנטים דרשה! המחאות בבלפור ובתל־אביב כללו גם המוני סטודנטים וסטודנטיות שהסיוע הממשלתי היה עבורם מעט מדי ומאוחר מדי — וזה עוד לפני ההשלכות החמורות של הסגר השני.

כעת, האוצר מאיים שלא לפתוח את שנת הלימודים אם התכתיבים לא יתקבלו, ובכך מחזיק את הסטודנטים והסטודנטיות כבני־ערובה במתקפה שלו על הסגלים האקדמיים. התשובה להפרד ומשול הזה, כמו להפרד ומשול בין ארגוני המרצים והמרצות בכלל המוסדות האקדמיים, היא איחוד כוחות — לעמוד בסולידריות נגד הסחטנות של משרד האוצר ולדרוש תנאי עבודה ותנאי לימודים הוגנים לכולנו.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.